Jak se chránit před respiračními onemocněními

Téměř celý svět aktuálně bojuje s pandemií koronaviru, ale venku na nás číhá řada dalších respiračních onemocnění, jako jsou chřipka nebo běžné nachlazení.

Jak se chránit před respiračními onemocněními
Zobrazit fotografii v galerii

Je obecně známo, že se nejčastěji rozšiřují na podzim a v zimě, tedy v měsících, kdy lidé chodí méně ven, méně sportují, méně se pohybují na čerstvém vzduchu a kdy i méně svítí slunce. Některé z těchto chorob je možné takzvaně vyležet doma s čajem a léky, často dostupnými i bez lékařského předpisu. Průběh jiných nemocí však může být vážnější. 


V dnešní době dodržujeme řadu doporučených preventivních opatření kvůli restrikcím souvisejícím s šířením koronaviru. Pro své zdraví ale můžeme udělat i více. 


Pravidelná pestrá strava 

K posílení imunity je pestrá a pravidelná strava velmi důležitá. Především je podstatné se vyhnout konzumaci jednoduchých cukrů a nezdravých tuků. Dostatečný pitný režim a adekvátní příjem vitaminů podporují imunitu a tím pomáhají předcházet onemocněním. Velmi důležité v boji proti respiračním nemocem jsou vitaminy C, B a D. 


Vitamin C se nachází ve většině druhů ovoce a zeleniny, ovšem tepelnou úpravou se z nich vytrácí, jelikož je citlivý na teplo. Bohatým zdrojem jsou například citrusy, jablka, rajčata, paprika, brokolice, šípky nebo černý rybíz. 


Vitaminů B je mnoho a téměř každý se nachází v jiných potravinách. I z tohoto důvodu je potřeba, aby naše strava nebyla jednotvárná. 


Vitamin D se na rozdíl od ostatních nenachází v mnoha potravinách. Najdeme jej třeba v mléce, fortifikovaných olejích či tucích nebo také v rybím tuku. Vitamin D3 se vytváří v kůži působením UVB záření. Pokud nemáte dostatečný přísun vitaminů z jídla, je dobré jej doplnit pomocí tablet či jiných výrobků. Nezapomeňte ale, že nic se nemá přehánět. 


Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu 

Tento bod obsahuje hned dvě důležitá doporučení – pohyb a čerstvý vzduch. Pohyb je potřeba v každém ročním období, ale právě doba, kdy je dlouho tma, zima a špatné počasí, svádí k večerům na gauči v teple domova a tím nás odvádí od cvičení. S tím souvisí i pobyt na čerstvém vzduchu. V létě nás teplé dlouhé dny vylákají ven spíše než chladné zimní večery, je tedy potřeba alespoň častěji větrat, a to nejen v kancelářích, ale i doma. 


Dostatek kvalitního spánku 

Nedostatek kvalitního spánku oslabuje náš organismus a s ním i imunitu, což vede k větší pravděpodobnosti, že se někde nakazíme a naše tělo se s virem nebo bakterií nevypořádá tak, jak by bylo zapotřebí. Tím pádem se rozvine nemoc. 


Redukce délky spánku na méně než šest hodin se považuje za možný patofyziologický faktor vysokého tlaku. Spánková deprivace působí jako stresor s následnými hormonálními změnami podporujícími zvýšený tlak čili hypertenzi. Naopak dostatek spánku je významný pro prevenci a léčbu hypertenze. Optimum pro dospělého člověka je 6,5 až 7,5 hodiny spánku za 24 hodin,“ říká vrchní praktická lékařka společnosti MOJE AMBULANCE Ludmila Mazylkinová. 


Pravidelné otužování 

Otužovat se je potřeba pravidelně v průběhu celého roku. Stejně jako dodržování životosprávy se i otužování jen těžko dohání v době, kdy „řádí chřipky“. 5. Eliminace stresu Stres je součástí našeho běžného života a jen stěží se mu dokážeme zcela vyhnout. Je proto potřeba se naučit také odpočívat a nestresovat se kvůli maličkostem. 


Pravidelné mytí rukou

Cestou domů z práce se v přeplněné tramvaji nebo autobuse chytnete držadel, kterých se před vámi držela celá řada lidí, následně v obchodě vezmete do ruky košík, právě přivezený od pokladen, a cestou domů odemknete hned troje dveře. Pokud chcete předejít tomu, že si touto cestou domů donesete s nákupem také velké množství virů a bakterií, je důležité umýt si hned po příchodu ruce. 


Vyhýbání se místům s větší koncentrací osob 

Eliminovat kontakt s nemocnými je hlavním bodem prevence. Velké riziko, že člověk „něco chytne“, je však také na místech s větší koncentrací lidí. Mnozí z nás přecházejí nemoci s tím, že „to nic není“ nebo se vůbec necítí nemocní, ale takto se stávají šiřiteli nákazy. Z tohoto důvodu je potřeba se vyhnout místům s větší koncentrací osob, jako je veřejná doprava nebo koncerty, a omezit také tělesný kontakt při pozdravu. 


Nedotýkat se obličeje 

Tento bod je pro mnohé z nás velmi obtížné splnit, jelikož se obličeje dotýkáme běžně a zcela podvědomě. Můžeme si tak ale viry a bakterie přenést například z kliky od dveří rovnou k nosu či ústům a tím se snáze nakazit. 


Očkování 

Některým respiračním onemocněním je možné předcházet pomocí očkování. Většina těchto vakcinací není povinná, ale pro určité skupiny je doporučená. Kupříkladu očkování proti chřipce se každoročně doporučuje osobám nad 65 let věku, osobám s imunodeficitem či chronicky nemocným, obézním, kuřákům, zdravotníkům a dalším lidem. „Dále sem patří i další možná očkování, například proti pneumokokovým invazivním onemocněním nebo proti černému kašli, které je v Česku dostupné pouze jako kombinovaná vakcína s tetanem a záškrtem,“ dodává Mazylkinová.


Připravila Katka Soušková
Zdroj: Moje Ambulance
Foto: Pexels

DISKUZE K ČLÁNKU

1

U mě je zásadní neprochladnout - potom vždycky něco chytnu, i když třeba jen malou rýmu. Takže se ven vždycky teple oblékám a nezapomínám ani na šálu, čepici a rukavice. Nejde ale jen o pobyt venku, ale i doma. Naprostý gamechanger pro mě bylo, když jsem objevila zimní přikrývky. Nerada spím ve vytopené ložnici a takhle je mi hezky teploučko, i když si před spaním pořádně vyvětrám. :)

ODPOVĚDĚT

2

Tak samozřejmě souhlasím s dodržováním vládních opatření, ale co bych řekla, že je důležité, jsou výlety do přírody. O to víc, když jsme teď skoro všichni zavření doma s dětmi. Naštěstí jsme si v létě konečně pořídili auto a k Vánocům nějaké outdoorové vybavení odtud: https://www.naturehikecz.cz/, tak teď můžeme vyrážet na výlety po celé Čr.

ODPOVĚDĚT

2

Mně se zdá, že si koronavir dělá co chce. V mém okolí ho mělo tolik lidí v kondici a většinou dost těžký průběh.

ODPOVĚDĚT

3

Všechno napsané je pravda.

ODPOVĚDĚT

4

snažím se jak to jde

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na nachlazení

Jak na nachlazení? Zkuste to s pomocí klinické neuropatie

Zejména úprava stravy a přírodní prostředky - to jsou dvě mocné páky, které klinická naturopatie...

Vypořádejte se s nachlazením

Vypořádejte se s nachlazením

Kašlání, bolest v krku, rýma a ucpaný nos. To jsou nejčastější příznaky nachlazení, které teď...

7 přírodních superelixírů při chřipce a nachlazení

7 přírodních superelixírů proti chřipce a nachlazení

Pořádně se ochladilo, blíží se období plískanic a tedy i chřipek a nachlazení. Jak na...

Chřipka a nachlazení

Chřipka a nachlazení

Chcete-li se vyhnout chřipkovým epidemiím, určitě potřebujete dostatek spánku, vitaminů, pohybu, dobře fungující zažívání a...

Titulka pro: Zatočte s podzimními neduhy

Zatočte s podzimními neduhy

Rtuť teploměru se pomalu ale jistě sune k nule, a tak je čas vytáhnout svetry...

Titulka pro: Ajurvédou proti nachlazení

Ajurvédou proti nachlazení

Rýma, kašel, škrábání a pálení v krku, ucpaný nos a dutiny. To všechno jsou příznaky...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz