Jak v zimě posílit imunitu?

Moderní doba má ráda rychlá řešení, ale ne vždy je to možné. Pokud chcete být fit také v zimních měsících, je třeba se o sebe dobře postarat. Co nejlépe podpoří váš imunitní systém?

Jak v zimě posílit imunitu?
Zobrazit fotografii v galerii

Odpověď na naši otázku je jednoduchá – imunitu podpoří zejména vyvážené stravování, dostatek pohybu a také spánku.


Začínáme u výživy

Nic nevzniká ze dne na den, rovněž imunitu je třeba posilovat postupně. A hlavně neustále. V první řadě myslete na zdravou výživu. „Některé složky potravin mají imunomodulační vlastnosti - podporují naše tělo stimulací imunitního systému. A vitamíny jsou jedny z nich. Například vitamín C lze mimo jiné nalézt v nakládaných okurkách a zelí, petrželi, červených paprikách a pomerančovém džusu, pro-vitamin A neboli beta karoten je zase přítomen ve žlutém, oranžovém a červeném ovoci a zelenině, například v mrkvové šťávě,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista a zástupce kampaně Džusy a pyré - vitamíny ve smart formě.

Podpořit vaši odolnost slibují rovněž některé minerální látky, jako příklad si uveďme hořčík (pochutnejte si třeba na banánech či datlích).


Myslete na pestrost

Protože není na světě ovoce nebo zelenina, které by nám nabídly veškeré potřebné látky, je třeba konzumovat od každého trochu. Čím pestřejší jídelníček, tím lépe. Ani v zimě není problém dopovat organismus dostupnými čerstvými druhy, ostatně doplnit je a někdy i nahradit můžou také stoprocentní džusy a pyré. Měli byste vědět, že podle zákonů Evropské unie do nich nelze přidávat sladidla, barviva, cukry nebo umělá aroma.


Potravinové doplňky

Jsou snadno k dostání a slibují rychlé řešení. Má to nějaké ALE? „Potravinové doplňky představují koncentrované množství živin a před jejich užíváním je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Vytváření imunity by mělo začít obohacováním stravy o přirozené zdroje živin,“ podotýká Pavel Suchánek, A dodává zajímavou poznámku: vědecké výzkumy potvrzují, že živiny jsou snáze přijímány z přírodních zdrojů a navíc jejich účinnost je vyšší.


Prochoďte se k imunitě

Každý „nemusí“ posilovnu či jiné sportovní zařízení, kde je přemíra pohybuchtivých nadšenců. Ale tělo neošálíte. Řešením se může stát mini tělocvična u vás doma, tedy pokud ji skutečně využijete. Ovšem nejlépe uděláte, když se vydáte ven, třeba i na kratší procházku, zato pokud možno denně. Pobyt na čerstvém vzduchu okysličí tělo a pomůže mu v boji proti virům a bakteriím.


Proč je třeba větrat

Šetříme s energiemi, a pak je nám líto „pouštět“ ven drahé teplo. Což je chyba. Pokud je váš byt či dům přehřátý, hůře se vám dýchá, navíc stoupá hladina kysličníku uhličitého k nezdravým hodnotám. Také se vysušují membrány sliznic a krku, a ty jsou potom náchylnější k infekcím. Přitom větrat nemusíte nijak dlouho, stačí vždy na několik minut, zato intenzivně – nebojte se vytvořit doma průvan. Mikroventilace vám příliš nepomůže. Správné větrání opakujte několikrát denně.


ZAJÍMAVOST: Víte, že střídavá koupel nohou posiluje imunitu a cévy?


Kvalitní spánek

Podpořit imunitu pomáhá také spánek, u něhož nejde jen o samotnou délku, ale i o kvalitu. „Dostatek spánku je velice důležitý, protože během něj se v těle odehrává mnoho procesů včetně obnovy buněk a tkání. Naopak nedostatek spánku ovlivňuje endokrinní systém, organismus vytváří více kortizolu – stresového hormonu. Spánkové poruchy snižují imunitu. Bylo by skvělé, kdyby si každý z nás našel čas i přes den, stačilo by 15 až 30 minut na zdřímnutí,“ upřesňuje odborník.

Což však není vždy možné, proto je třeba odpočinout si hlavně v noci.


Připravila: marc
Foto: archiv kampaně Džusy a pyré - vitamíny ve smart formě
4. 2. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Jojo, já vyzkoušela taky tu Hlívu 800mg od Imunitu a jsem s ni naprosto spokojená. Vyhovuje mě i manželovi.. Zatím bez bacilů ;) a s tou akcí je to taky super ;)

ODPOVĚDĚT

0

Tim určitě nic nezkazíte holky. Za to srovnání organismu to rozhodně stojí a ani to dlouho netrvá.

ODPOVĚDĚT

0

Já to zkusim, pojď do toho se mnou :-)

ODPOVĚDĚT

0

To jsem ráda, že nejsem jediná kdo vsadil na hlívu. Máme ji doma také. Je kombinovaná s rakytníkovým olejem. Kupovali jsme v Terezia company kvůli tomu, že je zcela přírodní

ODPOVĚDĚT

0

Já jsem nakonec domů koupila rakytníček dětem. Ať jsou odolnější aspoň oni :-) Já s tou hlívou furt váhám

ODPOVĚDĚT

0

Můj tip není přímo na imunitu, ale jsem tak nadšená výsledky, že se s vámi musím podělit. Já i manžel jsme měli neustále rýmu - chronickou. Vyzkoušeli jsme kde co, až v létě nám byl doporučen Nasodrill, není to lék, je to "jen" voda z francouzských lázní Luchon, je velmi bohatá na síru a má opravdu blahodárné výsledky na sliznici, kterou zvlhčuje, zklidňuje, hojí, odplavuje alergeny, je ve spray, stačí si šplíchnout pravidelně ráno a večer do nosu - opravdu, my jsme zatím rýmu neměli. Nádstavec je uzpůsoben i pro malé dětské nosíky, takže může využívat celá rodina. Jsem opravdu ráda, že jsem si Nasodrill koupila. Doporučuji.

ODPOVĚDĚT

0

No já imunitu posiluju pravidelně Hlívou – pořád jsem přemýšlela, co je nejlepší, ale stále více a více pozitivních recenzí bylo na hlívu ;) .. tak jsem zabrouzdala do lékárny a koupila si hlívu ústřičnou 800mg od imunitu.. teď ji i reklamují… „Nejsilnější hlíva na trhu!!“ … a co jsem měla produkty v lékárně tak opravdu to množství je tam velké.. takže to mě přesvědčilo.. teď mají navíc fajn akci 100+100 tabletek zdarma ;)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Aktivní příprava na aktivní stáří

Aktivní příprava na aktivní stáří

Stáří. Dle řady výzkumů prováděných nejen EU je podzim života etapou, na níž většina obyvatel...

Titulka pro: Jak se měří kondice

Jak se měří kondice

Pokud vás zaujal náš článek týkající se pulsmetrů, dnes přinášíme volné pokračování, ve kterém se...

Titulka pro: Sportovní ředitel TK Sparta Praha Petr Luxa radí, jak mají trénovat malí tenisté

Sportovní ředitel TK Sparta Praha Petr Luxa radí, jak mají trénovat malí tenisté

Baví vašeho potomka tenis a máte pocit, že má talent? Pokud je tomu opravdu tak,...

CHOPN

Seznamte se s CHOPN: závažnou plicní nemocí

Čtyři písmena zkracují název poměrně neznámé, přitom velmi rozšířené závažné plicní nemoci. Odborníci ji ve...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE PRO CHLAPA

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

VÝBAVA NA SNOWBOARD

Dobrý večer, přemýšlím nad koupí výbavy na snowboard, ...

ŠITÍ

Ahoj všem, chtěla bych se naučit šít na šicím stroji. Jak ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz