Jak se nezbláznit z práce

V práci trávíme velkou část svého života. Proto je důležité, abychom z práce odcházeli v duševní pohodě, dokázali ve chvílích volna „vypnout“ a problémy ze zaměstnání si nepřenášeli do soukromého života. Každý z nás má však občas pocit, že se z práce musí zákonitě zbláznit. Přinášíme vám deset rad, jak zvládnout práci i rodinný život v naprosté pohodě.

Titulka pro: Jak se nezbláznit z práce
Zobrazit fotografii v galerii

1. Neseďte v práci po nocích
Známé české pořekadlo "všeho moc škodí" zde platí dvojnásob. Každému se občas stane, že úkolů je víc než času, ale řešit to tím, že zůstanete v práci do noci, není nejefektivnější. Tělo ani mozek už totiž nepodává takový výkon, navíc kvůli vašim nočním návratům bude trpět i vaše rodina. Je proto leckdy lepší vyšetřit si čas další den a raději si přivstat. Po ránu se toho stihne nejvíce.

2. Zpříjemněte si pracovní prostředí
Nejproduktivnější zaměstnanci jsou tací, kteří jsou spokojení. Pokud vám to pracovní prostředí alespoň trochu umožňuje, vytvořte si svůj koutek co nejvíce podle vašich představ. K pocitu pohodlí a bezpečí stačí fotografie rodiny, milý obrázek či kytička. Pokud vaše firma nedovoluje takové výstřelky, udělejte si radost alespoň kancelářskými pomůckami ve veselých barvách. Uvidíte, že vám zelené nebo růžové lepicí lístky zvednou náladu.

3. Nevyhýbejte se problémům
Žádný problém není tak malý, abychom jej neřešili a odložili na neurčito. Prvním krokem k odstranění problémů je totiž jeho pojmenování. Když se k potížím postavíte čelem, s velkou pravděpodobností je i vyřešíte, nebo se v jejich řešení alespoň někam posunete. Není nic horšího než s obavami čekat, kdy vás problémy doženou.

4. Neodkládejte úkoly
Naši předkové moudře tvrdili, že nemáme odkládat na zítřek to, co můžeme udělat ještě dnes. Člověk přirozeně odkládá zejména ty úkoly, kterých se bojí či které mu jsou nepříjemné. Je potřeba si ale uvědomit, že pokud se na ně vrhneme hned, zítra už nás strašit nebudou. A to je motivující, nemyslíte?

5. Nebojte říct si o radu
Žádný učený z nebe nespadl a všichni se celý život musíme učit. I když jsme třeba schopní manažeři, nejsme například dobří naslouchači ve vztazích. Jednoduše každý má svou achillovu patu, na které může či dokonce někdy musí zapracovat. Pokud se tedy dostanete do situace, že si nevíte s něčím rady, nebojte se a nechte si poradit. Určitě se v okolí najde profesně starší kolega, který vám rád předá zkušenosti. Pokud se nikdo takový ve vašem okolí nevyskytuje, zkuste kouče, který vás nasměruje. „Kouč je člověk, který vám pomůže vyřešit v podstatě jakýkoliv problém a nenásilnou cestou vás nasměruje k tomu nejlepšímu řešení,“ říká Jan Pešek, interní kouč ČSOB.

6. Věřte si
Sebevědomí a sebedůvěra je základem úspěchu. Jen sebevědomí lidé totiž působí na okolí schopně a získávají respekt. Pokud vaše sebevědomí pokulhává, uvědomte si své přednosti a silné stránky a od nich se odražte. Jistě zjistíte, že i vy jste výjimeční a umíte něco, co by vám mohl někdo jiný závidět. Každý den se také pochvalte za to, co se vám daný den povedlo. Na svém sebevědomí cíleně pracujte, vyplatí se vám to.

7. Utužujte kolektiv
Mít za kolegy lidi, kterých si můžete vážit a respektovat je, je velké štěstí. Díky našim předsudkům ale často u některých ani nezjistíme, že jsou mimo zdi kanceláře velice fajn. Zkuste tedy někdy pozvat své kolegy do baru a uvidíte, že ledy roztají. Pokud patříte mezi šťastlivce a s kolegy vás práce baví, večerní posezení jednou za čas bude o to příjemnější. Navíc se váš kolektiv ještě utuží.

8. Relaxujte
Nezapomínejte na důležitý relax a udělejte si několikrát týdně čas sami na sebe. Zajděte si zasportovat, s kamarády na skleničku nebo do kina. Odreagujte se a naberte síly do dalších pracovních dní. Jak už jsme si řekli, nejvýkonnější zaměstnanci jsou ti spokojení. Relax vám ke spokojenosti jistě pomůže.

9. Užijte si volno s rodinou
V práci trávíme více jak třetinu našeho života. I z toho důvodu bychom se měli snažit trávit zbylý čas se svou rodinou. Opravdu nikdo totiž nemá rád workoholiky, kteří sice domů donesou krásnou výplatu, ale osobně je doma nepotkáte. „Rovnováha mezi prací a rodinou (work-life balance) je pro spokojený život opravdu důležitá. Tyto dva světy by lidé měli oddělovat, pokud to jde, a měli by mít dostatek prostoru pro svou seberealizaci (čas na zájmy, přátelé atd.),“ říká Jana Skalková, jedna ze zakladatelek Programu pro maminky a tatínky v ČSOB.

10. Pokud vás práce opravdu nebaví, změňte ji
Jestliže se cítíte ve své práci uvěznění a ničím vás nenaplňuje, měli byste přemýšlet o změně. Dlouhotrvající nespokojenost může snadno přerůst ve frustraci, deprese a další problémy. Pokud to jen trochu jde, porozhlédněte se po volných místech a zaměstnání změňte. Změna je přeci život.

Připravila: Katka
Foto: iStock
25. 10. 2011
 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

To já jsem se z práce málem zbláznila a opravdu mi žádný návod nebo článek nepomohl od toho, aby se tak nestalo. Jediné, co mi opravdu pomohlo bylo to, že jsem si prostě práci našla úplně novou... Naštěstí, v momentě kdy jsem hledala novou práci pro mne byla docela dost velká nabídka pracovních míst, tak jsem našla práci docela rychle. Hodně mi pomohl i web hitprace

ODPOVĚDĚT

0

Musím uznat, že podle mě dost dobré tipy. Pamatuji si, že já to ve svém minulém zaměstnání také měla dost hektické. Taky už se to na mě začalo pěkně podepisovat. Skončilo to tak, že jsem si začala projíždět různé pracovní nabídky a pomalu se začala dívat po jiném zaměstnání, kde bych měla větší klid. Po pár měsících se mi to nakonec podařilo a jsem za to ráda.

ODPOVĚDĚT

0

Dobrý den, já potřebuji hlavně relax, přírodu a sex.

ODPOVĚDĚT

4

Jak se nezbláznit? Dělám to co mě baví a jsem v pohodě.

ODPOVĚDĚT

2

už to mám za sebou ted jsem doma

ODPOVĚDĚT

3

Já mám to štěstí, že mě moje práce baví a máme super kolektiv. Samozřejmě jsou dny, kdy mě to v práci nebaví a vyskytne se nějaký problém, ale těch fajn dnů je naštěstí pořád ještě víc. V létě jsem navíc kancelář modernizovali, takže je teď pro nás jako nová. Šéf nám koupil pěkné stoly a židle z http://www.dublino.cz/ , na kterých jsme se mohli všichni společně dohodnout.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Nechte tělo odpočinout

Nechte tělo odpočinout

Předvánoční shon a stres vám neprospívá. Sice to víte, ale přesto se snažíte stihnout mnohdy...

Titulka pro: Cibulová slavnost a relaxace v termálních lázních

Cibulová slavnost a relaxace v termálních lázních

Máte rádi termální lázně? Navštivte o víkendu lázeňské městečko Laa a využijte možnost zvýhodněného vstupného...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Titulka pro: V novém roce krásnější a vzdělanější!

V novém roce krásnější a vzdělanější!

Depilace cukrovou pastou, medová masáž či stromečky z bonbonů - nejedná se o nabídku cukrárny,...

Titulka pro: Soutěž o relaxační odpoledne s přírodní kosmetikou TianDe

Soutěž o relaxační odpoledne s přírodní kosmetikou TianDe

Vnější krása nemůže existovat bez krásy vnitřní. Prožít svůj život ve zdraví, radosti, štěstí, naplnění,...

Titulka pro: World of Beauty & SPA

World of Beauty & SPA

Zajímáte se o nové jarní trendy? Jaké líčení doporučují vizážisté? Jaký účes byste mohli vyzkoušet?...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DETOX

Jděte přímo na www.foxylife.cz. Tam jsem si ...

SLEVOVÉ KUPONY

A co budete konkrétně kupovat? Taky vánoční dárky?

NÁKUPNÍ TAŠKA NA KOLEČKÁCH

Poradíte, kde koupit kvalitní nákupní tašku na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz