Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu zabezpečit svou domácnost. Tak, abyste po svém návratu řešili už jen příjemné vzpomínky.

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou
Zobrazit fotografii v galerii

Zejména při odjezdech na poslední chvíli chybí čas, a tak mnoho lidí některé věci podceňují. 


Ochotný soused?

Super, ale v bytových domech to dnes funguje jinak než dříve, proto se dá mluvit o výhře, když máte ochotného souseda. Po domluvě váš domov pohlídá, občas zkontroluje schránku nebo zalije květiny či vyvětrá. Ale nenechávejte vše na něm, protože i soused patrně chodí přes den do práce. Zejména pokud bydlíte v nižším patře a máte balkon, není pro zloděje problém volit tuto „přístupovou cestu“. Jak dokládá průzkum společnosti Jablotron, mezi pachateli vloupání se až 80 procent lupičů do bytu nebo domu dostává právě během dne, a nejčastěji přes balkon. Váš domov nejlépe ohlídá alarm, ideálně napojený na dohledové centrum, aby v případě potřeby mohla i ve vaší nepřítomnosti na místo vyjet profesionální hlídka. 


Na dva západy?

Pokud jste dobře vybavení a pořídili jste si bezpečnostní vchodové dveře, stále se ještě nabízejí okna. Je otázkou vteřin okno rozbít – pokud ovšem není zamřížované. Před odjezdem proto vždy zavřete a překontrolujte všechna okna a svůj domov zamkněte na několik západů. Nespoléhejte na to, že když se váš byt nachází ve vyšším podlaží, můžete s klidem nechat otevřenou „větračku“ u balkónových dveří. Okno je ideální zajistit magnetickými detektory otevření. Další čidla, která jsou také součástí moderního alarmu, dokážou zaznamenat rozbití skla. 


Moderní technologie

Nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení pozemku, především u vchodových dveří do rodinného domu. U moderních alarmů je možné světla ovládat na dálku přes aplikaci v mobilu nebo nastavit jejich rozsvícení na konkrétní čas. Iluzi přítomnosti můžete dodat bytu i tím, že necháte roztažené závěsy nebo žaluzie. I ty je možné ovládat dálkově přes aplikaci v mobilu. Hodně prvků se dá navíc sdružit, takže si třeba i na druhé straně zeměkoule můžete přes chytrý telefon nebo třeba tablet zkontrolovat, zda vás například nevytopil soused. Ovšem ani nejmodernější technologie za vás nepohlídá, jestli jste nedopatřením nenechali doma zapnutý spotřebič, a hrozí požár. Spěch je špatný rádce, před odjezdem vše pečlivě zkontrolujte a je-li to možné, doporučuje se vypnout pojistky i přívod vody. 


Mínusy sociálních sítí

Hodně lidí píše na sociálních sítích o všem, co se v jejich životě děje, včetně takových detailů, jakou měli večeři nebo kde chtějí trávit víkend. Tak proč se nepochlubit i tím, kam míří na dovolenou. Buďte však obezřetní, co a hlavně komu sdílíte. Informovat veřejně o přesném termínu, kdy bude váš domov prázdný, je riskantní. Zkontrolujte si také nastavení vašich příspěvků. Pokud na Facebooku a Instagramu pravidelně sdílíte veřejně příspěvky, kde je snadno rozpoznatelná poloha vaší domácnosti, a následně informaci o tom, že si právě užíváte mimo republiku, je to skoro totéž, jako kdybyste doma nechali otevřené dveře. 


Pojistěte svou domácnost 

Pro klid duše nezapomeňte na pojištění. Kdyby přece jen došlo k vloupání, můžete se spolehnout právě na plnění od pojišťovny. Do pojistné částky zahrňte vše, co doma máte, a není to pevně spojeno s bytem jako takovým. Pojistnou částku si zvolíte sami. Univerzální pomůcka, kterou používají některé pojišťovny, je plocha bytu krát 4500 Kč. Pokud si stále nejste jisti, jakou částkou pojištění bytu vyčíslit, představte si situaci, že pokud třeba vyhoříte, budete moci za předpokládanou sumu pořídit nové vybavení. 


Tip navíc - co nedělat po celý rok 

Nikoliv týden před odjezdem, ale opravdu NIKDY se nechlubte tím, kolik vyděláváte a že se vám opravdu dobře daří. To je první předpoklad k tomu, aby vás navštívil „nezvaný host“. Mnohdy spěcháme a tak dnes telefonujeme, kde to jen jde, a jak víte, kdo vás zrovna slyší? Stejně tak se vyplatí nepouštět si domů podomní prodejce. Devadesát devět procent můžou být slušní lidé, ale to poslední procento tipaři. 


Připravila: Mar.

Foto: Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

1

Ahojte, my jsme se rozhodli pro zabezpečení našeho domu firmou http://rex.eu a to jen díky tomu, že nám to doporučila známá. Rozhodně bych sem nedoporučovala něco, co nebylo vyzkoušeno alespoň 2 rodinami :) Takže určitě vyzkoušejte i tuto možnost a třeba mi i dejte vědět, jak jste byli spokojeni s jejich službami.

ODPOVĚDĚT

1

Určitě souhlasím s tím, že domácnost je dobré mít zabezpečenou. Myslím si ale, že dnes žijeme v době, kdy je třeba majetek chránit například i po právní stránce. K tomu může sloužit například sverenecky fond. Co vím, tak ten je možné založit třeba u https://www.alphacitizen.com/cs/

ODPOVĚDĚT

2

dobrá rada

ODPOVĚDĚT

1

není nad pořádný zámek

ODPOVĚDĚT

1

Časovač je dobrý ten si určitě pořídíme,děkuji za tip

ODPOVĚDĚT

1

máme kamery a vlčáka snad to stačí

ODPOVĚDĚT

1

pokud nebydlíte v paneláku určitě, tam když bydlí hodně lidí co se ani neznají, tam je to jiné

ODPOVĚDĚT

6

mám doma časovač, který nepravidelně rozsvěcí světla v bytě, když nejsem doma, a taky sousedku kamarádku, vchod se zamyká.... snad nikdo ani nepostřehne, že nejsem doma

ODPOVĚDĚT

6

to je dobrý tip - časovač, jak je to cenově náročné na pořízení?

ODPOVĚDĚT

5

Taky mám doma, časovač není drahý a je to super věc. Dá se koupit už kolem 300,-Kč

ODPOVĚDĚT

6

to si pořiď, je to bezva věc a z venku nikdo nepozná, jestli je někdo doma nebo není, hlavně v zimě, kdy je brzy tma

ODPOVĚDĚT

6

ten můj stál do pětistovky a naši mají taky a stál taky tak, máme je připojené na stolní lampy, které se rozsvítí na různě dlouhou dobu a v různých intervalech, to se tam nataví...

ODPOVĚDĚT

5

po tomhle se taky podívám, to fakt je dobrý tip

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz