Zdraví

Jak na puchýře

Puchýře se objevují nejen v létě. Stačí, když máte nové boty. Puchýře mohou vzniknout i na těle při spáleninách, odřeninách a dalších poraněních.

První pomoc

Velké a hodně naplněné puchýře mají tendenci samy prasknout. Pokud není puchýř příliš bolestivý, snažte se ho udržet neporušený. Chcete-li zmírnit bolest, můžete ho i opatrně propíchnout, nejlépe sterilní jehlou na několika místech blízko okraje. Nechte z něj odtéct tekutinu. Můžete  ji i jemně vytlačit sterilní gázou. Překrývající kůži nechte na místě, které chrání. Potom dané místečko dezinfikujte a potřete antibiotickou mastí. Nebo využijte přípravek určený pro vlhké hojení. Přípravky fungující na bázi vlhkého hojení puchýř dezinfikují. Puchýř jimi stačí potřít a překrýt sterilním prostředkem.

Čistota je základ

Než ale na puchýř vůbec sáhnete, pečlivě si umyjte ruce, jinak byste do něj mohli zanést infekci. Po ošetření ho překryjte sterilní náplastí. Prodávají se i náplasti rovnou určené na puchýře, které urychlují hojení a zmírňují bolest. Označují se jako hydrokoloidní a slouží také jako prevence vzniku puchýřů.

Tipy z lékárny

  • Přípravky na vlhké hojení už jsme zmiňovali.
  • K urychlení léčby a hojení puchýřů lze použít kombinaci homeopatických léků Arnica montana 9 CH a Cantharis 9 CH. Dávkování třikrát denně 5 kuliček od každého.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/prevent-treat-blisters https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-blisters/basics/art-20056691 https://www.rajeevclinic.com/disease/skin-diseases-39/blister-663.html
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků