Jak si zvyknout na rovnátka?

Chystáte se na nasazení rovnátek? Pak vás nejspíš zajímá, jak moc jejich nošení ovlivní váš život. Na začátku je potřeba si říct, že vliv rovnátek na kvalitu života se výrazně liší podle toho, jaký druh rovnátek budete nosit.

Jak si zvyknout na rovnátka? Foto: Unsplash
Zobrazit fotografii v galerii

Zatímco některá rovnátka na váš život nebudou mít téměř žádný vliv, kvůli jiným se budete muset smířit s určitým omezením. Co však platí v každém případě, je to, že si na ně budete muset zpočátku trochu zvyknout. I ta nejpohodlnější rovnátka vám ze začátku mohou způsobovat drobné potíže při mluvení. 


Co můžete čekat s fixními rovnátky? 

V případě léčby klasickými fixními rovnátky je naprosto normální, že zuby a sliznice úst budou v prvních dnech velice citlivé. Je to naprosto normální, máte v ústech úplně cizí těleso, na které si nejprve musíte zvyknout. Kromě toho rovnátka vyvíjí na chrup tlak, první dny s fixními rovnátky nebývají nic příjemného.


Po pár týdnech by však nepříjemná bolest měla odeznít. Od bolesti vám pomohou například speciální vosky na ochranu úst. Vosk přilepíte na zámečky v místě podráždění a slouží poté jako ochrana jazyka, rtů i tváří. Je tak proto daleko jednodušší si na rovnátka zvyknout. 


Neviditelná rovnátka Invisalign 

Pokud jste se však rozhodli jít modernější cestou rovnání chrupu – neviditelná snímací rovnátka Invisalign, nepříjemností bude méně. Na začátku můžete pociťovat tlak, který bude ale o poznání menší než u běžných fixních rovnátek. Výhodou je i to, že pokud se objeví bolest hlavy nebo čelisti, můžete dlahu snadno vyjmout. 


Výslovnost 

Co vás však čeká v každém případě, je zhoršená výslovnost. Největší problém s výslovností bývá po nasazení lingválních rovnátek – rovnátek, která se připevňují na zadní stranu zubů. Vše je ale pouze dočasné, a během několika dnů si na cizí těleso v ústech zvyknete. Dobré je mluvit co nejvíce, nahlas si číst a nestydět se. Procvičováním si na něco nového v puse zvyknete nejlépe. 


Pokud pracujete v oboru, kde potřebujete čistý hlasový projev, pak byste měli volit spíše jiný typ rovnátek. Neviditelná rovnátka vás při mluvení nebudou omezovat, a pokud budete mít ze začátku pocit, že tomu tak je, můžete je na potřebnou chvíli vyjmout. To jsou také důvody, proč je často volí, zpěváci, moderátoři a mluvčí. 


Rovnátka a jídlo 

O tom, že nebudete moci jíst s rovnátky všechno, na co jste zvyklí, asi víte. Připravte se na to, že v prvních dnech po nasazení se vám bude hůře kousat, proto volte jídla, která nevyžadují přílišné kousání – vhodné jsou jogurty, ovesné kaše, polévky, či rozmixované ovocné a zeleninové směsi. 


Nebojte se, je to dočasné. Po pár dnech si budete moci dopřávat i tužší jídla. Nicméně je při nošení fixních rovnátek třeba dávat pozor na opravdu tvrdá a žvýkavá jídla. Tvrdší ovoce je vždy lepší napřed rozkrojit a nekousat do něj v celku. Vyhýbat byste se měli žvýkačkám, karamelkám a podobným lepivým pokrmům. Nevhodné jsou i ořechy nebo tvrdé bonbony. 


Ústní hygiena s rovnátky 

Při nošení rovnátek je dodržování správné hygieny důležitější než kdy dříve. Zuby a rovnátka je nutné čistit několikrát denně – nejlépe po každém jídle. Ze začátku si budete muset na zvýšenou ústní hygienu zvyknout, ale po čase vám to ani nepřijde. S sebou byste měli nosit zubní kartáček, pastu a ústní vodu. Když budete dodržovat doporučení od lékaře a doporučenou denní dobu nošení u snímacích rovnátek, tím rychleji budete mít rovnátka dole a vrátíte se k běžnému režimu.


Komerční prezentace
Foto: Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

2

Všechny děti měly rovnátka, ale ne fixní.

ODPOVĚDĚT

3

Byly zcela jiné a měla jsem je jen na noc.

ODPOVĚDĚT

3

já také a byla nepříjemná

ODPOVĚDĚT

3

Jako malá jsem nosila rovnátka. Tenkrát ale vypadaly jinak...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vybíráte nejlepší rovnátka? Možností je spousta

Vybíráte nejlepší rovnátka? Možností je spousta

Na rovnátka má hodně lidí špatné vzpomínky z dětství. Jenomže v léčbě zubních vad udělali...

Čištění zubů elektrickým kartáčkem

Čištění zubů elektrickým kartáčkem

Přimět své děti k čištění zubů je opravdový oříšek. Většinou se jim nechce.

Titulka pro: Nejčastější otázky ohledně bělení zubů konečně zodpovězeny

Nejčastější otázky ohledně bělení zubů konečně zodpovězeny

Bělení zubů je hitem posledních let, proto se můžete setkat často s člověkem s vyběleným...

Jak na zářivý a zdravý chrup

Jak na zářivý a zdravý chrup

Úsměv jako dvě řady bílých perel se dnes stává samozřejmostí. Nejen oči jsou branou do...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz