Jak na srovnání spořicích účtů: Na co si dát pozor a jak vybrat ten nejlepší

Kdo by nechtěl, aby jeho už vydělané peníze dál vydělávaly? Pro zhodnocení vlastních financí si obvykle vybíráme spořicí účty, které nabízejí zajímavé úroky. Než se ale rozhodnete pro ten s nejvyšším dostupným úrokem, prostudujte pro jistotu i další podmínky. Ty totiž mohou celou idylu pokazit. Na co tedy hledět při srovnání spořicích účtů?

Jak na srovnání spořicích účtů: Na co si dát pozor a jak vybrat ten nejlepší
Další 3 fotografie v galerii

Spořicí účty se mezi lidmi řadí k nejrozšířenějšímu způsobu, jak zhodnotit úspory či momentálně nevyužité peníze. K nesporným výhodám patří jednoduchost sjednání a obvykle i možnost rychle peníze ze spořicího účtu zase vybrat. 


Spořicí účet a termínovaný vklad. V čem je rozdíl? 

Nepleťte si spořicí účet s termínovaným vkladem. Pokud se chystáte uchránit svoje peníze před inflací, byť nízkou, a zároveň si nejste jisti, jestli je nebudete třeba za půl roku rychle potřebovat, bude pro vás spořicí účet ideálním řešením. 


Jestli ale víte, že můžete daný obnos postrádat rok, dva, pět nebo deset let, přijde vám vhod spíš termínovaný vklad. Banky nebo družstevní záložny totiž mnohem víc ocení, když budou vědět, jak dlouho mohou s vašimi úsporami nakládat. Obvykle platí, že čím déle jim necháte své peníze, tím vyšší bude úrok a následně i váš zisk. Samozřejmě i tady se ale mohou objevit výjimky. Proto je třeba vždy prostudovat podmínky konkrétních produktů.


Proč nenechávat peníze ležet na běžném účtu 

Pokud vám přijdou nabízené úroky na spořicích účtech příliš nízké na to, aby vás motivovaly k činu, tedy k založení spořicího účtu, myslete na to, že na běžném účtu je úrok mnohem nižší. Inflace a nejrůznější poplatky vám z vašich financí ubírají. Spořicí účty přitom mívají zpravidla poplatky nulové, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám. 

Termínovaný vklad nabízí sice lepší úrok, ale na peníze nesmíte po určitou dobu sáhnout. To může být problém třeba, když potřebujete úspory na koupi nového auta.

Termínovaný vklad nabízí sice lepší úrok, ale na peníze nesmíte po určitou dobu sáhnout. To může být problém třeba, když potřebujete úspory na koupi nového auta.


Jak vybrat spořicí účet, který vám bude vyhovovat? 

To, že vám některá z bank nebo jiných finančních institucí nabízí vysoký úrok, ještě neznamená, že to je nejvhodnější místo, kam peníze uložit. Velmi podstatné jsou i další parametry, jejichž neznalost by vás mohla později mrzet. O co konkrétně jde a na co si dát při srovnání spořicích účtů pozor? 


Velikost zůstatku a pásmové úročení: Nabídla vám banka vysoký úrok? Pak se ptejte, pro jakou nejvyšší částku tento úrok bude platit. Například úrok 1,5 % u spořicího účtu Hello bank! platí pro obnos až do 300 000 Kč, ale jinde může být částka výrazně nižší. 

Běžný a vyšší úrok: Některé banky nabízejí vysoké úročení, ale jen za splnění konkrétních podmínek. Když tyto podmínky nesplníte, může být úrok nižší. 

Úrok a daň: Z úroku je nutné odvést 15% daň. Zjistěte si, jestli při výpočtu u jednotlivých produktů získáváte čistý úrok, nebo úrok před zdaněním. 

Omezené období pro výhodný úrok: Nabízený úrok může platit třeba jen prvních několik měsíců a pak dojde k jeho snížení. 

Nutnost sjednání dalších produktů: Zatímco některé banky vám zřídí spořicí účet bez dalších podmínek, u jiných si musíte sjednat například běžný účet. V takovém případě rovnou popřemýšlejte, jestli tento běžný účet nabízí lepší zúročení vkladu než váš stávající. Mimochodem, spořicí účet od Hello bank! si žádné takové podmínky neklade. 

Občas je potřeba ke spořicímu účtu pořídit i další produkty. Dobře si pak spočítejte, zda jsou pro vás výhodné a je skutečně využijete.

Občas je potřeba ke spořicímu účtu pořídit i další produkty. Dobře si pak spočítejte, zda jsou pro vás výhodné a je skutečně využijete.


Způsob, kterým banka/záložna připisuje úrok: Nejlepší pro vás bude, když vám bude úrok banka/záložna připisovat každý měsíc. Většina z nich to dělá, ale radši se ujistěte, než si něco sjednáte. 

Likvidita: Předem se seznamte s tím, jak rychle a za jakých podmínek si můžete vybrat peníze z účtu. 

Poplatky: Ptejte se na možné poplatky za vedení účtu nebo za jakékoli transakce. Právě ty mohou nakonec poukázat na nevhodnost konkrétního produktu. Výhodnější pak ve výsledku může být ten s nižším nabízeným úrokem. 


Pátrejte i po výši počátečního vkladu, nejmenšího možného zůstatku a po tom, jestli nejste povinni pravidelně každý měsíc nějakou částku vložit. Zkrátka pamatujte na to, že úrok je hlavním, ale nikoli jediným parametrem dobrého spořicího účtu. Pátrejte po poplatcích a podmínkách, které by vás mohly vyjít zbytečně draho. Při správné volbě budou vaše finance zdravě růst samy.


KP
Foto: Hello bank!

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Taky jsem si teď měnila banku a to hlavně kvůli spoření, k tomu jsem si však založila i běžný účet. Zakládala jsem si jej přes https://www.duofinance.cz/bonusy-za-zalozeni-uctu u mBank a jako bonus jsem dostala 500 kč. Myslím si, že jako start ke spoření super ! :)

ODPOVĚDĚT

5

kdysi ano ted už ne

ODPOVĚDĚT

5

Také máme Lišku.

ODPOVĚDĚT

4

Spoříme na Lišku a ještě máme důchodové pojištění.

ODPOVĚDĚT

5

Já mám spořící účet, spořím málo, jen abych měla na nutné nečekané výlohy v domácnosti...

ODPOVĚDĚT

4

Spořící účet, který jsem si kdysi založila byl výhodný. V současné době tam již nespořim. Pro mne je nejvýhodnější Liška.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dětský účet, stavebko, vkladní knížka či spořicí účet pro děti?

Dětský účet, stavebko, vkladní knížka či spořicí účet pro děti?

Možná právě uvažujete o tom, že byste chtěli založit dětem účet nebo jim začít spořit....

Stavební spoření

Jak dostat ze svého stavebního spoření maximum? Máme pro vás 5 + 1 chytrý tip

Přichází pravidelná sezóna stavebního spoření. Koncem každého kalendářního roku totiž pravidelně roste počet nově uzavřených...

Nejvýhodnější spořicí účty v roce 2019: Srovnání aktuálních úrokových sazeb

Nejvýhodnější spořicí účty v roce 2019: Srovnání aktuálních úrokových sazeb

Slibujete každý měsíc, že tentokrát účet nevyluxujete do posledních pár stovek, ale stejně se vám...

Spořící účet s nejvyšším úrokem? Kam se vyplatí uložit peníze?

Spořící účet s nejvyšším úrokem? Kam se vyplatí uložit peníze?

Každý měsíc ušetříte pár tisíc, ale necháváte je ležet na běžném účtu? Tohoto hříchu se...

Titulka pro: Také občas utrácíte zbytečně?

Také občas utrácíte zbytečně?

Stává se vám občas, že jenom zaběhnete do obchodu pro dáreček kamarádce k narozeninám a...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz