Jak na zdravý spánek?

Zdravý spánek je pro nás a náš organismus jednou z nejdůležitějších činností. Je potřeba ho mít dostatek a musí být kvalitní. Během spánku se naše celé tělo regeneruje, nabírá novou energii a zbavuje se škodlivých látek v těle. Jak dosáhnout zdravého spánku, jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

Zobrazit fotografii v galerii

Nepodceňujte sílu zdravého spánku

Během našeho spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání a současně se nám třídí mozek a filtruje důležité informace, které si ponechá a některé informace získané během dne naopak vymaže - zapomene. Spánek se dělí na dvě důležité fáze - REM a NonREM fáze. V REM fázi se nám zdají sny.

Zdravý spánek by měl trvat 6 - 9 hodin a u dětí se doporučuje delší interval. Ovšem délka není rozhodující, důležitá je především kvalita spánku. Klíčové je tak spát hlavně v noci, kdy nejkvalitnější spánek zažíváme mezi 12. a 2. hodinou ranní. Na kvalitní spánek má vliv několik faktorů, které je potřeba zkombinovat.


Nespavost

Jedním z nejčastějších důvodů nespavosti je hormon melatonin. Jak souvisí poruchy spánku a melatonin? Melatonin je hormon a antioxidačním účinkem, který produkuje během spánku šišinka mozková (epifýza). Jejím hlavním úkolem je dodržování pravidelných životních rytmů, a to střídání bdění a spánku. Čím nižší je jeho hladina, tím více se objevují poruchy se spánkem.


Pijte kávu a čaj s mírou

Ačkoliv kvalitní spánek probíhá v noci, musíme se na něj připravovat již přes den. Dobré je začít omezením kávy a čaje. Oba tyto nápoje obsahují tein a kofein, což jsou látky které narušují spánek a náš organismus tak nemá šanci na klidný a kvalitní spánek.

Naopak je dobré své stravování doplnit o přírodní doplňky stravy. Ty nám pomohou dodat organismu chybějící látky a živiny. Existují také speciální přípravky, které organismus pomáhají zklidnit a uvolnit a napomoci tak k lepšímu a zdravému spánku.


Postel je základ

Základním předpokladem kvalitního a zdravého spánku je kvalitní postel. Spousta lidí věnuje pozornost pouze výběru kvalitní matrace, ale zapomínají na rám a rošt postele. Pouze všechny tyto tři části dohromady dokáží vytvořit prostředí, ve kterém se kvalitně vyspíme.

Základním stavebním kamen je matrace. Tu bychom měli měnit každých deset let. Důležité je to především z hygienických důvodů, protože matrace poté ztrácí svou hygienickou nezávadnost. Druhým důvodem je ztráta elasticity materiálu a deformace matrace.

Matrace se musí vybírat podle tří kritérií - tvrdost, materiál, velikost. To vše ovlivní i výběr postele a roštů. Každá matrace se hodí na jiný rošt. Matrace by také měla být o deset centimetrů delší než je vaše výška a široká minimálně 90 cm, aby se dalo pohodlně přetočit na druhý bok.


Připravte si ideální prostředí

Dalším faktorem, který má n spánek obrovský vliv je také prostředí, ve kterém spíme. Místnost, kde spíme by měla být důkladně vyvětraná a pokojová teplota musí být o dva stupně nižší než normální pokojová teplota. Díky tomu se organismus dokonale zklidní.

Odborníci také doporučují chodit spát a vstávat pravidelně ve stejnou dobu. Díky tomu si organismus najde svůj pravidelný biorytmus a když bude dostatečně unavené usne snadněji.


Sportujte

Známe to všichni, když jsme unavení, usíná se samo. Proto je dobré si během dne zasportovat, zbavit se přebytečné energie a fyzicky se unavit. To nám pomůže snadněji usnout. Ideální dobou na sport jsou dopolední nebo odpolední hodiny. Ve večerních hodinách je složitější uklidnit organismus a připravit ho na spánek, což může způsobovat potíže s usínáním.

Komerční prezentace
Foto: iStock
11. 5. 2016

 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Zajímavé. Já mám ráda ve svém životě určitě ráda rytmus. Srovnalo se mi to i tak, že se tělo probudí ráno i v danou hodinu. Ale určitě by to tak nebylo, kdybych neměla kvalitní postel a příjemné povlečení. Třeba teď na léto, je skvělé lehké povlečení, takže nějaká ta letní inspirace Aby mi v tom nebylo vedro a hlavně aby bylo příjemné.

ODPOVĚDĚT

0

Zdravím, já jsem se s tímto problémem také docela dost dlouho potýkala, ale dokázalo mi to vyřešit až přečtení tohoto článku na stráne atlaso. V tom článku se píše o tom, proč se nám vstává špatně a jaké rituály nám pomohou k tomu, aby naše rána byly o něco veselejší :-)

ODPOVĚDĚT

0

No, podle mého názoru parádní tipy. :-) Já se spánkem taky dřív měla problémy. Zjistila jsem ale, že to bylo způsobené hlavně špatnou matrací a špatným ložním prádlem. Obojí už jsem vyměnila a spí se mi mnohem lépe. Třeba právě to ložní prádlo se mi povedlo sehnat tady https://www.emako.cz/lozni-soupravy/ Je ze super materiálu, který mi vyhovuje. :-)

ODPOVĚDĚT

0

Zdravý spánek má dopad na všechno. My sice máme doma nové matrace a polštáře, ale také jsme tu měli přes léto nesnesitelné horko. To se nám podařilo vyřešit díky klimatizaci z https://www.m-klima.cz/ . Máme ji nastavenou na 25°C a v tom už se dá docela spát.

ODPOVĚDĚT

3

Spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého organismu. Během spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání, krevní tlak se snižuje. Tělo odpočívá a zároveň se nám „filtruje" mozek. Zpracovává veškeré podněty, které jsme mu přes den dali

ODPOVĚDĚT

2

Dobrý článek...mě usínání i spánek někdy dělá dost velké problémy...

ODPOVĚDĚT

1

ja doporucuji se poradne unavit to je best

ODPOVĚDĚT

0

Článek se mi líbí a souhlasím s ním, na posteli záleží a na matraci ještě víc, my máme matraci z českého eshopu http://www.matrace-best.cz/cs/eshop/matrace-do-postele/matrace-ze-studene-peny/matrace-color-visco-wellness-1.html a pochvalujeme si moc, jinak bych ještě doplnila zkusit chodit spávat ve stejném čase, tělo si pak nato zvykne a zaspí se líp :)

ODPOVĚDĚT

0

Poučný článok. Ďakujem Vám.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nespíte? Zkuste tyto 4 bylinky na spaní

Nespíte? Zkuste tyto 4 bylinky na spaní

Prášky na spaní jsou stále častějším společníkem. Hektický způsob života, stres a nezdravý životní styl...

Špatně spíte? Vyzkoušejte naše tipy pro lepší spánek Foto: Damir Spanic Unsplash

Špatně spíte? Vyzkoušejte naše tipy pro lepší spánek

Spánek představuje fyziologickou potřebu člověka. Délka spánku je u každého z nás zcela individuální.

Dreamly - zdravý spánek v jedné kapsli

Dreamly - zdravý spánek v jedné kapsli

“Zatočte s nespavostí a ovečky pošlete spát” - tak přesně takhle zní slogan českého doplňku...

Které potraviny si nedávat před spaním: brání vám usnout Foto: Jürgen Brandes Pixabay

Které potraviny si nedávat před spaním: brání vám usnout

Spánek je proces, kdy se naše tělo regeneruje. Během spánku nabíráme nové fyzické i psychické...

Soutěž o Dreamly: přírodní doplněk pro podporu zdravého spánku a lepšího usínání

Soutěž o Dreamly: přírodní doplněk pro podporu zdravého spánku a lepšího usínání

Máte problémový spánek, často se probouzíte nebo naopak moc brzy?

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz