Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují, že tento problém je z velké části záležitostí nás dospělých.

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?
Zobrazit fotografii v galerii

Na začátku letošního školního roku proběhl v deseti pražských školách ojedinělý projekt věnovaný prevenci a včasnému záchytu dětské obezity. Na první pohled se vám toto téma nemusí zdát tak závažné, ve skutečnosti ale je. Jste také zastánci názoru, že děti „to přece vyběhají“ nebo „se vytáhnou“? Skutečností ale je, že výskyt obezity u dětí má až nebezpečně vzrůstající tendenci a hlavní úlohu hrají zejména stravovací návyky a životní styl rodiny.

Podle slov odborníků se z dítěte, v jehož životosprávě a jídelníčku nic nezmění, vyroste s velkou pravděpodobností za deset až patnáct let dospělý jedinec se zdravotními problémy jako je diabetes 2. typu nebo vysoký krevní tlak a mnohem více bude také ohrožený nádorovými onemocněními... 
 

Co ukázal průzkum?

Výsledkem projektu jsou velice zajímavá data. „Aby byly výpovědi komplexní, byl průzkum realizován na třech úrovních – anonymní dotazník, měření tělesného složení pomocí přístroje InBody230 a naučné přednášky o výživě a pohybu“, upřesňuje Marie Bahenská, manažerka projektu.

Díky tomu víme, že žáci jedí většinou 4 až 5x denně, ale pravidelně snídá jen 57 % školáků. Věra Boháčová, nutriční terapeutka, která s dětmi diskutovala v rámci seminářů, k tomu dodává: „Na všech navštívených školách byla situace naprosto shodná. Nejčastěji pravidelně snídají žáci prvních a druhých tříd. Starší děti, které nesnídají, jako důvod uvádí, že nemají hlad nebo si ráno raději přispí. Ukázalo se, že právě skupina dětí druhého stupně, která je již samostatnější, se zásadami správné životosprávy pokulhává, což platí i v oblasti sportu.“ 
 

A jak jedí děti přes den?

Varující je, že jen 63 % z nich pravidelně svačí, v 70 % jim chystají svačinu rodiče. Nejčastěji to bývá pečivo, šunka, máslo, ovoce a zelenina. A více než polovina dětí si někdy kupuje svačinu ve školních automatech.

Potěšující zprávou je, že s pitným režimem dětí to není úplně špatné. Většina dětí pije 1až 2 litry tekutin denně, nejčastěji to je voda a neochucené minerálky (22 %), voda se šťávou (23 %) a ovocné čaje (12 %). 13 % jich však uvedlo i sladké limonády, 5 % dokonce alkohol a stejné procento i energetické nápoje. 
 

Rodiče, zapojte se!

Z další části projektu, která se věnovala tělesnímu měření dětí, vyplynulo, že zvýšené hodnoty BMI (index tělesné hmotnosti) byly nalezeny u 16 % dívek na prvním a druhém stupni základních škol. U chlapců byly vyšší hodnoty v 19 % na prvním stupni a 24 % na druhém stupni.

Součástí projektu byla speciální webová aplikace, kterou pro tento projekt vyvinulo Centrum prevence, kde si mohlo každé dítě díky svému unikátnímu kódu v soukromí domova s rodiči stáhnout své výsledky a společně je zhodnotit. „Tímto jsme splnili další z našich cílů, a to zapojit do něj nejen děti, ale i jejich rodiče a apelovat třeba na ty, kteří nevidí v nadváze svého dítěte žádný problém“, dodává Marie Bahenská.

Důležitým zjištěním je fakt, že rodiče a děti výsledky naměřených tělesných parametrů zajímaly. Celkem 72 % zúčastněných si své výsledky stáhlo. Rodiče měli následně k dispozici linku Poradenského centra Výživa dětí, kde mohli naměřené výsledky konzultovat, a získat další informace týkající se tématu zdravé životosprávy dětí. Konzultant Poradenského Centra Výživa dětí, RNDr. Pavel Suchánek, k celému průzkumu dodává: „Je opravdu nezbytné začít více podporovat pravidelnou pohybovou aktivitu dětí, jinak se situace s hmotností a kondicí našich dětí nezlepší.“

Pilotní projekt realizovalo Centrum prevence o. s.. Odborně podporovalo projekt Poradenské centrum Výživa dětí www.vyzivadeti.cz. Další informace najdete na www.centrumprevence.cz


Desatero pro rodiče zdravých dětí:

  1. Dohlédněte na vyváženou a pravidelnou stravu (pětkrát denně).
  2. Dohlédněte na to, že se dítě nasnídá.
  3. Kontrolujte, že dítě vypije dostatek tekutin.
  4. Sladkosti nechejte jako výjimečnou, ale ne zakázanou, záležitost.
  5. Nenuťte dítě sníst všechno, co má na talíři.
  6. Polévka nemusí být ke každému obědu.
  7. Dbejte na to, aby dítě mělo u sebe vždy malé zdravé svačinky.
  8. Nikdy nejezte u televize (platí pro celou rodinu).
  9. Každý den se s dítětem hýbejte (či dohlédněte na to, aby mělo pohyb – takový, který je bude bavit).
  10. Trpí-li vaše dítě nadváhou, poraďte se s dětským lékařem o dalším postupu. Léčba obezity je náročná, jednodušší je prevence.Víte, že podle výsledků průzkumu projektu „Obezita není náhoda“ (FISAF), nenavštívila nikdy fastfoody jen čtyři procenta českých dětí od 9 do 15 let? U těch z Prahy to pak činí jen 0,5 procenta. Desetiletí navštěvují rychlá občerstvení s rodiči (95 %), patnáctiletí s kamarády (75 %). Kdykoliv k tomu má příležitost, jde do fastfoodu 9 % dětí.


Připravila: Simona
Foto: iStock
31. 3. 2015
 

DISKUZE K ČLÁNKU

6

Také si myslím, že záleží na rodičích, jak se děti stravují...
Léta jsem pracovala ve stravování v mateřské škole a někdy jsme
se velice divili, co je doma ětem předkládáno na talíři...
Je to široké téma a mohla bych hodně o tom psát...

ODPOVĚDĚT

6

Taky si myslím, že za obezitu dětí dost mohou rodiče a i prarodiče. Moje dcery mi zakázaly dávat vnoučatům sladkosti, tak dostávají ovoce a sem tam domácí upečený koláč a dvakrát do roka peču medové perníčky. Asi to omezení cukrů nějaký smysl má, protože můj 23 letý vnuk nemá ještě ani jednu plombu v zubech.

ODPOVĚDĚT

2

pokud jsou to geny , moc s tím nenaděláš . ale když rodiče děti přecpávají a nechají je vysedávat u PC , pak je to jejich vina

ODPOVĚDĚT

4

Určitě je to problém rodičů, protože právě na nich záleží, jakým způsobem budou děti od útlého dětství vypadat. Moje dcera dbá u třech dětí na zdravý jídelníček a vede děti ke sportování, takže nejsou obézní.

ODPOVĚDĚT

6

za obezitu mohou opravdu rodiče, a to od útlého dětství, moji vnučku vždy matka nutila sníst vše, co jí dala na talíř - má nadváhu a nyní chce sama zhubnout - ale jde to velmi těžce

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz