Jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu

Nelamentujte, že váš potomek nechce baštit mrkev nebo jablko, a zkuste právě nyní změnit zajeté stravovací zvyklosti. Léto je bohaté na čerstvé plody, tak proč toho nevyužít!

Titulka pro: Jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu
Zobrazit fotografii v galerii

Jedním z nejčastějších nešvarů, jimiž se "pyšní" dětský jídelníček, je nedostatek zeleniny. Proto Světová zdravotnická organizace stále připomíná, že zelenina je důležitým zdrojem vitamínů (C, beta karoten, vitamíny skupiny B), minerálů (draslík, magnezium, kalcium, mangan, měď, zinek..) a rovněž celulózy. Tyto prvky hrají klíčovou roli ve vytváření dětské imunity, v boji s infekcí a v dodání přiměřeného množství energie organismu ve vývoji. Ovšem co si budeme pvoídat, ani ovoce u mnoha dětí není zrovna v oblibě.


Venku i doma

Exotické destinace doslova přejí poznávání nových chutí, ovšem co je vám to platné, když v zahraničí pobýváte jen několik dnů či týdnů. A jakmile se vrátíte domů, potomek, který na „dovče“ baštil třeba papáju, si doma nechce vzít nic z běžného sortimentu ovoce a zeleniny. A když už chce, pak je v tomto směru velmi vybíravé.
 

Nespěchejte

Nemá smysl najednou začít do dítěte „cpát“ zeleninu a ovoce a zejména to, co dosud nesnědlo ani potmě. Ale smysl má začít tyto suroviny nejprve přidávat k jinému pokrmu. Současně se nebojte ani zdravých náhrad. Šikovnou alternativou zeleniny a ovoce jsou stoprocentní pyré nebo stoprocentní džusy, které se hodí nejen na cesty. Taková pyré či džusy neobsahují konzervanty, umělá ochucovadla či sladidla.
 

5 rad pro rodiče

Co tedy doporučit? Obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte několik osvědčených triků, jež se týkají jídla obecně. Dítě pak nebude mít pocit, že některou surovinu upřednostňujete.

  1. Až na výjimky se snažte, abyste jídlo servírovali v místnosti, kde je klid. Posaďte dítko ho na židli (ani k počítači, ani k televizi, ani k mobilu, ale ani ne na koberec) a nerušte ho jinými aktivitami.
  2. Rozhodujte se společně, a přesto každý zvlášť: vy určete, kdy, kde a co bude jíst, a potomkovi nechte na výběr, kolik toho bude. Zmenšete svoje maxi představy a nebojte se malých porcí (ty mají velikost dětské pěsti).
  3. Zkoušejte nabízet dítěti různé výrobky několikrát, v různých obměnách a klidně i skrytě.
  4.  Mezi jednotlivými pokrmy ponechte odpovídající pauzu, obecně jde o 3 až 4 hodiny. A ctěte zásadu, že byste mezitím neměli dítěti dávat pamlsky. Pokud je mermomocí vyžaduje, pak občas, ale až po jídle. Uvidíte, že se množství nepříliš zdravých dobrot pěkně omezí.
  5.  Myslete na odměnu, když dítko zbaští to, co dříve jíst nechtělo, avšak pozor – odměnou se rozumí například slovní pochvala, příslib jemu milé aktivity a podobně. Určitě však za odměnu nepovažujte jídlo, a rozhodně teď v létě (ba ani v zimě) neslibujte: když sníš mrkvičku, dojdeme si pak na zmrzku.

 

A i když bude potomek stále odmítat, vy se nedejte a trpělivě opakujte své požadavky. Myslete na to, že když si dítko posléze zvykne na více zeleniny a ovoce (a to doba určitě přijde), ponese si tyto dobré návyky s sebou do dospělosti.


Připravila: mar
Foto: KUPS
10. 8. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Jestli kupujete himalyo jako dárek, mají teď dárkovou sadu je moc pěkná.

ODPOVĚDĚT

0

Ten Nápoj mi chutná, měla bys ho mít v lednici a pít pravidelně každý den. Má oranžovou a barvu a chutná řekla bych dobře, ovocně.

ODPOVĚDĚT

0

Popřemýšlím a asi koupím na vyzkousení, dík za inspiraci

ODPOVĚDĚT

0

Kustovnici neznám, ale koukám se na internet a píšou, ze je moc zdravá, že má hodne vitamínů. Ale me by i dost zajímalo, jakou má chut…..?

ODPOVĚDĚT

0

Tady ji kupuju já, pokud chces vyzkouset, mám osvedcené, ze je kvalitní http://www.himalyo.cz/produkty/susene-plody-goji-exclusive-0-3

ODPOVĚDĚT

0

Zkus susené plody kustovnice, je to moc dobré a na imunitu ještě lepsi.

ODPOVĚDĚT

5

Mnoha věcem se děti naučí tím, že napodobují své starší sourozence a dospělé

ODPOVĚDĚT

1

Odmalička syn i dcera doma jedli ovoce i zeleninu. Takže i s věkem to považovali za samozřejmost. Mnoho druhů jsme pěstovali i na zahrádce. Takže žádný problém nebyl ani ve školní jídelně.

ODPOVĚDĚT

3

Já to děláme formou hry kdo sni více a nebo nějakou postavičku to se pak jen zaprasi

ODPOVĚDĚT

3

Pěkný článek...moje děti i vnoučata neměly problém se zeleninou ani ovocem...
Ale z bývalého zaměstnání ve školním stravovánípamatuji,jaké jsme měli u hodně dětí problémy,naučit je jíst zeleninu či ovoce...neznaly z domova ani některé druhy zeleniny a prostě odmítaly ji i ochutnat...prý, to my nemáme rádi a vzpomínám si ,jak udiveně k některé koukaly třeba na chléb s máslem a pažitkou...

ODPOVĚDĚT

0

Dobrý den, mám dvě děti, dderku 18 měsíců a syna 4,5 roku. U obou přisrtupuji ke stravování stejně, kojení do roka, podle doporučení dokrotky jsem od 6 měsíce postupně přidávala kašičky ze zeleniny atd, prostě vše jak má být...A syn nikdy s konzumací zeleniny problémy neměl nsopak, má rád rajčata , papriku, luštěniny...ovoce také baští. dcerka ta je na tom trochu hůř, od počátku přikrmování se u jídla vsteká a moc jí prostě nešmakuje. Dělám to především kvůli dostatku vitamínů a pestrosti stravy, ale i tak co chodí syn do školky tak mu dávám i probiotika od Valosunu, na posílení imunity a musím zaklepat, ale tatím naměl za ten rok a kousek co do školky chodí antibiotika ani jednou... A tip pro ostatní maminky udělajte z jídla nějaké obrízky motivy a podobně, prostě děti jedí očima stejně jako my jen je zajímají jiné věci!

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (11 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Želírujeme

Želírujeme

Chcete si sama připravit marmeládu podle své chuti a chcete vědět, co jíte, když si...

Titulka pro: Jak na únavu? Nezapomeňte na správnou výživu a regeneraci.

Jak na únavu? Nezapomeňte na správnou výživu a regeneraci.

Jste příliš vyčerpáni z fyzické aktivity a nemáte energii na další aktivity a povinnosti? Pokud...

Titulka pro: Správná výživa v těhotenství

Správná výživa v těhotenství

Dozvěděla jste se, že čekáte miminko, anebo ho teprve plánujete? Potom vám nastává období, kdy...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Olga Šípková: Ke zdravému a šťastnému životu vede pět kroků

Společnost Nutrend a její fungování na trhu sleduji téměř celou svou éru, skoro 21 let....

Jak se ubránit bacilům v dětském kolektivu?

Jak se ubránit bacilům v dětském kolektivu?

Rýma a nachlazení, to jsou nemoci, které se dětem dvakrát nevyhýbají. Obzvlášť, pokud chodí do...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Holky, hledám kvalitní clip in. Na netu jsem našla spoustu ...

BĚHÁNÍ

Ahoj, já bych hrozně ráda začala chodit běhat, ale nějak se ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz