Bydlení

Interiérové stínění: nahradí i záclony

Máme tu první slunečné dny a vy jistě oceníte moderní stínění. Abychom vám usnadnili práci, zjistili jsme, co je v oblasti interiérového stínění zajímavého.

Přestože odborníci doporučují kombinovat interní i externí typ stínění, ne vždy je to možné. A potom většinou dáváme přednost vylepšení domácnosti. Mnohé typy rolet a žaluzií vypadají tak dobře, že bez problémů nahradí záclony i závěsy.

Zkuste žaluzie

Dodnes se v řadě domácností používají klasické horizontální žaluzie, které sice chrání proti slunci, ale interiér nijak nevyšperkují. Co můžete mít jiného?

Super lamely aneb megaview

Představte si lamely, kdy se při stažení složí vždy dvě k sobě; vy pak máte dvojnásobně velký průhled ven. A rozdíl od klasických žaluzií se tyhle vyrábějí v mnoha barevných provedeních.

Plissé

Je krásné stejně jako byly půvabné sukně vašich maminek; i tady se počítá se sklady.

Duette

A když plisé zdvojíte, rázem máte žaluzii zvanou duette (v řezu vypadá podobně jako plástev včel).

Silhouette

Stejně jako plissé nebo duette i zde jde o textilní stínění. Skládá ze dvou vrstev průhledné tkaniny a mezi ně se vetkávají textilní lamely. Když je nakloníte, stíní, jinak zdobí.

Netradiční rolety

Jednoduché textilní rolety si možná pamatujete ještě z dětství nebo z návštěv prarodičů, ovšem jejich moderní sestřičky jsou daleko zajímavější. Například jsou k dostání i dvě rolety v jedné schránce, přičemž jedna stíní a druhá propouští světlo a dekoruje místnost. Právě pro tento efekt se s nimi rovněž setkáte pod označením „den a noc“. A co byste ještě mohli mít jiného?

Facette

Opět se bavíme o textilním stíněním, u něhož se střídají pruhy průhledné s neprůhlednými. A podle toho, jak se jednotlivé proužky (ne)překrývají, si buď více stíníte, nebo spíše zdobíte svůj interiér.

Twinrollo

Je podobné facette, jen v tomto případě jsou pruhy v šířce několika centimetrů, kdežto u facette jde o několik milimetrů. A protože napohled připomínají žaluzie, můžete se u prodejců setkat s tím, že tyto typy stínění řadí mezi žaluzie.

Zaujalo nás: Obdobný systém najdete pod nepatrně odlišnými názvy, například twinrollo je totéž co twintex.

Barvy a materiály

Podobně pestrá jako samotné typy stínění je i nabídka barev, jejich kombinací nebo vzorů. Protože si však stínění pořizujte na delší čas, zabrzděte svou fantazii a raději volte řešení, které se vám bude líbit třeba i za pět let. Při výběru myslete nejen na samotný vizuální vzhled, ale i na základní fakt, pro který si žaluzie nebo rolety pořizujete. Různé odstíny barev nebo jejich varianty s leskem či perletí odlišně propouštějí světlo.

Už jsme zmínili, že se moderní interiérové stínění často vyrábí z textilií, samozřejmě se speciálními úpravami. Například je-li na textil aplikovaná vrstva hliníku, teplota v místnosti způsobená sluníčkem se snižuje. Kromě tkanin se dále používá už tradičně hliník na lamely, ty však můžete mít poněkud netradičně i ze dřeva. Dřevěné žaluzie vypadají velice efektně, avšak při jejich vytažení počítejte s tím, že v horní části „sklady“ zaberou více místa než klasický hliník. A právě proto byste si stínění nikdy neměli vybírat „od stolu“, ale zajít se na něj podívat do některého ze specializovaných obchodů.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.sundrape.cz
Zdroj fotografií: Sundrape

Diskuze: příspěvků