Jak na emoce

Každý z nás více či méně bojuje se svými emocemi. Bohužel nejdou ovládat. Někdo je umí zadržovat, ale to neznamená, že je ovládá. Zadržované emoce můžou vyústit v úzkost, lítost… Jak tedy na to? Co máme dělat? Podívejme se, co radí tradiční čínská medicína.

Titulka pro: Jak na emoce
Zobrazit fotografii v galerii

Emoce, subjektivní stav mysli každého člověka, jsou v čínské medicíně přiřazovány k jednotlivým orgánům a prvkům - oheň, země, kov, voda, dřevo. Radost patří k srdci, zamyšlenost ke slezině a žaludku, smutek a žal k plicím, strach k ledvinám a hněv k játrům.

Negativní emoce se mohou projevovat v důsledku dlouhodobě působících emocí, změn cyklů ročního období nebo disharmonie orgánů v těle, stagnace QI a krve, nedostatku, plnosti, nadbytku vlhkosti v meridiánech. Orgány ovlivňují vnitřní i vnější podněty emocí. Všechny emoce působí na harmonii QI a krve. Konečným důsledkem dlouhotrvajících emocí je negativní vliv na vládce “ducha šen”, který sídlí v srdci.

Příkladem může být v období jara větší podrážděnost a hněv. V tomto období vnější oteplující se QI dráždí zablokovaný Yang jater. Na podzim se může projevit více smutek, v zimě strach. Radost vede k duševní pohodě, ale mnoho radosti způsobí vzplanutí srdečního ohně a zablokování QI. Projevem pak může být smích přecházející v pláč, nesoustředěnost a duševní rozptýlení i šílenství, neustálé řečnění. Dlouhodobý stres, neustálé přemýšlení o problémech, které nás nechce a nechce pustit, zapříčiní špatnou funkci QI sleziny a žaludku. Pomalu a nenápadně se objevuje úzkost, únava, nechutenství, větší spavost i hubnutí.

Nepřiměřený výskyt emocí naznačuje nerovnováhu Yin a Yang energií v orgánech i mezi úzkými vztahy orgánů. Ideálním stavem je pro člověka rovnováha.

Někdy vybouchneme, pak nás to mrzí nebo zadržujeme emoce a objeví se úzkost, lítost či pláč?

Nejčastěji slyším od klientů “sladká čokoláda uklidňuje, ale nevydržím a sním jí hodně, jdu raději běhat, spát a nemohu usnout, budím se v noci, rozčílím se, mám strach potom průjem”. Je to správně? Co naše hmotnost? Jak se uvolnit a být vyrovnaní?

TČM nabízí pro harmonii těla i duše dietetické pokyny dle ročních období, terapie pomocí masáží TUINA, akupresuru, akupunkturu, cvičení, meditace a také bylinnou terapii.

Chutě jednotlivých potravin (sladká, hořká, kyselá aj.) svou povahou a tropismem ovlivňují orgány. Vhodným výběrem potravin i množstvím ve správný čas můžeme ovlivnit i emoce. Sladké v malém množství uklidňuje, při nadbytku způsobuje větší hlenovitost a zpomaluje trávení. Když se pěkně zakulatíme, jsme na sebe naštvaní, rozčilujeme se a držíme různé diety, zhubneme a za nějaký ten čas si dáme další maraton diet. Tím si rozhodně nepomůžeme, naopak rozhodíme tělo i duši. Doporučuji kostičku čokolády 15 - 20 min po teplém obědě (ne bageta, studená jídla), čas oběda mezi 11.00 - 13.00. Prosím, dámy, nezaměnit ,co je kostička čokolády a kostka, resp. celá tabulka :c).....

Pohyb, cvičení rozproudí QI, krev v těle, náš “duch šen” radostí poskočí a bude nám o trochu lépe. Správnou meditací můžeme docílit zklidnění nadměrného “větru jater”, hněvu i pocitů tlaku v žaludku, úzkosti či pláče.

A jak poznáme, jaká disharmonie nás trápí? Každý člověk je jedinečný a vaše vlastní disharmonie zjistí vyšetřením zkušený terapeut.

Přeji Vám klidný spánek, rozhodnost v denním životě a vyrovnanou dávku emocí.

Chcete-li se autora na něco zeptat, najdete ho v naší poradně.

Roman Tomčala, http://www.cinska-medicina.cz
Foto: iStock
17. 5. 2011

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Tradiční čínská medicína a její místo

Tradiční čínská medicína a její místo

Většina z nás má aspoň nějaké ponětí o tradiční čínské medicíně. Tradiční čínská i současná...

Titulka pro: Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Ve staré Číně znamenal velký počet zdravých dětí povinnost vůči císaři. Malé rodiny bývaly terčem...

Kurzy vaření podle principů tradiční čínské medicíny - Vaříme jin-jang

Kurzy vaření podle principů tradiční čínské medicíny - Vaříme jin-jang

Tradiční čínská medicína přikládá velký význam dietetice. Systém stravování využívá jako jednu ze základních metod...

Titulka pro: Bylinky dokáží změnit život

Bylinky dokáží změnit život

Dnešní uspěchaná doba na nás klade obrovské nároky každý den. Žijeme ve světě plném technických...

Titulka pro: Mitochondriální medicína

Mitochondriální medicína

Nevíte, co to znamená? Také se jí říká medicína proti stárnutí – anti-age medicína, a...

Titulka pro: Vyhrajte balíček produktů čínské medicíny

Vyhrajte balíček produktů čínské medicíny

Čínská medicína je nejznámějším léčebným systémem vytvářejícím paralelu k soudobým biomedicínským postupům. Poskytuje ucelený pohled...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

OPAKUJÍCÍ SE ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

Prosím poraďte co pomáhá na vracející se záněty ...

DOBRÁ OPTIKA

Dobrý den, poradíte kam zajít vybrat nové brýle a kde mi ...

PRODLOUŽENÍ VLASŮ

Má někdo zkušenost s prodlužováním vlasů? Prosím o tip.

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz