Zdraví

Jak ovlivňují vysoké podpatky naše zdraví

Jsou elegantní, povznášející a sexy. Řeč je o botách s vysokými podpatky, které promění každou ženu v dámu. Jejich nošení má však svá pravidla.

Obuv s vysokými podpatky podporuje ženskost, svůdnost a také sebevědomí nositelky, avšak na druhé straně si vybírá daň ve formě problémů s páteří či klouby.

Rizika

Nelze popřít, že boty s vysokým podpatkem ženy mění – opticky zeštíhlí postavu, nohy se „prodlouží“. Jenže chůze na vysokých botách není pro lidské tělo přirozená. Zároveň trpí klouby na nohou, kde může dojít ke vzniku vybočeného palce neboli halluxu, dále kyčle, lýtka a kotníky, které se nadměrně přetěžují. Jakmile takové botky dáte na nohy, budete více namáhat kolenní klouby, které se oproti stání na rovném povrchu nikdy nedostanou do přirozené polohy. Nefyziologické držení těla z nošení vysokých podpatků může způsobit i potíže s páteří, vést ke křečím a otokům končetin.

Když to bez nich nedáte

Nošení botek s vysokými podpatky si však málokterá žena odpustí, a není divu. Přitom se však vyplatí dodržovat určitá pravidla, mezi něž patří: Tuhle sexy obuv noste raději občas a rozhodně ji na nohách nemějte například celý den v práci. Dodržujte relativní vhodnou výšku, tedy podpatky maximálně do 6 centimetrů. Aby současně nedošlo k utlačování prstů, vhodnější jsou boty bez špičaté špičky. Kvalita se vyplatí: dávejte přednost obuvi z kůže, která povolí a lépe se přizpůsobí konkrétním nožkám. Před obutím procvičte kotníky i prsty, a jakmile boty sundáte, jemně promněte celá chodidla.

První pomoc

Používejte nenápadné gelové vložky. Mezi vychytávky, jež omezují otlaky prstů, patří náplast v celku, kterou spojíte třetí a čtvrtý prst před tím, než boty obujete. Jakmile boty sundáte, dopřejte si bylinkovou koupel, například s kostivalem. Nebo jemnou perličkovou masáž. A kdybyste měly pokožku na nohách výrazně suchou, nabízí se použít třeba kokosový olej.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.verywellhealth.com/high-heeled-shoes-bad-for-the-body-1337771 https://wvorthocenter.com/high-heels-health-risks/
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků