Jak dobře psychicky zvládnout karanténu a „nezbláznit se“

Situace, ve které se nyní nacházíme je pro všechny náročná, omezující, ale také velmi zásadní pro naše vztahy.

Jak dobře psychicky zvládnout karanténu a „nezbláznit se“
Zobrazit fotografii v galerii

Karanténa je velká psychická zátěž. Náš běžný život se dostává do úplně jiných kolejí, velmi omezených. Všem je nám najednou tak nějak úzko, každé zakašlání nás k smrti vyděsí, symptomy nákazy cítíme tak trochu všichni ve svém těle, i když jsme zdrávi. Máme strach o sebe, o své blízké, ale i o své živobytí. Tak nějak se nám rozmazala celá budoucnost a život najednou nemáme úplně ve svých rukou. Pomocnou ruku vám může podat projekt \servis Vztahů, který patří mezi projekty obecně prospěšné společnosti Women for Women. 


Je to situace, kterou nikdo z nás nečekal, málokdo ji zná, snad už jen válečná generace má s tak hromadným ohrožením své zkušenosti. 


Doba, kdy se trávení času s rodinou stává „výzvou“ 

Karanténa logicky vyvolává spoustu emocí. Z pocitů ohrožení, úzkosti a strachu vznikají neadekvátní bouřlivé reakce, a to navíc vůči těm, kteří jsou nám nablízku. To vše je normální, když čelíme tak vysoce stresující a neznámé situaci. Jakákoli stresující situace přispívá k tomu, že jsme mezi sebou trochu podráždění a nevrlí. Za normálních okolností však můžeme odejít a dát si pauzu. To však nemůžete udělat, když jsme v karanténě. I bez viru je trávení společného času s rodinou občas docela výzvou a karanténa pravděpodobně velmi prověří, v jaké je náš vztah kondici. Bude to velká zkouška pro všechny páry. A nebude to lehké. 


Když však využijeme tuto nenadálou situaci jako příležitost a obrníme se trpělivostí, můžeme z karantény vytěžit i pozitiva. „Můžeme se na tuto situaci dívat například jako na příležitost se přiblížit. Asi to nebude úplně vrcholná romantika, když jsme nedobrovolně uzavřeni v karanténě, která nás má navíc ochránit před potenciálně smrtelnou nemocí, i tak ale můžeme využít společný čas, podle svých nejlepších schopností. Můžeme si například uvědomit a možná i pocítit vděčnost, že máme ve svém partnerovi oporu a zázemí. Vděčnost, že v téhle složité situaci nejsme úplně sami. Vděčnost, že máme vedle sebe někoho, kdo spolu s námi všem nečekaným obtížím čelí, někoho, kdo je připraven nám pomoci, pokud bude potřeba, „říká párová terapeutka Ing. Lenka Matoušová z projektu Servis Vztahů a dodává: „Můžeme si pomoci i navzájem, podpořit se, pochopit jeden druhého, naslouchat si. Už vědomí, že posloucháte, může vašemu partnerovi poskytnout velkou úlevu.“ .


Zachovejte si pravidelní denní rytmus 

V době karantény si zaveďte nějaký domácí režim, který si se svým partnerem vzájemně vyjednejte tak, aby vám oběma a celé rodině vyhovoval. Je dobré mít na každý den plán, co chci v ten den udělat, stihnout, každý za sebe. Partner se může připojit, ale také ne, nenuťme ho. Dodržujte pravidelný režim, hygienu, starejte se o svůj vzhled. Možná se to nezdá, ale pravidelný režim a dobrý pocit ze sebe sama i v domácím prostředí, nám pomáhá zvládnout karanténu mnohem lépe. Pokud to jde, choďte ven a vystavujte se sluníčku. Běžte do lesa nebo někam, kde není riziko nákazy. 


Nebojte se být aktivní i doma 

Zkuste zůstat aktivní i přes veškerá omezení, které karanténa přináší. Volný čas nepromarnit, a vyplnit ho smysluplně tím, co vás nabíjí a přináší radost. Cvičte jógu, posilujte, šijte roušky, malujte, čtěte, vzdělávejte se, udělejte jarní úklid, uvařte něco zajímavého, poslouchejte hudbu, meditujte, milujte se. Dělejte cokoliv, co vás těší. Svého partnera pak můžete svojí radostí nakazit. 


Když přijde partnerská hádka? 

Pokud se situace vyhrocuje, zkuste se zamyslet, co vás rozčiluje. „Můžete svému partnerovi popsat, co ve vás daná situace vyvolává a vysvětlit, co potřebujete jinak. Vyvarujte se kritiky partnera i jakýmkoliv výčitkám. Zacházejte se svým partnerem s laskavostí. Na komunikaci jste vždy dva a každý máte poloviční zásluhu na tom, jak vaše komunikace probíhá. Vyjádřete upřímně své pocity i potřeby. Pokud si ponecháte pouze své domněnky, mohou vás dostat do bludného mentálního kruhu. Mluvte otevřeně i o svých obavách. Není nutné ignorovat strach, ale diskutovat o něm. Je velmi důležité, aby každý z vás mohl své obavy vyjádřit,“ říká Ing. Lenka Matoušová ze Servisu Vztahů. 


Zkuste své emoce řídit tak, abyste mohli být v této kritické době tím nejlepším partnerem, jakým být můžete. Mluvte o tom, co vám pomáhá a nabídněte pomoc svému partnerovi, pokud ztrácí dobrou náladu či naději. Budujte společně duševní sílu. Máte nečekaně spoustu času na rozhovor i na vzájemné hlubší poznání. 


Karanténa tu není navždy 

Pokud jsme zdrávi, je dobré mít na paměti, že se nejedná o nemoc, ale pouze o preventivní karanténu. Je dobré udržovat naději, že vše dobře dopadne. Je důležité nezapomínat, že vše je dočasná situace. Je dobré také nemluvit stále o koronaviru. Pokud zvládnete společně úspěšně přežít karanténu, bude to rozhodně posilující příběh pro celý váš vztah.


Zdroj a foto: Servis vztahů

DISKUZE K ČLÁNKU

4

Děvčata , celý život se řídím heslem - česká žena a švédská ocel vydrží vše . Proto musím zvládnout i to , že se teď nevidím se čtyřmi vnoučaty a páté čekáme každým dnem . Roušky mám našité , ponožky uštrikované , uklizeno líp než na Vánoce . A zítra nasadím ústenku a vyrazím do lesa . Zdar všem schopným a bezva ženám zde ! Ať tu dobu koronavirovou zvládneme bez újmy na zdraví !

ODPOVĚDĚT

4

zvládneme to,pokud si sami lidé uvědomí,že se mají chránit-sebe i ostaní-divím se,kolik nezodpovědných lidí toto ignoruje a podceňuje,držím naší vládě palce,aby se vše co nejdříve vrátilo to původního stavu,mám dva vnuky,kteří přišli o práci,no a co,však zase bude lépe

ODPOVĚDĚT

3

souhlasí s vámi

ODPOVĚDĚT

5

Souhlasím a připojuji se !!!

ODPOVĚDĚT

5

Také se připojuji! Buďme všichni ohleduplní k sobě i ostatním, řiďme se pokyny a určitě to zvládneme !!!

ODPOVĚDĚT

3

Každý den děkuji Bohu, že máme velkou zahradu a do přírody blízko.

ODPOVĚDĚT

6

mluví se všude o tom i se všude píše,myslím si že když se lidé budou řídit pokyny že to zvládneme a to přeji všem

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Top romantická místa v Čechách

Top romantická místa v Čechách

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím velmi omezeně. Naše země je plná krásných a magických...

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Pozor na půjčování věcí i peněz: V sázce je zhoršení vzájemných vztahů s přáteli i rodinou Foto: Pexels

Pozor na půjčování věcí i peněz: V sázce je zhoršení vzájemných vztahů s přáteli i rodinou

Třetině Čechů se kvůli nesplaceným dluhům zhoršily vztahy v rodině či s přáteli.

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz