Zdraví

Imunitní boje s virem. Co s v těle děje?

Víte, co se děje od okamžiku, kdy se do těla dostane respirační vir? Probíhá netušený boj, který můžete podpořit stravou, pohybem a vitaminovými doplňky.

Každý má v imunitním systému jinou funkci a bojuje jinde a jinak. Nelze proto říct, že by jeden konkrétní prvek byl ze všech nejlepší. Přesto se často skloňují tři, s nimiž se můžete uzdravit dříve. Vitamin C, vitamin D a zinek. www.jsemstalekost.cz 

V případě vitaminu C, vitaminu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil,“ upozorňuje prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové. 

První obrana před patogeny

A jak jde cesta viru? Prvotní ochranou je kůže, sliznice, slzy, sliny i žaludeční šťávy schopné zničit choroboplodné zárodky v jídle. Nosní a krční sliznice je u převážné většiny virových infekcí bránou pro jejich vstup. Pro celistvost epitelových, které sliznice vystýlají je nezbytný vitamin C, D, a zinek

Chrání nás vrozená imunita po předcích

Po překonání první bariéry se zapojí tzv. vrozená imunita. To je, čím jste vybaveni od přírody. Zde patří makrofágy – buňky schopné pohlcovat a usmrcovat nepřátelské mikroorganismy a patogeny. Zároveň i buňky s receptory, které obecně registrují cizorodou látku a snaží se jí zbavit zánětem. Na sobě to pocítíte jako zvýšenou tělesnou teplotu nebo jako pocit hoření a někdy i otok konkrétní části těla. 

Získaná imunita přichází s životem

Postupně se připojují i mechanismy získané (též adaptivní) imunity. Zde figurují T a B lymfocyty (bílé krvinky), nejdůležitější strážci imunitního systému podpořené vitaminem C. Dále NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím. Ty aktivuje dostatečné množství vitaminu D

Po celou dobu se organismus snaží identifikovat, o jaký virus přesně jde. Při prvním setkání je imunitní odpověď samozřejmě delší. Virus může mezitím proniknout do jádra tělní buňky, přepsat DNA a začít se množit. Čím dříve tělo zjistí a zareaguje, tím méně škody nastane. S akcelerací výrazně pomáhá vitamin C. 

NOVINKA: IMUNO PROTECT pro silnou imunitu 

Biomin IMUNO PROTECT Foto: Biomin

IMUNO PROTECT od Biominu je spojením vitaminů C, D a zinku. Céčko zrychluje reakci imunitního systému. Déčko zajistí, aby odpověď organismu nebyla přehnaná a neobrátila se proti nám. Zinek podporuje růst bílých krvinek bojujících s bakteriemi a viry a chrání buňky před napadením. Balený v tobolkách, bez lepku a laktózy. Vhodný i pro vegetariány. Balení na 2 měsíce koupíte na www.vitalpoint.cz za 335 Kč – 60 tobolek. www.jsemstalekost.cz 

Zinek chrání buňky před virem 

Proniknutí virů do jádra buňky zamezuje dostatečné množství zinku, který „obstoupí“ buňky a chrání je. Zinek zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity (např. makrofágy, dendritické buňky, paměťové buňky), jejichž počet a funkčnost jsou klíčové. Po prvním setkání vytvoří bílé krvinky zmíněné paměťové buňky, kam se uloží důležité informace o daném patogenu. Tato paměť slouží k tomu, aby organismus mohl ihned efektivně zareagovat, pokud by tělo napadl znovu ten samý patogen. Na tomto principu funguje očkování. 

Vitamin D reguluje reakce 

Při prvním setkání s neznámým virem se může stát, že se organismus „zblázní“ a začne útočit na všechno možné včetně vlastních imunitních buněk. Tato regulační úloha patří vitaminu D, který situaci koriguje a kontroluje, aby protilátky cíleně napadaly jen patogen a neobrátily útok na tělo. Vyváženost a rovnováha reakcí je při boji nezbytná.

Vitamin C při dostatečném množství 

• podporuje celistvost kůže a sliznic 

• urychluje imunitní reakce těla 

• podporuje akci T a B lymfocytů (bílé krvinky) 

• antioxidant 

Vitamin D při dostatečném množství 

• podporuje celistvost kůže a sliznic 

• reguluje imunitní reakce těla, aby se neobrátily proti 

• aktivuje NK buňky (druh bílých krvinek) bojující proti infekcím 

Zinek při dostatečném množství 

• podporuje celistvost kůže a sliznic 

• chrání tělní buňky před napadením 

• zabraňuje viru vstupu do jádra buňky 

• podporuje množení, vznik a růst imunitních buněk

Komerční prezentace

Foto: Pixabay, Biomin


Diskuze: příspěvků