Jak na bolesti zad a kloubů

Bolí vás záda a klouby? Možná jste to přehnali se cvičením nebo prací na zahrádce. Dost možná má na vašich potížích svůj podíl třeba vaše zaměstnání nebo špatný životný styl.

Jak na bolesti zad a kloubů
Zobrazit fotografii v galerii

Rovnováha 

Stejně jako v přírodě, i pro vaše pohybové ústrojí je důležitá rovnováha. Každý kloub v těle má podle anatomického tvaru dán svůj rozsah pohybu do různých stran i velmi malý pohyb přímo uvnitř kloubu. Ten se nazývá kloubní vůle. Pokud tato kloubní vůle vymizí, je pohyb ztížen částečně nebo celý. Dochází ke kloubní blokádě, kterou provází zvýšené svalové napětí v bezprostřední blízkosti kloubu. Porucha funkce jedné části hybného systému je provázena další. Pokud tato blokáda vznikne náhle, je provázena velkou bolestivostí. 


Někdy o zablokovaném úseku ani nemusíte vědět, neboť jeho sníženou hybnost nahradí zvýšená hybnost okolních úseků. Také jednotlivé svaly i skupiny svalů máme vytvořeny tak, aby vykonávaly určitou funkci. Některé zajišťují udržení polohy, jiné pohyb. Tyto svaly se od sebe liší stavbou, typem vláken, cévním zásobením a potřebují jiné podmínky. Aby vás tělo nebolelo, je třeba mít tyto systémy v rovnováze. Pokud je rovnováha narušena v určité části, projeví se i na zdánlivě vzdálených místech těla. Hovoří se o tzv. svalových dysbalancích. 


Bolesti nohou, otoky a namožené svaly jsou výsledkem špatné kompenzace zátěže a uvolnění. Celodenní sezení by měl střídat pohyb, dlouhodobé stání a náročné pochody zase relaxace. Záda prozrazují, jaké máte držení těla, jak sedíte, chodíte, spíte a také jak pijete, jaký je váš psychický stav. Krk ukazuje, jak zacházíte s horními končetinami, s emocemi a jak zvládáte stres. Zamyslete se nad tím, jak s pohybovým ústrojím zacházíte a uveďte své tělo do rovnováhy! 


Klidový režim 

Při akutním vzniku bolesti, se znemožněním pohybu je nejlepší klidový režim. Najděte si úlevovou polohu a bolestivé místo potírejte vhodným gelem. Nejenže se vám už půl hodiny po jeho aplikaci uleví, ale efekt přetrvá několik hodin. V případě, že bolest přetrvá víc než pět dnů, pak je to důvod k návštěvě lékaře. Léčbu lze podpořit jemnými masážemi. Po dvou dnech můžete začít postiženou oblast lehce rozhýbávat. Při užívání léků proti bolesti dejte pozor, abyste nezajeli do chybného pohybového stereotypu. To, že bolest zmizí, neznamená, že problém je vyřešen! Vlivem léků se napětí svalů snížilo, bolest pominula, ale je třeba začít něco dělat. Je nutné začít být aktivní, a to ve smyslu pravidelného cvičení pro vyrovnání svalových dysbalancí, pro zlepšení pohyblivosti kloubní, ale také pro zvýšení zdatnosti. 


Pravidelný dech

Najděte si teplé místo na světle, kde budete v klidu. Hodně se napijte. Lehněte si na záda a zkuste si uvědomit, co vás kde bolí. Začněte dechovým cvičením a zkoušejte „poslat“ nádech a výdech do bolestivých míst. Pokud vás bolí záda, lehněte si na břicho, vezměte nějaký předmět, například knihu, a položte si jí na místo, které vás bolí. Pak ho „prodýchejte“. V případě bolesti je vhodné končetiny, klouby a svaly promasírovat. 


Prevence 

Upravte svou pracovní polohu, spaní, nesetrvávejte dlouho ve stejné poloze a vyhněte se jednostranné zátěži kloubů i svalů. Během práce si dopřejte pauzu na to, abyste se mohli protáhnout nebo projít. Najděte si čas pro sebe, abyste si v pozdějším věku nemuseli říkat, že ani nevíte, jak jste kromě práce svůj život prožili. Není třeba se ihned rázným rozhodnutím všeho se vzdát. Jen do svého denního režimu zaneste více klidu, aktivního pohybu, odpočinku a relaxace.


Autor: Katka Soušková
Zdroj: webozdravi.cz

Foto: Karolina Grabowska z Pexels


DISKUZE K ČLÁNKU

0

Díky. Myslíte že by na klouby pomohla i magnetoterapie? https://www.biomag.cz/prenosne-pristroje-magnetoterapie-pro-domaci-peci/ Vypadá to zajímavě ale nejsem si jistá. Zkoušel to někdo?

ODPOVĚDĚT

2

jsou to dobré rady...

ODPOVĚDĚT

2

Mám osteoporózu a bolesti kostí mám každý den. Nejhorší je, že i v noci mě to budí.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na bolest zad. Vyvarujte se těchto 10 chyb

Jak na bolest zad. Vyvarujte se těchto deseti chyb

Bolest zad postihne během života téměř 80 % dospělé populace. Často hledáme složité příčiny, co...

Titulka pro: Skoncujte s bolestí zad

Skoncujte s bolestí zad

Bolest zad není nic příjemného, což může potvrdit kde kdo. Vždyť se s nimi ve...

Titulka pro: Jak se vypořádat s bolestí

Jak se vypořádat s bolestí

Vzít si prášek a doufat, že bolest přejde není řešení problému. Bolest totiž signalizuje, že...

Pomoc při bolestech kloubů, svalů, šlach a zad

Pomoc při bolestech kloubů, svalů, šlach a zad

Bolest zad není nic příjemného, což může potvrdit kde kdo.

Pozor na svalové problémy ze stresu: zůstaňte psychicky fit i během korony?

Pozor na svalové problémy ze stresu: zůstaňte psychicky fit i během korony?

Víte, jak se stres podepisuje na našem zdraví? Zaťaté žvýkací svaly, strnulá krční páteř, migrény...

Titulka pro: Jak na bolest hlavy

Jak na bolest hlavy

Veškeré dostupné lékařské postupy, řada diagnóz, medikamentózní a lékařské kúry – pacienti s bolestmi hlavy...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz