Zdraví

Jak na emoce

Sbírání kytiček

Každý z nás více či méně bojuje se svými emocemi. Někdo je umí zadržovat. Zadržované emoce však můžou vyústit v úzkost či lítost. Jak tedy na to? Podívejme se, co radí tradiční čínská medicína.

Emoce podle tradiční čínské medicíny

Emoce, subjektivní stav mysli každého člověka, jsou v čínské medicíně přiřazovány k jednotlivým orgánům a prvkům – oheň, země, kov, voda, dřevo. Radost patří k srdci, zamyšlenost ke slezině a žaludku, smutek a žal k plicím, strach k ledvinám a hněv k játrům.

Negativní emoce se mohou projevovat v důsledku dlouhodobě působících emocí, změn cyklů ročního období nebo disharmonie orgánů v těle, stagnace QI a krve, nedostatku, plnosti, nadbytku vlhkosti v meridiánech. Orgány ovlivňují vnitřní i vnější podněty emocí. Všechny emoce působí na harmonii QI a krve. Konečným důsledkem dlouhotrvajících emocí je negativní vliv na vládce “ducha šen”, který sídlí v srdci.

Příkladem může být v období jara větší podrážděnost a hněv. V tomto období vnější oteplující se QI dráždí zablokovaný Yang jater. Na podzim se může projevit více smutek, v zimě strach. Radost vede k duševní pohodě, ale mnoho radosti způsobí vzplanutí srdečního ohně a zablokování QI. Projevem pak může být smích přecházející v pláč, nesoustředěnost a duševní rozptýlení, neustálé řečnění. Dlouhodobý stres, neustálé přemýšlení o problémech, které nás nechce a nechce pustit, zapříčiní špatnou funkci QI sleziny a žaludku. Pomalu a nenápadně se objevuje úzkost, únava, nechutenství, větší spavost i hubnutí.

Důležitá rovnováha

Nepřiměřený výskyt emocí naznačuje nerovnováhu Yin a Yang energií v orgánech i mezi úzkými vztahy orgánů. Ideálním stavem je pro člověka rovnováha.

Někdy vybouchneme, pak nás to mrzí nebo zadržujeme emoce a objeví se úzkost, lítost či pláč?

Nejčastěji slyším od klientů “sladká čokoláda uklidňuje, ale nevydržím a sním jí hodně, jdu raději běhat, spát a nemohu usnout, budím se v noci, rozčílím se, mám strach potom průjem”. Je to správně? Co naše hmotnost? Jak se uvolnit a být vyrovnaní?

TČM nabízí pro harmonii těla i duše dietetické pokyny dle ročních období, terapie pomocí masáží TUINA, akupresuru, akupunkturu, cvičení, meditace a také bylinnou terapii.

Potraviny mohou ovlivnit emoce

Chutě jednotlivých potravin (sladká, hořká, kyselá aj.) svou povahou a tropismem ovlivňují orgány. Vhodným výběrem potravin i množstvím ve správný čas můžeme ovlivnit i emoce. Sladké v malém množství uklidňuje, při nadbytku způsobuje větší hlenovitost a zpomaluje trávení. Když se pěkně zakulatíme, jsme na sebe naštvaní, rozčilujeme se a držíme různé diety, zhubneme a za nějaký ten čas si dáme další maraton diet. Tím si rozhodně nepomůžeme, naopak rozhodíme tělo i duši. Doporučuji kostičku čokolády 15 – 20 min po teplém obědě (ne bageta, studená jídla), čas oběda mezi 11.00 – 13.00.

Pohyb, cvičení rozproudí QI, krev v těle, náš “duch šen” radostí poskočí a bude nám o trochu lépe. Správnou meditací můžeme docílit zklidnění nadměrného “větru jater”, hněvu i pocitů tlaku v žaludku, úzkosti či pláče.

A jak poznáme, jaká disharmonie nás trápí? Každý člověk je jedinečný a vaše vlastní disharmonie zjistí vyšetřením zkušený terapeut.

Přeji Vám klidný spánek, rozhodnost v denním životě a vyrovnanou dávku emocí.

Autor: terapeut čínské medicíny Roman Tomčala

Zdroj informací: motherhoodcommunity.com/the-role-of-emotions-in-the-body-according-to-traditional-chinese-medicine/, joyretcmedispa.com/how-are-your-emotions-related-to-health/, www.verywellmind.com/emotions-in-traditional-chinese-medicine-88196
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků