Zdraví

Jak na zánět močových cest

Sbírání kytiček

Onemocnění, které se rádo vrací, zná důvěrně mnoho žen. Přitom infekci močových cest se můžete bránit i preventivně.

Zánět močového měchýře bychom určitě neměli podceňovat a doufat, že samo odezní. Koledujete si totiž o to, že vaše problémy přejdou do chronického stadia. 

Příznaky

Prvním signálem, že není něco v pořádku, je časté nucení na močení, pálení a řezání při močení. Obvyklá je i bolest v podbřišku nebo v bedrech. Někdy se může objevit v moči i krev, což už, spolu s horečkou, signalizuje možný zánět ledvin. 

První pomoc 

Při prvních příznacích těchto urologických problémů je důležité jednat rychle. 

• Nejlepší je lehnout si do postele, protože pro úspěšnou léčbu je důležité suché teplo. 

• Důležitý je také zvýšený příjem tekutin, které naředí moč a bakterie vypláchnou. 

• Vyhněte se ostrým jídlům a kávě. 

• Dejte si brusinky, třeba ve formě kompotu do jogurtu. Obsahují totiž vysoké procento látky zvané tanin, která působí antibakteriálně. 

• Než se vydáte k lékaři, vyzkoušejte některý z účinných doplňků stravy, které obsahují vysokou koncentraci extraktu z brusinek velkoplodých. 

• Extrakt z brusinek nepřestaňte užívat ihned po vymizení obtíží. Pokračujte ještě minimálně 2 týdny po jejich odeznění. 

Kdy jít k lékaři?

Pokud příznaky zánětu neodezní ani po 36 hodinách klidového režimu a užívání potravinových doplňků, je třeba vyhledat lékaře, který stanoví diagnózu, a když se potvrdí zánět močových cest, předepíše antibiotika. 

Příčiny zánětu močových cest

Ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do pochvy nebo do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů v ústrojí, snížená imunita, přehnaná nebo naopak špatná hygiena, střídání sexuálních partnerů a řada dalších faktorů. 

Prevence zánětů močových cest

Dodržujte pitný režim. Denně vypijte minimálně dva litry, neuškodí ani tři litry tekutin denně. Vodu také můžete prokládat urologickými čaji, anebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek. 

Posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. 

Do svého jídelníčku zařaďte více močopudných (diuretických) potravin. Jezte třeba petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie. 

Nenoste příliš často tanga, přestože jsou pohodlná a slušivá. Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět močových cest. 

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: UroKlinikum Praha, webozdravi.cz
Foto: Andrea Piacquadino Pexels


Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků