Jak si zvolit správnou velikost svých porcí?

Jak vám může při hubnutí pomoci tenisový míček, cédéčko nebo obyčejná tužka? Kupodivu docela dost! Naučte se podle předmětů, které máte kolem sebe, odměřovat své porce jídla. Uděláte velký krok na cestě ke zdravému jídelníčku!

Jak si zvolit velikost svých porcí
Zobrazit fotografii v galerii

I nutričně vyvážené jídlo se může změnit v kalorickou past, pokud si ho na talíř naložíte v nerozumném množství. Dvojitý sendvič, obří balení sušenek, dvoulitrová limonáda. V hlavě nám zní poučka, která se v našem mozku hluboko zakořenila v dětství: Nedojídat je neslušné. Jenže dost kuchařů podléhá mylné představě, že je jejich povinností napěchovat talíř až po okraj. A s velikostmi porcí se bohužel zvětšují i naše míry.


Náš odhad se mýlí až o čtvrtinu!

Máte pocit, že se vás toto téma netýká, protože se nepřejídáte? Jedna americká studie dokázala, že většina lidí nemá příliš dobrou představu o velikosti svých porcí. Skupina dobrovolníků měla odhadnout, kolik kalorií činí jejich denní příjem energie. Jejich odhady pak byly srovnané se skutečností. Výsledek byl překvapující. V průměru spořádali o 25% více kalorií, než kolik si původně mysleli!


Magická moc obalů

Velikost balení má až překvapivě velký vliv na to, kolik jídla dopravíme do svého žaludku. Účastníci experimentu dostali ke sledování filmu pop-corn ve dvou různých typech obalů. Ukázalo se, že ti, na které připadly větší vaničky, spořádali až o 44% pop-cornu víc, než jejich sousedé s malými vaničkami. Jak se však jednou pro vždy zorientovat ve velikostech porce? Praktická metoda spočívá v přirovnávání porcí jídla k předmětům, které máme každý den kolem sebe.


Tip pro masožravce

Jedna porce masa by neměla být větší než balíček karet a širší než palec. K ověření správného dávkování bílkovin můžete použít ještě jeden trik. Rozdělte svůj talíř na polovinu a dvě čtvrtiny. Maso by mělo zabírat jen jednu čtvrtinu, stejně jako příloha na bázi sacharidů. Volte netučné drůbeží, rybí nebo libové hovězí masíčko. Zbývající polovinu talíře vyhraďte pouze pro zeleninu.


Doplňte vápník, ale s mírou

Velikost hrací kostky máte určitě v oku. Využijte toho i při stolování! Až si budete na talíř nakládat sýr, snažte se nepřesáhnout množství tří kostek. Jogurt příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru, což ho pasuje na ideální součást snídaně či svačiny. Dopřejte si kelímek, který co do obsahu zhruba odpovídá objemu tenisového míčku. Jeden mléčný výrobek se může se ctí zhostit i role dezertu. Ano, řeč je o zmrzlině. Jedna porce by neměla být větší než objem žárovky.


Se sacharidy opatrně

Posnídejte plátek celozrnného chleba zhruba o velikosti jednoho průměrného diáře nebo si do misky nasypte cereálie o velikosti vaší pěsti. Nesmyslně velké porce příloh a těstovin spolehlivě sabotují snahu o štíhlou linii. Jedna americká studie přišla se zjištěním, že se v restauracích podávají až o 380 % větší porce těstovin než odpovídá zásadám zdravé výživy. Řiďte se jednoduchým pravidlem, že by se příloha (tedy vařená rýže, brambory či kuskus) měla vejít zhruba do poloviny hrnku. Pro těstoviny platí totéž, je však důležité aplikovat toto pravidlo na vařenou „pastu“. Během kuchyňské přípravy totiž znatelně nabývá na objemu.


Zobání před televizi

Oříšky jsou zdravou, ale kaloricky nabitou laskominou. Vychutnejte si hrstičku pistácií, vlašských či jiných oříšků zhruba o velikosti ping-pongového míčku. Láká vás čokoláda s vysokým obsahem kakaa? Dejte si zhruba tolik, kolik odpovídá velikosti jedné gumy na gumování. U sušenek se omezte na velikost zhruba dvou padesátikorun.


Ovocné pamlsky

Ke svačině si dopřejte jablíčko zhruba o velikosti tenisového míčku, větší jablko můžete rozdělit mezi několik strávníků. Na velikost porcí se ale vyplatí dbát hlavně u ovoce, která má relativně vysoký obsah cukru. Jedna porce banánu by neměla být delší než tužka a trs hroznového vína by neměl být větší než žárovka. Sušené ovoce je kapitola sama pro sebe. Je sice zásobárnou vlákniny a vitamínů, ale jeho kalorická hodnota je nezanedbatelná. Smlsněte si na takovém množství sušených švestek či meruněk, které odpovídá velikosti golfového míčku.


Připravila: Eva

Foto: 123RF

DISKUZE K ČLÁNKU

6

dělám si takové porce, abych se najedla, a nemusela se pak dojídat, snažím se mít dost zeleniny

ODPOVĚDĚT

4

Pěkné rady, ale co naplat, já mám porce jídla takové, abych neodcházela od stolu s pocitem hladu...

ODPOVĚDĚT

2

také se nepotřebuji omezovat,spíš bych potřebovala něco,abych přibrala,jím vše a moje váha je stále 48 kg.

ODPOVĚDĚT

5

no nevím, jestli je tahle metoda účinná

ODPOVĚDĚT

2

celá léta jím stále stejně a taky tak vypadám

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden...

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Jak už jsem zmínil minule, pro začátek je velmi důležité vytvořit si reálný plán zdravého...

Jak se projíst k sexy tělu

Jak se projíst k sexy tělu

Toužíte po sexy postavě a dodržujete zdravý životní styl, ale stále se vám nedaří obléknout...

Mám hubnout s odborníky nebo na vlastní pěst?

Potřebujete zhubnout, nejlépe ihned a nevíte si rady. Je lepší se do hubnutí pouštět na...

Titulka pro: Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Léto láká k vodě a to nás, zástupkyně ženského pohlaví pomalu bez ohledu na věk,...

Hubnete do plavek?

Hubnete do plavek? Zázračné pilulky nestačí

Ano, je to zase tady. Přichází období, kdy začínáme řešit hubnutí do plavek. Všechny totiž...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

VENDYSKA

Nemáte někdo filtr na pitnou vodu od firmy Dionela? Chceme si ho ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz