Jak najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem

Je možné budovat skvělou kariéru nebo se naplno věnovat úspěšnému podnikání a k tomu mít spokojený osobní život a nezanedbávat své zájmy? Pokud ano, jak toho docílit, aniž by člověk byl v neustálém konfliktu?

Jak najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem
Zobrazit fotografii v galerii

V tomto článku se dozvíte, jaké jsou v nalezení rovnováhy mezi profesionálním a osobním životem překážky a jak je chytře překonat. 


Vždy buďte duchem tam, kde se nacházíte fyzicky

Rovnováha je skutečně to nejdůležitější, pokud se chcete vážně zabývat pracovním životem, a nezanedbávat ten osobní. Mezi známé osobnosti, které toto hravě zvládají, patří třeba tenisová šampionka Serena Williams, šachová velmistryně Jennifer Shahade či česká basketbalová legenda Eva Horáková. 


Nejprve je ale potřeba přijmout fakt, že všechno se zvládnout nedá a z toho pak musíte vycházet. Je to, jako když někdo chce žonglovat s více míčky, než ve skutečnosti dokáže, a musí se rozhodnout, které míčky hodlá udržet ve vzduchu, a které může bez výčitek nechat spadnout na zem. 


Nelze mít nerealistická očekávání. Abyste se jim vyhnuli, je nejlepším řešením naplno se věnovat té roli, ve které se v daný moment nacházíte. To vám dá svobodu v tom, že pokud jste v práci, nebudete se cítit provinile za to, že nejste s přáteli. A naopak, když si vezmete volno například kvůli zajímavému výletu na kolech, nebudete myslet na práci. Dobu, kdy jste na cestě z domova do práce nebo z práce domů, můžete využít na „transformaci“ z jedné role do druhé. Během takových přesunů je dobré se zhruba v polovině cesty třikrát zhluboka nadechnout a změnit se z manažerky na perfektní hobby-kuchařku. Nebo naopak. 


Plánujte svůj čas pečlivě a ujasněte si priority

Často se může stát, že z činnosti, které se chcete věnovat naplno, vás vykolejí stres, pocit provinění a napětí vycházející z „dvojrole“ či dokonce „vícerole“. Taková chvíle přicházejí například, když vám šéf řekne, že je potřeba zůstat v práci déle, nebo když se celou neděli věnujete úklidu. Pokud si neuděláte čas na to, co vám dělá radost, nikdy nevybřednete z pocitu marnosti a nenaplnění. 


Položte si otázku, co chcete opravdu dělat, co dělat zdánlivě musíte a co se stane, když něco z toho odložíte na později. Jaké jsou vaše priority a jak jsou vidět ve vašem diáři? Možná je mezi nimi lekce jógy dvakrát týdně nebo soutěž v divadelní improvizaci každý čtvrtek večer. Rovnováhy lze dosáhnout jen, pokud máte čas na to, co musíte udělat, a zároveň si uděláte čas na to, co dělat chcete. Proto je dobré si například jednou týdně udělat plán, do kterého zahrnete, co je potřeba udělat, i to, o co nechcete přijít. Pokud máte partnera, můžete s ním tyto činnosti konzultovat a třeba si vytvořit sdílený diář. O některé povinnosti se tak mnohem lépe podělíte a odpadnou situace, kdy například nákup děláte zbytečně každý zvlášť. 


Naučte se říkat ne a nechte za sebe pracovat ostatní

Říkat „Ne“ je důležitá dovednost, která často vede k nejlepšímu řešení. Nebojte se ji používat. Zároveň nemějte rozpaky, pokud potřebujete rozdělovat úkoly, které je potřeba udělat. Mnoho z nich zvládnou moderní technologie, třeba tvorbu diáře nebo organizaci poznámek. Patří mezi ně třeba Todoist, Google Keep nebo A některé činnosti, třeba přípravu večeře, lze úspěšně outsourcovat pomocí aplikací jako Dáme Jídlo, Uber Eats a dalších. Pomocí těchto triků lépe zvládnete svou práci, starost o domácnost i vyčlenění času na to, co vás těší. 


Najděte spřízněné duše a inspiraci v ostatních

Výbornou pomůckou při hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem je nalezení vzorů, u nichž se můžete inspirovat. Stejně tak je dobré a spřízněných duší, se kterými trávíte své volnočasové aktivity a můžete se na ně vždy obrátit s žádostí o radu. Takoví lidé přijdou vhod například, pokud po nějaké době nastupujete do práce nebo při změně pracovní pozice. Zkuste si naspat jména lidí, kteří vás inspirují nebo vám už v minulosti poradili či ukázali cestu, jak dosáhnout rovnováhy mezi kariérou a osobním životem. 


Komerční prezentace

Foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Parádní článek. Já sama už několik let podnikám a bohužel mi práce zabírá většinu času, který mám. Největší problém mám s administrativou, protože ta je obrovským žroutem času. Právě z tohoto důvodu přemýšlím nad tím, že bych administrativu zkusila předelegovat na někoho jiného. Co jsem tak koukala, tak službu administrativní pomoci na dálku nabízí například https://kvalitneseo.cz/

ODPOVĚDĚT

4

mám hodně práce na zahradě tak že se nenudím

ODPOVĚDĚT

6

A já jsem zavřená v bytě a k tomu s protivným dědkem.

ODPOVĚDĚT

3

hm,práce mám také dost

ODPOVĚDĚT

3

Také jsem už v seniorském věku, ale práce i koníčků mám dost a dost, takže se nenudím

ODPOVĚDĚT

3

Jsem v důchodu, ale práce i zábavy mám stále dost.

ODPOVĚDĚT

3

To se mne už moc netýká

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Feng Shui - lepší místo k bydlení

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

E-SHOP DROGERIE

Ráda bych tip na e-shop kde bych koupila kvalitní prací ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz