Volný čas

Jak vybrat stan: lehký do hor, prostorný do kempu

Sbírání kytiček

Kempingová sezóna se pomalu blíží. Pokud plánujete vyrazit letos na dovolenou pod stan, máte nejvyšší čas promyslet si, jaký zvolit, abyste se v něm cítili komfortně. Jestli už váš starý stan dosloužil, začněte s volbou nového právě teď.

Na trhu je dnes mnoho možností a je proto třeba věnovat dostatek času jeho výběru, stane se na chvíli vlastně vaším druhým domovem.

Na začátku výběru každého stanu stojí tři zásadní otázky

Kolik osob bude stan obývat? Jak často budete stan využívat? K jakému účelu bude sloužit? Budu cestovat v páru a chci stanovat v extrémních podmínkách při horském přechodu, který bude trvat měsíc? Nebo plánuji vyrazit do českého kempu a užít si pohodový víkend u vody a táboráku? Pro každého je vhodný jiný typ stanu.

1. Stanujeme v náročných podmínkách

Pokud vyrážíte do hor nebo kopců a víte, že stan bude na dlouhou dobu vaším jediným příbytkem, který vás bude chránit před rozmary počasí, dejte si práci a do výběru investujte více času a financí. Stan do hor, ať už na letní nebo zimní přechod, by měl být maximálně odolný, vybavený vyšším vodním sloupcem a odolnou podlážkou. Důležitou roli hraje i jeho hmotnost a velikost, protože jej pravděpodobně budete nosit neustále s sebou. Nezapomínejte ani na odlehčené tyče, které se nepronesou, ale zajistí maximální stabilitu stanu, stejně jako na pevné, kryté zipy a plně uzavíratelné větrací otvory. Samozřejmostí by měla být i snadná manipulace – co nejrychlejší a nejjednodušší rozbalení a sbalení stanu.

2. Na víkend po Čechách

Úplně jiné parametry platí pro toho, kdo vyráží pod stan maximálně třikrát do roka na víkend. Pro české putování bohatě postačí vodní sloupec od 2 500 mm a může být i těžší hmotnosti, pokud cestujete autem. Dostupné jsou především oblíbené stany kopulovitého typu, které se vyrábějí pro 3 nebo 4 osoby a nabízí dostatek místa pro všechny důležité nezbytnosti na víkendové táboření. Stan může s dobrým zacházením sloužit velice dlouhou dobu, třeba i 10 let. Je proto dobré se vždy ujistit, že v případě nějakého problému jsou k sehnání i náhradní součásti, například tyčky, kdyby došlo k nějakému poškození.

3. Stanujeme pravidelně s celou rodinou i přáteli

Třetí typ stanování je v poslední době také velmi oblíbený. Celá rodina vyrazí pod stan do Čech nebo do zahraničí i na čtrnáctidenní dovolenou. Tady kvůli komfortu nestačí malé iglú, ve kterém byste se při delším pobytu tísnili. Mnohem větší pohodlí nabídne větší stan s oddělenými ložnicemi a krytým prostorem, který umožňuje společné posezení i při nepříznivém počasí a také velký prostor pro zavazadla. Rodinné stany mají samozřejmě mnohem vyšší hmotnost a jsou proto určené především pro pohodlné cestování automobilem. Nemusíte se u nich obávat ani parametrů, rodinné stany bývají vybavené vhodným vodním sloupcem a odolným tropikem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hannach
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků