Jak se vypořádat s bolestí

Vzít si prášek a doufat, že bolest přejde není řešení problému. Bolest totiž signalizuje, že s naším tělem není něco v pořádku. Najděte příčinu problému a vypořádejte se s ním.

Titulka pro: Jak se vypořádat s bolestí
Zobrazit fotografii v galerii

Když bolí hlava

Za bolestí hlavy se mohou skrývat různé příčiny. Je jich tolik, že je odborníci rozdělily do dvou skupin. Nejrozšířenější jsou primární bolesti hlavy, jež se vyskytují samy o sobě a nepodílí se na nich žádné další onemocnění. Stačí, když například vypijete málo tekutin, špatně se vyspíte, nebo vás skolí nadmíra stresu. Do této kategorie však spadá i známá migréna. Pak existují i bolesti hlavy, jež souvisí s jinými chorobami, například s onemocněním lebky, mozku, očí, zubů, dutin, ale i bolesti spojené například s úrazy či s potížemi s páteří apod.

Co pomáhá: Léčba závisí především na tom, o jaký druh bolesti jde. Jedná-li se o sekundární bolesti spojené s další nemocí, jejich řešení patří do rukou odborníků. Primární bolesti hlavy se však můžete pokusit zvládnout sami. Mnozí lidé sahají při prvních známkách bolesti hned po medikamentech, ale kolikrát by to ani nebylo zapotřebí. Někdy stačí chvilka klidu a uvolnění, krátký spánek a doplnění tekutin. Od bolesti a nepříjemného pocitu pnutí může pomoci i přírodní mentol v podobě oleje. Natřete si jím spánky a šíji a zlehka tato místa tiskněte a masírujte, dokud se bolest nezmírní. Někomu uleví od nepříjemných bolestí i studené obklady na čele a zátylku.


Bolavá záda

Patří mezi civilizační choroby a alespoň jednou v životě se s nimi setká 80% lidí. Někdo trpí v důsledku onemocnění páteře či úrazů, ale mnohem častěji je na vině náš životní styl a nesprávné návyky jako je špatné držení těla, sedavé zaměstnání, nedostatečná nebo naopak přehnaná fyzická aktivita, stres a obezita. Bolestmi trpí často lidé, kteří mají těžkou fyzickou práci, jež souvisí s jednostrannou zátěží nebo zvedáním břemen.

Co pomáhá:
Léčba bolestí zad je věcí lékařů. Zamířit byste měli k praktickému lékaři, který vás případně odešle na neurologické vyšetření. Nejprve je nezbytné zjistit příčinu bolesti, následně se dočkáte úlevy v podobě užívání léků či injekcí. Podpůrným prostředkem léčby je aplikace speciálních gelů či mastí, jež prokrvují tkáň a tiší bolest. Na bolavá záda se doporučuje vždy klid a suché teplo. Pomáhají i rehabilitační masáže, ale významná je v mnoha případech také úprava životního stylu.


Bolesti zubů

Nejčastějším důvodem bolestí je zubní kaz a zánět zubního nervu. Není to však pravidlem, problémy může způsobit i zánět dásní, obnažené zubní krčky, vypadlé plomby, ale své si „užijete“ i tehdy, když vám rostou zuby moudrosti.

Co pomáhá:
Kromě léků proti bolesti zkuste v případě akutní bolesti vyplachovat ústa vlažným heřmánkovým čajem, na noc si podložte hodně hlavu, abyste spali spíše v polosedu. Vyvarujte se konzumaci studených či teplých potravin a nápojů, které mohou bolest zhoršovat. Akutní bolesti nevznikají z čista jasna. Začne-li vás zub pobolívat, raději nečekejte a vyhledejte lékaře, než vás bolest úplně ochromí. Problémům lze účinně předcházet půlročními preventivními prohlídkami.


Bolavé břicho

Za bolavým břichem se může skrývat mnoho chorob, k jejichž diagnóze je zapotřebí lékařské vyšetření. Některé problémy však takříkajíc důvěrně známe, například bolesti související s menstruací (odborně dysmenorea). Podle statistik se s nimi v životě setká až 75% žen. Bolest bývá lokalizována především v podbřišku a vystřeluje i do zad či končetin. Bývá důsledkem sevření kapilár v děložní sliznici, k němuž během menstruace dochází, způsobuje jejich nedokrvení. Nepříjemné stavy se přihlásí zpravidla krátce před začátkem periody a některé ženy trápí dokonce několik dní.

Co pomáhá:
Bolest mohou zhoršovat různé faktory. Třeba kouření, přemíra soli, konzumace sladkostí nebo kynutého pečiva, alkoholu a kávy. Velkým pomocníkem mohou být bylinky, jako je majoránka, měsíček, šalvěj nebo meduňka. Dejte si je v podobě teplého čaje. Pomáhá také pohyb. I když byste si raději zkroutili do klubíčka a leželi, mnohem prospěšnější je procházka na čerstvém vzduchu. 

 

Připravila: redakce
foto: iStock
3.6. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Toto je ono, buď je to ta tinktura nebo bylinný čaj, u té tinktury je rychlejší nástup www.altaherba.cz/index.php?route=product/search&search=menstruace

ODPOVĚDĚT

0

To je něco jako ta tinktura ? Nebo spíš nějaký bylinný čaj ?

ODPOVĚDĚT

0

Alta herba má účinné přípravky na tyto problémy.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VAKUOVÁ PUMPA

Nemá tu prosím některá z vás zkušenost s vakuovou pumpou ? ...

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

KORÁLKY

Ahoj holky, chci se zeptat. Docela ráda vyrábím náramky. ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz