Zdraví

Jak bojovat s nachlazením hodinu po hodině

Sbírání kytiček

V těchto dnech je nachlazený kde kdo. Proč se ale zbytečně dlouho trápit, když existuje návod, jak postupovat hodinu po hodině.

Společně s klinickou naturopatkou Michaelou Carter vám nabízíme podrobný plán boje s nachlazením. 

7:00 

Polkněte přírodní tabletku, třeba ověřenou lékořici nebo právenku latnatou (obě rostliny patří mezi účinná antivirotika). Tyhle bylinky se prodávají také v podobě tinktury. Ideální bude, pokud ještě přidáte třapatku a lichořeřišnici. Pak si připravte čerstvou šťávu z pomeranče, mrkve, červené řepy a zázvoru. Vitamín C z ovoce a zeleniny podpoří tvorbu proteinu, který redukuje dobu trvání chřipky nebo nachlazení. Mrkev a řepa jsou bohaté na karotenoidy, zahřívací zázvor zklidňuje. 

8:00 

Teplá sprcha podporuje uvolnění hlenu. Pak posnídejte vajíčka, obsahující bílkoviny potřebné pro boj s infekcí. Nemáte hlad? Nevadí, půst je jednou z cest, jak urychlit uzdravení těla. Ale bylo by fajn rozžvýkat stroužek česneku, nebo ho přidat do vývaru k obědu. 

9:00 

Pijte hodně tekutin, raději teplejší, které organismus snáze přijme a také lépe uvolňují a rozpouští hlen. Uvařte si kořen kozince a vývarem z něj přelijte směs třapatky, černého bezu a lípy. Do čaje přidejte citron a med. Dopřejte si první dávku vitamínů – C 1000 mg a látku zvanou NAC (N-acetyl cystein) 600 mg. 

12:00 

Na oběd se hodí čirý vývar s wakame, shitake houbami a zázvorem. Wakame jsou mořské řasy, které podle čínské medicíny odstraňují hlen, shitake mimo jiné obsahují interferon, který hraje roli v imunitě. Nebo zkuste slepičí či kuřecí vývar s kořenovou zeleninou a cibuli, ke konci varu přidejte česnek. Cibule i česnek působí silně antimikrobiálně a navíc tělu dodají potřebnou síru. Dejte si druhou dávku vitamínů, tedy vitamín C 1000 mg a vitamín E 800IU a i omegu 3 mastné kyseliny 2g. 

A pokud to váš fyzický stav dovolí, vyrazte na půlhodinovou procházku. Výzkumy ukazují, že pohyb na čerstvém vzduchu pomáhá posilovat imunitu a zvyšuje obranyschopnost organismu, a to i v okamžiku, kdy tělo už bojuje s virovou nákazou.

14:00 

Nyní byste měli odpočívat, pokuste se na hodinku usnout. 

15:00 

Znovu přišel čas na další „porci“ zdraví, nejprve na vitamín D dávka 800IU a zinek v dávce 60 mg. Když jste nachlazení (nebo máte chřipku), tělo produkuje mnoho prozánětlivých cytokinů, jež jsou zpravidla zodpovědné za horečku či bolest hlavy. Vitamín D potlačuje přílišné uvolňování těchto cytokinů a současně podporuje vstřebávání vápníku, železa, hořčíku a zinku (důležité pro imunitu). A přidejte ještě dávku vitamínu C 1000 mg. 

Nachlazení nebo chřipka také ovlivňuje vaše myšlení, rychlost vašich reakcí a schopnost soustředění a učení. Nesnažte se proto v tento den řešit zásadní úkoly. Začtěte se raději do oddechové knihy nebo si pusťte v televizi komedii. I dobrá nálada podporuje imunitu. 

16:00 

Na zvýšený příjem tekutin je třeba myslet průběžně. Připravte si čaj z čerstvého zázvoru nebo bylinkový a oslaďte ho nejlépe zázvorovo-skořicovým medem. 

18:00 

K večeři si pochutnejte na zeleninové polévce, například s cuketou, špenátem, řeřichou, česnekem a cibulí, případně i s vajíčkem. 

19:00 

Asi 20 minut relaxujte v horké koupeli, kam nasypete detoxifikační směs – 2 hrnky epsomské soli a půl hrnku sody bikarbony. Epsomská sůl obsahuje hodně hořčíku a stopových prvků. Společně se sodou bikarbonou působí proti stresu a v kombinaci s horkou vodou pomáhá bojovat s infekcí, uvolnit svaly a navodit spánek. Pak si vezměte dobře savý oděv, budete se potit. Pozor! Pokud máte cukrovku nebo vysoký krevní tlak, detoxifikační koupel vynechejte. 

21:00 

Převlékněte se do suchého a řekněte si „dobrou“. Mnoho studií potvrzuje, že nedostatek spánku způsobuje snížení bílých krvinek, které jsou klíčové pro imunitní systém. 

Připravila: mar 

Foto:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL