Rodina

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před časem plánovaného oddechu zabezpečit svou domácnost. Tak, abyste po svém návratu řešili už jen příjemné vzpomínky. Zejména při odjezdech na poslední chvíli chybí čas, a tak mnoho lidí některé věci podceňují.

Ochotný soused

Super, ale v bytových domech to dnes funguje jinak než dříve, proto se dá mluvit o výhře, když máte ochotného souseda. Po domluvě váš domov pohlídá, občas zkontroluje schránku nebo zalije květiny či vyvětrá. Ale nenechávejte vše na něm, protože i soused patrně chodí přes den do práce. Zejména pokud bydlíte v nižším patře a máte balkon, není pro zloděje problém volit tuto „přístupovou cestu“. Váš domov nejlépe ohlídá alarm, ideálně napojený na dohledové centrum, aby v případě potřeby mohla i ve vaší nepřítomnosti na místo vyjet profesionální hlídka.

Na dva západy

Pokud jste dobře vybavení a pořídili jste si bezpečnostní vchodové dveře, stále se ještě nabízejí okna. Je otázkou vteřin okno rozbít – pokud ovšem není zamřížované. Před odjezdem proto vždy zavřete a překontrolujte všechna okna a svůj domov zamkněte na několik západů. Nespoléhejte na to, že když se váš byt nachází ve vyšším podlaží, můžete s klidem nechat otevřenou „větračku“ u balkónových dveří. Okno je ideální zajistit magnetickými detektory otevření. Další čidla, která jsou také součástí moderního alarmu, dokážou zaznamenat rozbití skla.

Moderní technologie

Nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení pozemku, především u vchodových dveří do rodinného domu. U moderních alarmů je možné světla ovládat na dálku přes aplikaci v mobilu nebo nastavit jejich rozsvícení na konkrétní čas. Iluzi přítomnosti můžete dodat bytu i tím, že necháte roztažené závěsy nebo žaluzie. I ty je možné ovládat dálkově přes aplikaci v mobilu. Hodně prvků se dá navíc sdružit, takže si třeba i na druhé straně zeměkoule můžete přes chytrý telefon zkontrolovat, zda vás například nevytopil soused. Ovšem ani nejmodernější technologie za vás nepohlídá, jestli jste nedopatřením nenechali doma zapnutý spotřebič. Spěch je špatný rádce, před odjezdem vše pečlivě zkontrolujte. Je-li to možné, doporučuje se vypnout pojistky i přívod vody.

Mínusy sociálních sítí

Hodně lidí píše na sociálních sítích o všem, co se v jejich životě děje, včetně takových detailů, jakou měli večeři nebo kde chtějí trávit víkend. Tak proč se nepochlubit i tím, kam míří na dovolenou. Buďte však obezřetní. Informovat veřejně o přesném termínu, kdy bude váš domov prázdný, je riskantní. Zkontrolujte si také nastavení vašich příspěvků. Pokud na Facebooku a Instagramu pravidelně sdílíte veřejně příspěvky, kde je snadno rozpoznatelná poloha vaší domácnosti, a následně informaci o tom, že si právě užíváte mimo republiku, je to skoro totéž, jako kdybyste doma nechali otevřené dveře.

Pojistěte svou domácnost

Pro klid duše nezapomeňte na pojištění. Kdyby přece jen došlo k vloupání, můžete se spolehnout právě na plnění od pojišťovny. Do pojistné částky zahrňte vše, co doma máte, a není to pevně spojeno s bytem jako takovým. Pojistnou částku si zvolíte sami. Univerzální pomůcka, kterou používají některé pojišťovny, je plocha bytu krát 4500 Kč. Pokud si stále nejste jisti, jakou částkou pojištění bytu vyčíslit, představte si situaci, že pokud třeba vyhoříte, budete moci za předpokládanou sumu pořídit nové vybavení.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Jablotron
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků