Trápíte se představou, že za pár dní už začne plavková sezóna a vaše tělo ještě není v takové formě, abyste se za něj nestyděli? Nezoufejte. Existuje osvědčený a zdravý způsob, jak s minimálním úsilím zvládnete i takto na poslední chvíli zničit své tukové zásoby a najít cestu k tomu, jak si vysněnou postavu i udržet.
Tuky jsou v pořádku, sacharidy ne
Ačkoliv se spousta lidí domnívá, že obezitu způsobují tučná jídla a při dietě se snaží je vyřadit z jídelníčku, vědci zjistili, že rychlejší a přitom zdravou metodou redukce hmotnosti je naopak omezení sacharidů. Sacharidy jsou totiž pro tělo primárním zdrojem energie. Pokud jich organismus nebude mít dostatek, dostane se po 2-3 dnech do tzv. ketózy a začne si brát energii z tuků, což je přesně ten efekt, který od diety očekáváme. Ideální množství sacharidů by nemělo přesahovat 50 gramů denně.
Svépomocí nebo s odborníky
Pokud se nyní domníváte, že snížit příjem sacharidů na takto malé množství není možné, máme pro vás dobrou zprávu. Nejen, že to možné je, ale je to také jednoduché a prospěšné pro celé vaše tělo. Vybírat můžete buď z přípravy jídel z běžně dostupných vhodných potravin anebo zvolit rychlejší a jednodušší cestu pomocí speciálně připravených balíčků potravin, které naleznete na webu ketomix. Ty obsahují kompletní denní výživu poskládanou tak, aby byla chutná, výživná a přitom zajistila brzké výsledky.
Jak si přizpůsobit svůj jídelníček?
Stejně jako u většiny jiných diet je dieta založená na přírodních a kvalitních surovinách, kdy by základem jídelníčku měla být zelenina. Vybírat byste měli ale jen ty druhy, které neobsahují příliš sacharidů – například rajčata, papriky a kořenová zelenina nejsou v prvních fázích diety vhodné. V téměř libovolném množství však můžete do jídelníčku zařadit veškeré „zelené“ zeleniny – tedy saláty, špenát, okurky, zelené fazolky, brokolici, cuketu, atd.
Ovoce je z hlediska výživových hodnot zpravidla kladně hodnoceno. V případě keto diety je však nutné jej naprosto vynechat ze svého jídelníčku. Díky množství sacharidů, které obsahuje, by se nám nepovedlo dostat se do stavu ketózy. Ve fázi, když už máme redukci hmotnosti za sebou, je možné zařadit zpět alespoň bobulovité ovoce, jako jsou maliny, borůvky, ostružiny a rybíz.
Z masa a ryb je povoleno vše. Opět byste se však měli držet zásady, že jíme jen ty druhy, které pochází z kvalitního zdroje. Neměly by tedy obsahovat velké množství chemických látek. Pozor také na škrob, který obsahují některé uzeniny. Škroby jsou jedním z druhů sacharidů, které by celé naše snažení mohlo ztížit. Milovníci mléčných výrobků se mohou také radovat – z mléčných výrobků totiž můžete od prvních fází vše. Ideální je však vybírat ty s vysokoprocentním obsahem tuku. Vejce jsou taktéž vhodnou potravinou a to v jakékoliv tepelné úpravě. Opatrní buďte při výběru tuků. Vybírejte jen ty kvalitní a co nejvíce přírodní – tedy máslo, oleje lisované za studena či avokádo, vyhýbat se nemusíte ani sádlu. Tuky můžete získávat také z oříšků a semínek. Zcela se vyhněte nekvalitním výrobkům, jako jsou margaríny a jinak chemicky upravované tuky.
Jak zjistit, která potravina je při keto dietě vhodná Pro uvážení, která potravina je při dietě vhodná, nám mohou posloužit nutriční hodnoty, které můžeme najít na obale výrobku. Některé potraviny však nemají obaly anebo navzdory dobrým nutričním hodnotám nesplňují to, co bychom od nich při keto dietě potřebovali. Ideálním pomocníkem při rozklíčování vhodných potravin je chytrý web keto-hubnuti.cz, kde naleznete nejrůznější druhy potravin i celých jídel včetně jednoznačné informace, zde pro keto dietu jsou vhodné či nikoliv.
KP
Foto: