Jak na cestovní nevolnosti?

Až pětinu lidí postihuje při jízdě autem či jiným dopravním prostředkem cestovní nevolnost, nejčastěji bývá špatně dětem, ženám a seniorům. Ačkoli bývá takzvaná kinetóza nazývána nemocí z pohybu, nejde o onemocnění, nýbrž o přecitlivělost na protichůdné vjemy.

Titulka pro: Jak na cestovní nevolnosti?
Další 2 fotografie v galerii

Výsledkem bývá dezorientace mozku, žaludek jako na vodě a zvracení. Cestovní nevolnosti můžete předcházet svým chováním během jízdy a také s pomocí přípravků z lékáren.


Proč je organismus zmatený?

Ačkoli je výsledkem kinetózy žaludeční nevolnost, její příčina leží v hlavě. Proč? Protože mozek dostává během jízdy například v autě či autobuse rozdílné informace o tom, co se s vámi děje. Zatímco oči vnímají pouze nepatrný pohyb, vaše tělo se hýbe, přestože nic neděláte. Organismus je z toho zmatený, což způsobuje pokles krevního tlaku, bledost, houpání žaludku a často zvracení.


Pravidlo 1: za jízdy nečtěte

Pokud máte vy nebo vaše dítě sklon k cestovní nevolnosti, čtení během jízdy ji zaručeně odstartuje. Oči totiž sledují písmena, která se vůbec nehýbou, ovšem tělo zaznamenává změnu polohy. Totéž platí za jízdy i pro používání tabletů či sledování informací v mobilních telefonech. Pro ještě citlivější jedince může být spouštěčem potíží dokonce i občasné nahlížení do mapy.


Pravidlo 2: spěte nebo sledujte krajinu

Ideální je, když nasednete do auta či autobusu, zavřete oči a zkusíte usnout. Pro mozek se sice bude tělo hýbat, nebude však zároveň dostávat opačnou vizuální informaci. Pokud spánek nepřichází, sledujte během jízdy okolní krajinu, čímž mozku alespoň pomůžete zmírnit rozdíl mezi protichůdnými vjemy. Nejvhodnější je samozřejmě sedět vždy po směru jízdy.


Pravidlo 3: jezte a pijte opatrně

Jestliže na kinetózu trpíte, myslete na ni v předstihu – raději už den předem nekonzumujte těžká a tučná jídla, vynechejte přeslazené limonády a alkohol, který by průběh cestovní nevolnosti ještě zhoršil. V každém případě je ale dobré mít v dopravním prostředku po ruce dostatečné množství pití – nejlépe vody nebo neslazeného čaje. Odborníci doporučují pít raději po menších dávkách, zato častěji. K jídlu si na cesty připravujte vždy něco lehčího a rozhodně si žaludek nepřecpávejte.


Pravidlo 4: vzduch!

Cestujete-li autem, jsou ideální pravidelné zastávky spojené s krátkou procházkou na čerstvém vzduchu. Jeho dostatečný přísun při nevolnosti pomáhá, pokud lze, větrejte i za jízdy. Jestliže není možné v autě větrat, zaměřte se na správné dýchání. Intenzivní a hluboké dýchání po dobu alespoň několika minut okysličuje mozek a nevolnost většinou ustoupí. Pokud se znovu dostaví, toto dýchání opakujte.


Pravidlo 5: mluvte, zpívejte

Zejména pro cestování s dětmi zlaté pravidlo, kdy svým ratolestem pomůžete pocit nevolnosti méně vnímat, pokud je rozptýlíte. Kromě toho, že si budete společně povídat a zpívat, můžete si na cestu dopředu připravit různé slovní hry, které děti milují. Jestliže víte, že ani tyto aktivity spolehlivě nezabírají, raději v lékárně pořiďte přípravek proti cestovní nevolnosti. Pro dospělé i děti od 3 let jsou nově na trhu zázvorové tablety Antimetil, po jejichž užití nebudete vy ani vaše děti ospalí, utlumení ani otupělí.


Na cestovní nevolnost zázvor

Antimetil

Antimetil

Malé, snadno polykatelné tablety Antimetil obsahují suchý extrakt ze zázvoru, který je

desetkrát koncentrovanější než běžný zázvorový prášek. Každá tableta obsahuje 10% gingerolů, které jsou aktivní složkou čerstvého zázvoru a které udržují klidné trávení. Tablety s extraktem ze zázvoru jsou vhodné při cestovních nevolnostech, pocitech na zvracení, při přejedení či narušení obvyklých stravovacích návyků třeba na dovolené, při nevolnostech v těhotenství. Tablety nemají sedační účinky, nezpůsobují ospalost ani snížení pozornosti. Další výhodou je jejich neutrální chuť. Antimetil mohou užívat dospělí, děti od 3 let věku i ženy od 1. měsíce těhotenství. K dostání v lékárnách, doporučená cena je 120 Kč.

 

 

Připravila: Katka
Foto: Antimetil
24. 6. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE PRO CHLAPA

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

VÝBAVA NA SNOWBOARD

Dobrý večer, přemýšlím nad koupí výbavy na snowboard, ...

ŠITÍ

Ahoj všem, chtěla bych se naučit šít na šicím stroji. Jak ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz