Zdraví

Jak na bolest hlavy

Sbírání kytiček

Veškeré dostupné lékařské postupy, řada diagnóz, medikamentózní a lékařské kúry – pacienti s bolestmi hlavy toho mají často hodně za sebou, ale vytoužený výsledek – zbavit se bolesti – ani po dlouhých martýriích někdy nepřichází. V brněnské klinice Abbia vám možná můžou pomoci.

Bolesti hlavy různých příčin a typů sužují velkou část z nás. Často je problém bolesti hlavy léčit, protože není vůbec snadné nalézt příčiny bolesti a stanovit tak účinnou léčbu. „Bolesti hlavy jsou velmi komplikovaná záležitost i pro současnou medicínu, protože jejich původ je velmi rozmanitý a někdy v této problematice působí více faktorů současně,“ říká Daniela Vaškebová, ředitelka a vedoucí terapeutka kliniky Abbia v Brně. Přestože řada z nás v těchto nepříjemných chvílích sahá do kabelky pro prášek proti bolesti, je nejvhodnějším řešením obrátit se na specializované pracoviště.

Klinika Abbia využívá řadu nejnovějších dostupných technologií neurologicko-psychologické problematiky. Terapeuti tady pracují s novou metodou nápravy chronických bolestí hlavy – fotonovým biofeedbackem, který reaguje na teplotu čelního laloku pomocí speciální kamerky umístěné na čele. Tato metoda pochází z USA a v současné době ji využívá řada neurologických pracovišť zejména v západní Evropě a v zemích amerického kontinentu. Princip této speciální terapie spočívá v ,,naučení“ krevního řečiště čelního laloku kontinuálnímu průtoku krve.


Jak to probíhá?

Před začátkem terapie se pacienta ujme tým zkušených specialistů: neurologů, fyzioterapeutů a psychologů. „Nejdříve je klient s bolestmi hlavy podroben speciální diagnostice bolesti hlavy na zobrazovacím neurologickém přístroji. Následně bolesti hlavy konzultujeme s klientem – četnost bolestí, jejich počátek, průběh, délku, přesnou lokalizaci bolesti a dosavadní medikace,“ vysvětluje Daniela Vaškebová. Na základě veškerých vyšetření tým rozhodne, zda je tato terapie pro konkrétního pacienta vhodná. Podle Daniely Vaškebové tato léčba například při jasné organické příčině bolesti nebo v souvislosti s bolestmi páteře vůbec nezabírá. V těchto případech je třeba přistoupit k jinému typu léčby.

Díky terapii získává klient zpětnou vazbu – biofeedback o tom, zda se krevní řečiště stahuje, či naopak roztahuje. „Cílem terapie je, aby se klient naučil průtok krve ovládat. Můžeme to připodobnit k dechu – dýcháme a ani si to neuvědomujeme,“ upřesňuje Daniela Vaškebová. Terapie jsou zejména vhodné pro ženy v těhotenství nebo pro pacienty, kteří jsou již zoufalí z nadužívání léků. Metoda fotonového biofeedbacku totiž nemá žádné vedlejší účinky. Počet potřebných terapií je velmi individuální, může se jednat o deset návštěv jednou do týdne, ale u těžších případů, například s kombinací s úzkostnými stavy, i o šedesát terapií.

U klientů dochází po absolvování terapií ke značné úlevě, někdy dokonce k úplnému vymizení bolesti (často například v případech bolestí hlavy při menstruaci).

Paed. Dr. Daniela Vaškebová je vedoucí biofeedback terapeutkou soukromé kliniky ABBIA CLINIC, která se specializuje především na nelékové terapie různých metod biologické zpětné vazby – biofeedbacku a zejména neurobiofeedbacku. Klinika má vlastní neurologické, psychiatrické a psychologické pracoviště, kde lékaři, pedagogové a psychologové pracují současně na aspektech zdravotních potíží pacienta.

Připravila: Katka
Foto: iStock
8. 10. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků