Jak tělo volá o pomoc: tyto signály nepřehlížejte

Všechno souvisí se vším! A někdy nás ani nenapadne, že určité zdravotní neduhy mohou poukazovat na nemoc v jiné oblasti organismu. Poznáte, kdy tělo volá o pomoc?

Jak tělo volá o pomoc: tyto signály nepřehlížejte Foto: iStock
Zobrazit fotografii v galerii

Padají vám vlasy? Nechte si překontrolovat dioptrie! 

Oční vada a nadměrné padání vlasů – dvě zdánlivě odlišné zdravotní neduhy spolu mohou ve skutečnosti souviset! „Opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů. Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ potvrzuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize. „Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti oftalmoložka Valešová. 


Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně, nadměrná ztráta však může poukazovat i na další příčiny: nedostatky ve stravě, hormonální změny, nevhodné přípravky z vlasové kosmetiky, drastické diety, těhotenství a poporodní změny.


Selhání v posteli? Může přijít infarkt! 

Takřka každému muži se někdy v životě stane, že když dojde na sex, jeho penis začne „stávkovat“. Příčiny mohou být psychické i takzvaně organické. Jestliže se problémy opakují, neměli by ale pánové strkat hlavu do písku! „O erektilní dysfunkci můžeme mluvit, když pacient není schopný delší dobu, tedy minimálně 6 měsíců, udržet nebo dosáhnout erekci dostatečně dlouhou dobu potřebnou k uspokojivé sexuální aktivitě,“ definuje poruchy erekce MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum. Tyto potíže se netýkají jen sexuálního života, ale mohou poukazovat také na cukrovku, anebo kardiovaskulární choroby. „Pokud má člověk opakované problémy s erekcí, měl by zvážit vyšetření urologem či andrologem. Erektilní dysfunkce totiž může značit i nějaké skryté onemocnění. Náhle vzniklá porucha erekce u zdravého jedince může například varovat před blížícím se srdečním infarktem, a to půl roku předem,“ upozorňuje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha. 


Kýchání a zarudlé oči? Možná máte alergii! 

Rýma, kýchání, ekzém, opuchlé, zarudlé či slzící očí. Tyto nepříjemnosti, ztrpčující každodenní život, mohou být projevem alergie. Mezi nejčastější alergeny patří roztoči, domácí mazlíčci (srst nebo sekrety), plísně, léky, konzervační látky, potraviny a přísady v nápojích či hmyzí jed a v neposlední řadě pyl. Pokud uvedené příznaky pozorujete, měli byste navštívit alergologa a podstoupit vyšetření. Zároveň se snažte doma eliminovat výskyt alergenů. Bezpečné prostředí pomůže alergikům udržet inteligentní čistička vzduchu s účinným HEPA filtrem, jež automaticky zachytí drtivou většinu částic alergenů a škodlivin.


Máte často žízeň? Pozor na diabetes! 

Zvýšený pocit žízně se může objevovat při nadměrné fyzické aktivitě, sportu nebo v parném počasí či horečce – tělo takto reaguje na úbytek tekutin způsobený pocením. Žíznit můžeme i při nadměrném solení nebo dokonce při stresu. Neuhasitelná žízeň je ovšem i jedním z příznaků cukrovky, proto pokud saháte po tekutinách více, než je zdrávo, raději si nechte v ordinaci lékaře překontrolovat hladinu cukru v krvi. Optimální hodnota je cca 5/5 mmol/l. „Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. 


Bolest hlavy? Příčin může být mnoho! 

Čas od času ji zažije patrně každý. Všímejte si četnosti, přesného místa bolesti, jak dlouho trvá, s jakými aktivitami je spojená a také jakého je charakteru. Může jít o tupou bolest, ostrou, jednorázovou, pulsující, mohou ji doprovázet nevolnosti, zvracení, přecitlivělost na světlo a zvuky. Příčin může být celá řada od banalit jako je únava očí od hledění do monitoru, nekvalitní nebo nedostatečně dlouhý spánek, problémy s páteří, stres, hormonální změny až po nejrůznější onemocnění, jako je virová nebo bakteriální infekce, migréna, ale i cukrovka. Každopádně pokud bolest neustává, anebo se opakuje, měli byste vyhledat lékaře a podstoupit důkladné vyšetření. 


Časté močení? Na vině může být zvětšená prostata i rakovina! 

U mužů nad padesát let dochází ke zvětšování předstojné žlázy neboli prostaty, což se může projevovat častým nutkáním na močení, které budí i ve spánku, slábnoucím nebo přerušovaným proudem moči. Nestačí ale nad těmito potížemi mávnout rukou s tím, že „to je běžné“. Mohou být i signálem infekce močových cest anebo vážných onemocnění jako je rakovina prostaty nebo močového měchýře. „Většinou je doporučeno mužům, aby navštívili urologa v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech,“ radí urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Pokud lékař po vyšetření zhodnotí, že je časté močení opravdu způsobeno zvětšenou prostatou, lze potíže řešit různými způsoby – medikamenty, horkou parou Rezum, v pokročilých případech i chirurgicky. „Neměli bychom opomíjet ani přírodní cestu. Jedná se o následující extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty, Serenoa Repens (trpasličí palma), dále se jedná o Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) a cucurbitu pepo (olej z dýně),“ radí MUDr. Klemenc. 


Bolavé klouby? Mohou ohlašovat příchod artrózy! 

Osteoartróza je chronické autoimunitní onemocnění, které na sebe může upozornit bolestivostí kloubů, jejich ztuhlostí nebo omezením rozsahu pohybu kloubu. Přichází často s věkem, ale její rozvoj může uspíšit nadváha, anebo nadměrná zátěž, vedoucí k rychlejšímu opotřebení kloubů. „Ideální je věnovat se prevenci, klouby správně používat, nepřetěžovat a vyvarovat se úrazům. Pokud klouby zatěžujete výrazně, je vhodné myslet i na prevenci a to obzvláště u lidí s nadváhou, cukrovkou, či u stavů po předešlých úrazech či operacích,“ radí ortoped MUDr. Róbert Pituch. „Příznivý vliv má například kolagen v přirozené podobě, který vede k úpravě tolerance vlastního imunitního systému vůči kolagenu a jeho poškozování při patologických procesech. Přirozený kolagen typu I (přítomný ve šlachách, vazech a kostech) i typu II (vyskytující se v chrupavce),“ dodává Pituch.


Připravila: Katka Soušková
Zdroje: neovize.cz, uroklinikum.cz, diavize.cz
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

3

V mém věku nemocí přibývá

ODPOVĚDĚT

2

Nějaké neduhy v mám věku jsou asi normální.

ODPOVĚDĚT

2

Ahoj, tak jasně není vždy vše černobílé. No a slyšeli jste někdy o kotvičníku? je to super! Mě to doporučila kamarádka. Je to lepší než Chlorella nebo Zelený Ječmen. Nahazuje to imunitní systém dobíjí energii a pomáhá to i na močové cesty atd. Jako fakt ke zdraví prospěšná věc.

ODPOVĚDĚT

2

Že by mohlo padání vlasů souviset s očima, tak to by mě nenapadlo.

ODPOVĚDĚT

4

s věke přicházejí nemoce.někomu dřív a někomu později

ODPOVĚDĚT

3

mohlo by být veselejší téma

ODPOVĚDĚT

2

Nemám čas na to, abych se sledovala. Kdybych se řídila internetovými radami, už bych tu nebyla.

ODPOVĚDĚT

3

Raděj o tom nepřemýšlým, protože všechny neduhy, které jsou uvedeny v mém věku mám.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz