Jak zacházet s financemi

V dnešní době je opravdu hodně dobré vědět, jak správně hospodařit a jak zacházet s penězi, abychom se nestali jejich otroky.

Jak zacházet s financemi
Zobrazit fotografii v galerii

Rezerva 

Vytvořit si dostatečnou rezervu je, dalo by se říct, takový základ. Uvádí se, že minimální rezerva by měla být ve výši šestinásobku našeho měsíčního příjmu. Ano, je to takový obecný návod. Počítá se v něm s dlouhodobějším výpadkem příjmu, ať už kvůli nemoci, úrazu či ztrátě zaměstnání. Přesnější a asi i důležitější je, aby rezerva byla ve výši šestinásobku měsíčních výdajů. Ne vždy totiž příjmy dokáží pokrýt výdaje. Pro spoustu lidí je toto číslo nepředstavitelné a sami neví, jak této sumy můžou dosáhnout, a tak raději nešetří vůbec a na rezervu kašlou. To ovšem není ten úplně správný přístup. Lepší je alespoň nějaká rezerva než žádná. Nemusíte hned přijít o práci nebo onemocnět na půl roku, ale může se třeba rozbít okno, lednička, auto… Pak se hodí jakákoliv rezerva. 


Jak rezervu vytvořit? 

Pro začátek je dobré zkusit si dělat pár měsíců rozpočet – seznam všech příjmů a všech výdajů. Po pár měsících se na rozpočty podívejte. Zjistíte, kolik by vám měsíčně mělo zůstávat navíc. Tyto peníze zkuste dávat bokem. Ideálně na jiný účet, třeba i pod jiným internetovým bankovnictvím. Prostě tak, abyste je na svém účtu neviděli a nepočítali s nimi. Uvádí se, že by si měl člověk odkládat 10-20 % svého měsíčního příjmu. Ale opět, pokud nemáte tolik, dejte si bokem alespoň to, co můžete. I tak se aspoň malá rezerva tvoří. Nejlépe uděláte, když si peníze bokem budete dávat ihned, jak přijde výplata. Můžete si například zřídit trvalý příkaz, aby rezerva z účtu odešla ihned, jak výplata dorazí. Vy ty peníze tedy ani nevidíte a tudíž s nimi nebudete dále počítat. 


Jak na rozpočet? 

O pár řádků výše zmiňujeme, že je dobré dělat si rozpočet. Ale jak na něj? Můžete si v Excelu udělat tabulku, kde na jedné straně budete mít příjmy, na druhé výdaje. Příjmy jsou celkem jasné – prostě se zapíše výše výplaty, důchodu či brigády. Horší je to s výdaji. Prvně si vypište ty pravidelné, jako je nájem, hypotéka, splátky, školné, pojistky atd. Pak si nechte kolonky na průběžné výdaje, jakou jsou nákupy, benzín atd. Je dobré si schovávat účtenky a každý večer údaje doplnit. Excelovská tabulka má tu výhodu, že můžete rovnou průběžně sledovat, kolik peněz ještě zbývá. Pokud ale dáváte přednost tužce a papíru, můžete si vést sešit a účtenky do něj přepisovat. Fantazii se meze nekladou. 


Když peníze chybí 

Rezerva se nevytvoří sama od sebe a ihned. Takže se může stát, že než se vytvoří, něco se pokazí, a je potřeba rychle sehnat peníze. V takovém případě existuje velké množství různých poskytovatelů půjček a jiných úvěrových produktů. Peníze tak díky rychlé půjčce můžete mít doma prakticky okamžitě. 


Jak na půjčování 

Nepůjčovat si zbytečně moc - Když už je opravdu nutné zažádat o půjčku, měli byste i v tomto případě jednat zodpovědně. Často se stává, že vám poskytovatel nabídne víc, než o kolik jste žádali. Ano, je to lákavé, můžete si konečně něco koupit, nebo konečně vyřešit něco, co jste už dlouho odkládali, až na to budou peníze… Dobře si to ale promyslete. Je to opravdu tak důležité? Teď to sice vypadá hezky, ale od příštího měsíce to budete splácet. A kvůli tomu, že teď si půjčíte víc, budete mít i vyšší splátku. Takže pozor, raději si půjčte jen tolik, kolik pravdu potřebujete. 


Hledat akce a výhody – Ne všechny nabídky na trhu jsou stejné. Proto je dobré hledat tu nejlepší. Dost často se stane, že díky akcím může být nebankovní půjčka výhodnější než nejlevnější bankovní půjčka. Výhodná tak může být i hodně rychlá nebankovní půjčka, například s akcí, kdy za první půjčku nezaplatíte nic navíc. U těch bankovních můžete mít zase jiné výhody. Je tedy dobré tomu věnovat ten čas a projít si některé srovnávače a najít tu nejlepší. Nezapomeňte si ale novou splátku zapsat do tabulky výdajů vašeho měsíčního rozpočtu.


KP
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Rady to jsou pěkné, ale ne pokaždé to tak jde. Ono když přijdete s manželem oba o práci a máte vysoké výdaje, tak i rezerva jednou dojde. U nás to dopadlo tak, že jsme si museli vzít půjčku, kterou jsme nezvládali splácet, takže nejdřív došlo na zápis do registru dlužníků a málem jsme skončili i v exekuci. Naštěstí všechno dobře dopadlo a snad už nás znova taková finanční nouze nepotká.

ODPOVĚDĚT

1

Musím říct, že já jsem velmi ráda, že co se financí týče, tak jsem na tom v poslední době velmi dobře. Nějaké rezervy mám a docela přemýšlím, že bych je zkusila nějakým způsobem investovat. Ještě ale nevím kam přesně je investovat. Hodně ale v poslední době sleduji tuto stránku https://investitura.cz/ kde mají spoustu zajímavých článků, které se právě investic týkají.

ODPOVĚDĚT

1

Poslední pár let jsem se do výpisu koukala a nevěřícně se divila, kam to všechno mizí. Byl čas na změnu. Od té doby jsem se naučila šetřit a rozhodla se dokonce ušetřené otočit v můj prospěch. Investuji již 3 roky a zatím jsem moc spokojená. Hodně mi v tom pomohl web https://www.mojepenize.com/category/bankovnictvi/ , který mě do tématiky uvedl...

ODPOVĚDĚT

6

celý život se tím řídím, prostě na co nemám, to si nekoupím... Auto jsme si s mužem taky koupili až v mých 30 letech, až když jsme si na něj našetřili a byli schopni platit jak povinné ručení, tak mít i peníze na benzín... Ovšem když vidím mladší kolegy v práci, jak si berou mimořádnou zálohu, aby měli na leasingovou splátku... tak to nechápu, asi už jsem stará :o)

ODPOVĚDĚT

5

souhlasím, a tohle jsem vštěpovala od mala svým dětem, syn ten se toho drží, dcera ráda občas ujede a nakoupí blbinky...

ODPOVĚDĚT

3

nebudu kupovat když na to není

ODPOVĚDĚT

6

bohužel, spousta lidí takto nepřemýšlí, utratí měsíčně víc, než vydělají a pak vrší jednu půjčku na druhou... :o(

ODPOVĚDĚT

5

Hlavně by se to mělo zavést jako povinný předmět ve škole, aby mladí věděli, jaká rizika jim hrozí při braní jedné půjčky za druhou.

ODPOVĚDĚT

2

ano nedávno manžel onemocněl a kdybychom neměli nějakou rezervu tak nevím nevím...

ODPOVĚDĚT

4

To je pravda, nebo třeba odejde kotel, pračka, nebo neco jiného.

ODPOVĚDĚT

4

Souhlasím, že rezerva financí je pro domácnost potřeba...
Nikdy nevíme,co se může stát...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (11 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz