Jak se šije patchwork?

Pokud se jen trochu zajímáte o šití nebo velmi oblíbeným trendem DIY, jistě už jste slyšeli o patchworku. Vyrobit si třeba deku nebo polštář tímto způsobem není nic složitého, stačí kousky látky a šikovné ruce. Chcete si to vyzkoušet? My vás povedeme krok za krokem.

Titulka pro: Jak se šije patchwork?
Zobrazit fotografii v galerii

Nejprve co to patchwork je

Základem názvu je patch, což v anglickém jazyce znamená záplata. Jedná se tak o techniku, při které se sešívají jednotliví kousky látky “ záplat” v různých barevných kombinacích a vytvářejí se geometrické tvary. Patchwork se tvoří tak, že se spojí vrstvy látek a prošijí se různými druhy stehů.
 

Patchwork má dlouhou historii

Historie patchwork sahá až k ženám amerických osadníků, kteří k šití využívaly látky do posledního kousíčku. Šily tak i ze zbytků látek a vytvářeli z toho deky, přikrývky i ozdobné přehozy přes postel. K patchworku se ženy opět vrací v období druhé světové války a v současné době jejich obliba prudce vzrostla.
 

Vybíráme látky a barvy

První krokem pro vytvoření krásného výrobku je vybrat si látky a barvy. Látka na patchwork musí být vždy ze 100% bavlny. Na internetu se prodávají speciální látky určené pro techniku patchwork. A je opravdu z čeho vybírat. Můžete tak objevit opravdu designové kousky, látky na patchwork ve veselých a hravých barvách, se vzory i obrázky.

Látky k sobě musí ladit. Jednotlivé kousky musí vytvořit harmonický celek, který bude balzámem na duši. Je tak dobré si vybrat hlavní látku a podle ní vybírat látky ostatní. Pokud šijete deku nebo přehoz na postel, měl by také ladit i s okolním interiérem.
 

Připravte si všechny pomůcky

Bude se vám lépe pracovat, když budete mít všechny důležité pomůcky při ruce. Základní potřeby jsou řezací podložka, kulatý řezák a patchworkové pravítko. Existují speciální prodejny, který prodávají jak pomůcky tak látky.

Pokud se pouštíte do šití úplně poprvé, postačí vám klasické pravítko, obyčejné nůžky a tužka. Nezbytností při šití patchworku je žehlička a šicí stroj. Bez toho se neobejdete.
 

Stříhání zvládne každý

Stříhání jednotlivých kousků je tím nejjednoduším úkolem a mohou vám s ním pomoci i straší děti. zapojí se tak celá rodina. Při stříhání se skládá látka ve více vrstvách, ideálně po 2, 4 nebo více. Musí se ovšem dbát na to, aby konce dokonale seděly a látky bal pečlivě poskládaná. Během stříhání se nesmí zapomenout na minimálně 15 mm okraj, to kvůli švům.

Ke stříhání se používají klasické ostré nůžky nebo již zmíněný kulatý řezák. Vystřihují se nebo vyřezávají se čtverce, kosočtverce i trojúhelníky. Výborné vám pomůže patchworkové pravítko, s vodícími linkami. Vznikne tak rovný řez, který se netřepí.
 

Vyfoťte si uspořádání

Po nastříhání si nanečisto z čtverců vytvořte výsledný výrobek, Jde především o uspořádání čtverců tak, aby vznikla kompozice, která bude ladit vašim očím. Když budete spokojeni, uspořádání si vyfoťte. Podle fotografie se vám bude snadno šít jednotlivé kousky k sobě.
 

Šití začíná

Prvním krokem u šití je začít vytvářet pruhy. Šití tak začíná spojením dvou sousedících čtverců, které se položí líc na líc. Cílem je vyrovnat čtverec podél společné hrany, pomůžou k tomu špendlíky. Celé se to prošije podél jedné strany. Takhle se postupuje dokud nejsou všechny čtverce sešité do pruhů.

Okraje švů v jedné řadě se vždy sežehlují do jednoho směru, v další řadě pak na stranu druhou. Možností je také švy rozžehlit, vznikne tak více plochý spoj a švy a sebe lépe zapadají.
 

Prošívání a olemování

Je to právě prošívání, které z celého výrobku dělá to krásní. Prošívat je možné různými vzory. barva se volí pouze podle vlastního uvážení a celkové barevné kombinaci. Nejjednodušším vzorem je šití podél sešitých švů. Složitější tvary je pak lepší si nejprve předkreslit. s prošíváním se začíná od prostředka směrem ke krajům.

Olemování už je jen třešničkou na dortu. Velmi jednoduché a dlouho vydrží je zakončit výrobek dvojitým olemováním. barva nitě je opět na vkusu a použitým barvám.

Komerční prezentace
Foto: janperi.cz
21. 3. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Bidetta s ruční sprškou

Bidetta s ruční sprškou

Hodila by se vám občas pohodlná sprška?

Práce o svátcích a o víkendech

Práce o svátcích a o víkendech: co je vaše povinnost a na co máte nárok?

Vloni na podzim, přesněji na státní svátek 28. 10., měly poprvé zavřeno velké obchody. Což...

Redakční testování ručního napařovače oděvů Tefal Access Steam

Redakční testování ručního napařovače oděvů Tefal Access Steam

V redakci se nám povedlo otestovat pro vás ruční napařovač oděvů od Tefalu. A jak...

Titulka pro: Zapomeňte na prací prášek a perte v tabletách!

Zapomeňte na prací prášek a perte v tabletách!

Občas každý z nás stojí v obchodě před plným regálem pracích prostředků a řeší, který koupit....

Titulka pro: Tip na svatební dar: kvalitní trendy porcelán

Tip na svatební dar: kvalitní trendy porcelán

Léto je tradičně ve znamení svateb. Také jste na nějakou pozvaní? Pak určitě přemýšlíte, jaký...

Titulka pro: Přírodní mýdla Le Petit Lourmarin

Přírodní mýdla Le Petit Lourmarin

Mýdla Le Petit Lourmarin zaujmou nejen ruční výrobou, ale i tím, že obsahují přírodní parfémy,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE PRO CHLAPA

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

VÝBAVA NA SNOWBOARD

Dobrý večer, přemýšlím nad koupí výbavy na snowboard, ...

ŠITÍ

Ahoj všem, chtěla bych se naučit šít na šicím stroji. Jak ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz