Zdraví

Jak si usnadnit život v šestinedělí

Přestože příchod děťátka na svět je zpravidla radostnou událostí, následující týdny dají nejvíce zabrat hlavně maminkám. Co jim může pomoci?

Desítky dobrých rad, které se maminkám dostávají, se zpravidla týkají miminka a toho, jak s ním zvládnout domácnost. Co si ale má počít sama žena?

V první řadě je dobré myslet na sebe. Jen když bude v psychické a fyzické pohodě, bude klidné a spokojené i její děťátko. A přeneseně pak i celá rodina.

Hledejte pomoc

Nemusíte a mnohdy ani nemůžete všechno zvládnout samy. Pokud to vaše blízké okolí neudělá samo, delegujte povinnosti. Alespoň některé. Místo stresu z mnoha návštěv je zapojte. Někdo nakoupí, jiný dá prádlo do pračky, další se pustí do žehlení, čtvrtá uvaří… Pro durhou stranu jsou to drobnosti, ale pro vás to v celku může být velká pomoc. Samozřejmě pokud vám návštěva nevyhovuje, slušně ji odmítněte.

Myslete na prsa

Zejména v počátcích kojení můžou být bradavky citlivější, bolestivější, mnohdy popraskají. Někdy uleví kojící kloboučky, vždy je třeba bradavky a prsní dvorce jemně potírat (například přírodním olejíčkem či balzámem s měsíčkem lékařským). Pokud potíže přetrvávají, kontaktujte laktační poradkyni. Seznam certifikovaných odbornic najdete na webu: kojeni.cz, Národní linka kojení má telefon 261 082 424 (všední dny od 8 do 13 hodin).

Dopřejte si pohodlí

Při kojení se vyplatí vhodné oblečení, které snadno rozepnete, aby se miminko dostalo k prsu. Některé maminky nedají dopustit na spodní kojící tílko. Pak jim není zima na bříško, tílko je zároveň kolem pasu jemně stahuje a tím velice nenásilnou formou podporuje návrat do původních „tělesných kolejí“. Skvělou pomůckou je také kojící polštář, kterým miminko při kojení podepřete a nezapomeňte ani na vložky do podprsenky. Žádný porod není procházkou růžovou zahradou. Pokud však došlo k nástřihu hráze a šití, najděte si při sedu úlevovou polohu díky nafukovacímu sedacímu kruhu.

Nestyďte se za inkontinenci

Jestliže kromě dětských plenek musíte řešit i pomůcky na únik moči pro dospělé, nepotěší to, ale nejde o nic závažného. Naopak je to běžný a zpravidla dočasný stav způsobený tím, že během porodu hlava dítěte tlačila na boční stěnu pochvy, a tak se nervy na těchto místech staly dočasně necitlivými. Důležité je vhodné procvičování svalů pánevního dna a používání diskrétních inkontinenčních vložek. Například inkontinenční vložky Depend Mini absorbují 185 ml moči, Depend Normal 240 ml moči… Dobrou zprávou je, že nervy se regenerují rychle a typická poporodní inkontinence trvá několik dní až týdnů.

Připravila: mar

Foto: archiv Depend


Diskuze: příspěvků