Jak vám pomůže mentální kouč? Pro Ivanu malý zázrak

Také dobře znáte debaty s dítětem, které po něčem hrozně touží, ale vy mu to nemůžete dopřát?

Titulka pro: Jak vám pomůže mentální kouč? Pro Ivanu malý zázrak
Zobrazit fotografii v galerii

Naše kamarádka Ivana řeší už pět let touhu své desetileté dcery po pejskovi. Eliška na ní už takhle dlouho se střídavou intenzitou naléhá. Období intenzivního nátlaku, pláče a přesvědčování, jak je to nespravedlivé, střídá období, kdy se jen tak občas zmíní. Ivana jí pořídila křečka. Ten bohužel dětskou touhu po pejskovi nenaplnil. Když se Ivana opět hroutila pod intenzivním nátlakem, poradili jsme jí, ať zajde za mentální koučkou, která s námi začala spolupracovat a udělala na nás výborný dojem. Ivaně se to zprvu nezdálo. K odborníkům typu kouč nebo psycholog přeci chodí lidé, kteří mají psychický problém, namítala. A s dítětem? 

Za pár dní přišla s tím, že to zkusí. Doufala, že to nebude trvat déle než tři, čtyři sezení. Zajela s Eliškou za Petrou Krajčinovič. Ta si s ní hodinku povídala, malovala…. Za dva dny vezla Ivana dcerku i se spolužačkou ze školy a Eliška jí s vážnou tváří říká. Mami, já už toho psa nechci. Já si ho koupím, až mi bude padesát a budu mít na něj čas. Teď mám Montyho. Musím se mu více věnovat. Spolužačka Klárka se podivila, že pes je přeci nejlepší přítel člověka. Ivana Elišku podpořila, jak je chytrá a rozumná a doufala, že Klárka nevypustí nějaké další moudro.

Zhruba za týden přišla pro Elišku do školy a na chodbě ležel opravdu krásný baset a nad ním stála rozněžněná Eliška. A je to v pytli, pomyslela si Ivana. V autě si vyslechla, jak je nádhernej a roztomilej a vyslechla si i nový Eliščin plán. Nebude čekat do padesáti, koupí si psa, až bude jejím dětem deset. Určitě ho také budou chtít. Rozumný plán. Hlavně, že ho nechce hned. Chápete, že po jednom sezení, jásala Ivana.

A co na to Petra Krajčinovič? 

Ano, příběh Elišky je jedním z mnoha dětských příběhů, které se odehrávají v mém centru Čistá duše a mají šťastný konec. Společným jmenovatelem je vždy „souboj rodičů a dětí o něco“. Téma Elišky a její maminky Ivany – pes – je poměrně obvyklé a není úplně snadné dostat dítě tak rychle, v tomto případě to byly dva dny po prvním sezení, k uvědomění si, že pes je v tomto okamžiku pro rodinu další povinnost, časově náročná a péči vyžadující živá bytost s pravidelnými potřebami. Mnohdy potřebujeme soustavnější práci, ale Eliška velmi dobře reagovala na koučink a tereapii mentální aktivity, senzačně spolupracovala a koučink ji evidentně bavil. 

Abych uvedla něco málo k tomu s jakými nástroji pracuji, jsou to desítky let prověřené metody a techniky světově uznávaných koučů a odborníků na modení psychologii ( Sir John Whitemore, Timothy Gallwey a další). Pracuji neinvazivními nástroji, nemanipuluji a neradím, kladu otázky takovým směrem, kterým se daný člověk chce posunout a kam potřebuje zacílit. Eliška chtěla v podstatě vysvětlit, proč pejska ne, nechápala, v čem vězí problém, bez manipulace a rad si k odpovědi došla sama.


Děti často nastavují zrcadlo dospělým a nepřímo (nevědomě) upozorňují na nutnost změny. Často to bývají děti hodně vytížené školou, kroužky a sportem, také děti, kterým rodiče něvěnují potřebnou pozornost a začnou na sebe upozorňovat chováním, které se odchyluje od normálu – smutek a výraznější změny nálad, zlobení a bojkotování rutinních povinností atp. Pomáhám jak dětem, tak rodičům. Uvědomme si, že tak jako v letadle si musí první nasadit kyslíkovou masku rodič, aby mohl pomoc dítěti, i tady platí – šťastný a spokojený rodič – šťastné, spokojené a vyrovnané dítě.

Děti sají jako houby a na podvědomé bázi enormě intenzivně. Vnímají otřesy v rodině a veškeré negativní emoce víc, než si rodič vůbec dokáže představit. Pravdou je, že dospělý, který řeší vztahové, pracovní nebo i zdravotní či finanční problémy a situaci dobře nedokáže zvládat nebo naopak v životě přešlapuje na místě a neví jak začít, jen cítí, že změna je nevyhnutelná, avšak netuší jak přesně na ni, je právě ten rodič, který by se měl vyzkoušet koučink a mentální aktivaci, aby našel pro sebe to nejlepší. Protože potom může dát ze sebe jen to nejlepší svým dětem, a o to přeci jde v první řadě.


Prvních pět z vás, kdo v prosinci napíše a objedná se přes web www.cista-duse.cz, je zváno na ukázkovou hodinu koučinku zdarma! Tak nečekejte a změňte to, co vás už dlouhou dobu štve a nebaví na těší a baví.

 

Připravila: redakce
Foto: thinkstock
17. 12. 2014
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz