Volný čas

Jak vybrat sluchátka na sport

Sbírání kytiček

Patříte mezi aktivní lidi, kteří s nástupem jara vybíhají na běžecké trasy? Nebo se právě ve fitku připravujete na letní plavkovou sezónu? Téměř při všech individuálních sportech pomáhá hudba chytit druhý dech. K tomu je třeba správně zvolit nejen playlist, ale také sluchátka. Zde najdete několik konkrétních tipů k výběru sluchátek vhodných pro sport.

Pevné uchycení v uších

Pokud budete mít pocit, že se sluchátka při běhu uvolňují a každou minutu je budete zastrkávat zpět do uší, nebude pro vás motivací žádná hudba. A to nemluvíme o situaci, kdy opravdu vypadnou. Pravidlo číslo jedna tedy zní: sluchátka musí v uších držet pevně i při běhu a otřesech. Na sport se každopádně hodí nejvíc špunty – malá sluchátka zakončená silikonovými koncovkami. Poohlédněte se po takových, která mají rozšířený způsob uchycení do uší.

Kvalitní zvuk

Kvalita zvuku hraje u sluchátek klíčovou roli. Představte si rozdíl v poslechu své oblíbené písničky ze špičkového reproduktoru nebo z malého rádia. O preciznosti reprodukce bohužel neřeknou nic moc technické parametry. Kvalita je samozřejmě otázkou osobních priorit a nároků, nicméně obecně platí, že hudbu budete nejlépe vnímat, když bude reprodukce všech frekvencí vyrovnaná a v nahrávce uslyšíte všechno, co do ní dali její tvůrci. Příliš „přebasovaná“ sluchátka mohou znít na první pohled působivě, ale jejich zvuk brzy omrzí.  Dobré je sáhnout po ověřené značce, podívat se na důvěryhodné recenze, nebo úplně nejlépe – sluchátka si vyzkoušet. Ideální je také možnost porovnání zvuku sluchátek různých cenových kategorií.

Bezdrátové modely jsou pohodlnější, ale můžou se vybít

Žebříček popularity vedou dnes jednoznačně bezdrátová sluchátka. Na trhu jsou buď v provedení „true wireless“ nebo s krátkým kabelem spojujícím za krkem pravou a levou část. Volba je čistě na vás, nicméně komfortnějším řešením jsou absolutně bezdrátové modely. Používáte sluchátka během dne a po návratu z práce si chcete zaběhat? Pak je pro vás důležitým parametrem jejich výdrž na baterie a možnosti rychlého nabití. Dobré je, když vydrží hlasitě hrát bez dobíjení alespoň 6 hodin

ANC ano či ne?

Aktivní potlačení okolních ruchů je vynikající věc, která v kanceláři pomáhá díky izolování nežádoucích zvuků v soustředění. Při venkovním běhu může ale ANC způsobit „přeslechnutí“ projíždějícího auta nebo cyklisty. Pro outdoorový sport jsou proto vhodnější sluchátka, která umožňují vnímat alespoň do určité míry okolí. Buď taková, která ANC nemají, případně ho dokážou regulovat, vypnout nebo ještě líp sluchátka nabízející transparentní režim umožňující dočasné vpuštění zvuků zvenčí do uší (to se hodí i při komunikaci s lidmi bez nutnosti sundávání sluchátek). Posledně jmenovaná jsou nejuniverzálnější.

Zaměřte se na odolnost

Čemu byste měli věnovat pozornost, je odolnost. Při sportu se totiž budete potit a když budete běhat venku, může začít pršet. K reproduktorům ani k elektronice sluchátek se ani v těchto případech nesmí dostat ani kapka vody. Pokud se to stane, „neodejdou“ většinou hned, ale zanechá to na nich negativní následky. U většiny sluchátek bývá uvedena hodnota jejich odolnosti, kterou určuje stupnice „IP“. Chcete se v ní orientovat? Za písmeny „IP“ by měly být uvedeny dvě číslice – první označuje stupeň ochrany proti vniknutí pevných částic (písek, špína, jemný prach) a druhá určuje odolnost vůči vodě. Někdy je jedna z číslic nahrazena písmenem „X“, což znamená, že produkt nebyl v téhle kategorii testován. Zde je zjednodušené vysvětlení voděodolnosti:

IPX0:                  Produkt není voděodolný.
IPX1 – IPX4:     Produkt může být vystaven padajícím kapkám vody, případně i stříkající vodě.
IPX5 – IPX6:     Produkt odolá proudu nízkého či vysokého tlaku vody. Lze ho považovat za                                              „voděodolný“.
IPX7 – IPX8:     Produkt vydrží dočasné ponoření do vody, je „vodotěsný“.
IPX9:                   Při ponoření odolá produkt vysokému tlaku vody.

Připravil: Filip Vítek

Zdroj informací: MediaBase
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků