Internet je dobrý sluha, ale zlý pán

Každý z nás internet používá dnes a denně. Bohužel nebezpečí v tomto imaginárním prostoru stoupá. Něco o tom ví i žena, která bojuje za bezpečnost na internetu.

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán
Zobrazit fotografii v galerii

Jak jsme na tom ve světě z bezpečností na internetu?

Tohle je velmi široká otázka, přitom aktuální a hodna pozornosti. Internet náš svět určitě mění. Třeba v tom, že dává prostor jedincům, kteří by v offline světě měli přístup do veřejného prostoru o mnoho komplikovanější. To je na jedné straně posiluje demokracii, na straně druhé ale nabízí nástroje manipulace, šíření falešných poselství i zpráv. Z hlediska bezpečnosti na internetu dnes řešíme řadu otázek, ať už obřích úložišť dat, která jsou někde skladována o každém z nás (u bank, úřadů, ale třeba i sociálních sítích). I z hlediska jednotlivce, kdy stále ještě nemáme zažity instinkty, jak se v tomhle prostředí pohybovat, proč a jak být kritičtí, řekla bych proč nevěřit všemu a všem. Třeba u dětí je zřejmé, že inklinují k tomu považovat identity na internetu jako dané, nenapadne je, že za fotkou jejich vrstevníka může být někdo úplně jiný, potenciálně nebezpečný. Mám – li to shrnout, internet je dobrý sluha, ale zlý pán. 


Jaká úskalí tam na nás čekají? 

Pokud se podíváme na rizika spojená s pohybem na internetu, pak bychom se měli zaměřit u mé a starší generace právě na vliv tzv. fake news, falešných zpráv, které se podle některých statistik po internetu šíří až šestkrát rychleji, než běžné informace. Mohou tedy napáchat mnoho škod, často pracují s emocemi příjemců, snaží se vzbudit v nás to horší. Nejaktivnější při šíření těchto zpráv jsou starší generace. 


Nejzranitelnější skupinou v anonymním prostředí internetu jsou ale děti. Polovina českých dětí má také zkušenost s kyberšikanou. Ta má tu vlastnost, že oběť nemůžete identifikovat třeba podle modřin či podlitin. A ve svém důsledku může být právě proto mnohem zákeřnější. Pokud se dítě nechá třeba zlákat k zaslání nějakého intimního záběru, dostane se velmi snadno do spirály vydírání. Dost děsivé je také zjištění, že zhruba třetina dětí se v takových případech nikomu nesvěří, bojí se sdílet problém i se svými nejbližšími. Pokud dítě neví, jak se ze situace dostat, může to vést až k tragickým koncům. Rodiče často o tom, co děti na internetu provádí, nemusí vůbec vědět. 


Co se může stát, když jsou děti šikanovány? 

Reakce na šikanu je velmi individuální a samozřejmě se odvíjí i od toho, jak intenzivně takové chování probíhá, jak dlouho trvá apod. Jak už jsem ale řekla, neřešené případy mohou vést až k nejhorším koncům, včetně sebevražd. Osobně ten problém vnímám velmi citlivě i jako matka dvou malých dcer, je na nás rodičích, abychom dokázali o problémech i nástrahách internetu s dětmi mluvit. Nesmíme spoléhat jen na školu, svůj díl ve výchově poneseme vždycky my. A děti by měly vědět, že se nám mohou svěřit, pokud se do nějakých trablů dostanou. Někdy je to těžké, někdy se třeba stydí.Pak by měly najít cestu k anonymním poradnám, místům kde pomohou. Od telefonní Linky bezpečí po třeba poradnu projektu e-bezpečí. 


Téma děti a šikana. Když popíšete oba pohledy, myslím tím, když jsou děti šikanované a když samy šikanují, proč myslíte, že k tomu dochází? 

Nejsem psycholog, netroufnu si jakéhokoli zobecnění, nějaké definice typické oběti nebo šikanujícího. Můžeme snad říct, že právě anonymity prostředí internetu dodá často „odvahu“ i jedincům, kteří se jinak příliš neprojevují, jsou spíše submisivní. Pokud na sebe vezmou identitu někoho jiného v digitálním prostředí, mohou vystupovat agresivně, tedy úplně opačně než jak se jeví v offline světě. 


Já bych v té souvislosti možná ještě připojila jednu poznámku, která je pro rozpoznání toho, že se s dítětem něco děje, možná ještě podstatnější. Psychologové se shodují, že pokud ke kyberšikaně dochází, doprovází ji zpravidla změna chování. Dítě se uzavře do sebe, je úzkostné, smutné, nebo naopak třeba agresivnější. Charakteristická je i změna zvyků v používání počítače. Pokud u něj dítě dříve trávilo každou volnou chvíli a najednou se mu obloukem vyhýbá, měla bych jako rodič zpozornět. 


Máte nějaké studie o šikaně? 

Já osobně vycházím zejména z šetření, které provádí Univerzita Palackého v Olomouci. Její pracovníci se věnují celé řadě šetření a výzkumů, které se týkají různých typů chování a patologických jevů na internetu. Podle jednoho jejich výzkumu České děti a Facebook jde v případě šikany nejčastěji o sdílení ponižující fotografie, verbální útoky, sdílení ponižujícího videa, vyhrožování a vydírání. Internet je ale bohužel podhoubím i pro řadu dalších jevů, které děti ohrožují. Každé druhé dítě například chatuje s cizími lidmi, pětina by neodmítla osobní schůzku, a téměř každé šesté české dítě sdílí na internetu intimní fotografie a videa. 


Jak by měl rodič přistupovat k dítěti, když se mu něco nezdá nebo, když se mu dítě svěří?

Při řešení kyberšikany je zapotřebí velmi citlivý přístup. Samotná diskuse o incidentu může být totiž pro dítě velmi frustrující a ponižující, odborníci ji přirovnávají např. k popisování průběhu znásilnění ze strany oběti. Rodiče tak mohou i v dobré víře postupovat nesprávně. Pokud místo podpory zvolí restrikce a tresty, problém nejen že nevyřeší, ale ztrácí i důvěru dítěte, které se pak propadá do hlubší beznaděje. Pokud dojde ke konkrétnímu incidentu, určitě je důležité pořídit si možné důkazy, ať už v podobě screenshotů (snímků obrazovky) samotného činu, jeho původce, zajistit URL odkazy. Jakékoli podklady, důkazy mohou později pomoci usvědčit agresora. 


Minimálně v případě dětí bych doporučila vyhledat odbornou pomoc. Pro začátek je možné vyhledat anonymní radu na některé z telefonních linek (např. Linka bezpečí). Pomoc je dnes dostupná i v případě poraden online, kam je možné zaslat dotaz emailem. Rozhodně je možné nahlásit závadný obsah provozovateli platforem, žádat o jeho stažení. A při podezření na spáchání trestného činu bych se neváhala obrátit přímo na Policii ČR. 


VIZITKA Dita Charanzová 

Od roku 2014 je poslankyní Evropského parlamentu. Narodila se v Praze, vystudovala Vysokou školu ekonomickou a absolvovala diplomatickou akademii v Madridu. Osm let pracovala v českých diplomatických službách. Časopis Forbes ji vloni zařadil do první desítky nejvlivnějších žen Česka. Dvakrát (2017, 2018) byla serverem Politico.eu zařazena mezi dvacítku žen, které "hýbou Bruselem", za svoje aktivity v oblasti zahraniční politiky získala v roce 2016 jako první český europoslanec prestižní Cenu poslanců Evropského parlamentu. Mluví anglicky, francouzsky, španělsky a rusky. S partnerem vychovávají dvě dcery, Sophii a Miu.


Připravila: Katka
Foto: 

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Já na internetu denně trávím snad asi 4 hodiny. Což je pro mě docela děsivá představa. Si vezměte kolik knížek bych díky tomu denně mohla stihnout, kdybych se na internet nepřibližovala. Ale to bych nemohla v budoucím IoT ani dýchat. Své o tom ví určitě chlapci a děvčata z https://www.jablotron.cloud, kteří se o nás jednou budou starat.

ODPOVĚDĚT

10

dneska jsem četla úžasný vtip: "Chirurgům se podařila unikátní operace, oddělili teenagera od mobilu!" Myslím, že je to skoro spíš až k pláči, jak je to pravdivé... :o( :o(

ODPOVĚDĚT

2

Výstižné a někdy hodně pravdivé...

ODPOVĚDĚT

3

Výstižný vtip, souhlasím, že je skoro až k pláči. A bude hůř...

ODPOVĚDĚT

3

Ten nadpis je velmi pravdivý . . . .

ODPOVĚDĚT

2

ted se to děje stále častěji nemají žádnou úctu

ODPOVĚDĚT

3

Zajímavé informace. Šikana u dětí je hrozná.

ODPOVĚDĚT

4

Je na rodičích, aby dokázali o problémech i nástrahách internetu s dětmi mluvit. Nesmí spoléhat jen na školu, svůj díl ve výchově mají hlavně oni. Oni musí nastavit jasná pravidla a dohlížet na jejich dodržování. Hrozí závislost dětí na internetu, psychické a zdravotní poruchy. Příliš mnoho času stráveného na internetu může vést ke zhoršení prospěchu ve škole, k bolestem hlavy apod. Internet se stal součástí dnešního života, a je jen na nás jak jeho nástrahy, hlavně u dětí eliminovat.

ODPOVĚDĚT

2

Já jsem ráda, že jsem vyrůstala bez mobilu a bez internetu, alespoň mám na co vzpomínat a mám z té doby opravdové a ne virtuální kamarády.

ODPOVĚDĚT

3

Musím souhlasit...Pěkný článek...Šikana dětí mezi sebou je čím dál častější...

ODPOVĚDĚT

4

hezky jste to napsala

ODPOVĚDĚT

5

Děti jsou na internetu jako doma. Nejsou ale citlivé na různá rizika, která tam na ně mohou číhat. Proto je vhodné, aby rodiče stanovili jasná pravidla, kdy, jak dlouho a na jakých stránkách mohou děti na internetu být. Pokud s nimi o tom, co dělají online, budeme mluvit, máme šanci poučit je o bezpečném chování a předejít problémům.

ODPOVĚDĚT

5

Souhlasím.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Jak se seznámit na internetu

Jak se seznámit na internetu

Víte, proč se tolik lidí rádo seznamuje na internetu?

Titulka pro: Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnici Lego zná snad každé malé dítě. S touto stavebnicí si stavěli už naši rodiče...

Titulka pro: Módní trendy: Který pár bot na každodenní nošení zvolit letos na podzim?

Módní trendy: Který pár bot na každodenní nošení zvolit letos na podzim?

Radostné a teplé léto plné sluníčka končí, ale vy rozhodně nemusíte smutnit! Máme pro vás...

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Od zboží pro domácnost, přes dřevěné chaty, hudební nástroje až po nedostatkové zboží, kterým byla...

Titulka pro: Soutěž o telefon Gigaset E500

Soutěž o telefon Gigaset E500

V České republice má kolem dvaceti procent domácností zavedenou pevnou telefonní linku a to je...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SLADKÉ ALE ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Jak řešíte, když dostanete chuť na sladké, ale kvůli ...

PRALINKY

Prosím pěkně .. potřebovala bych doporučení na kvalitní ...

EROTICKÝ ESHOP

Zdravíčko, prosím vás, jakým způsobem tady ty eshopy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz