Jak zhubnout – natrvalo!

Souboj s nadbytečnými kilogramy zažilo mnoho z nás. Jak to udělat, abyste nejen zhubly, ale také si dokázaly svou novou figuru udržet? Poradíme vám!

Titulka pro: Jak zhubnout – natrvalo!
Zobrazit fotografii v galerii

Každá žena dostala do vínku tělesné dispozice, s nimiž se dá do určité míry pracovat. Podstatné tedy je vědět, co skutečně můžete dokázat, a co už je nad vaše limity. Až budete mít jasno, snáz se zbavíte nechtěných špíčků a hlavně – budete s výsledkem spokojené. A spokojená žena si pak svou novou váhu dokáže lépe udržet.

Jak se tedy dopracovat k hezčí figuře? Eva Havelková, fitness trenérka a výživová poradkyně, doporučuje:
 

Nespěchejte, nehoří

Za rozumný úbytek váhy se považuje 0,5 až 1 kilogram týdně, více nemá smysl. Jednak to není zdravé pro váš organismus a navíc i zde platí obrácené rčení „Lehce pozbyl, lehce nabyl“. Čím déle budete rozumně hubnout, tím je větší šance, že si vaše tělo lépe přivykne na nový životní styl.
 

Dopřejte si snídani

Po probuzení potřebujete kvalitní sacharidy (cukry). „Doporučuji například ovesnou kaši, müsli s bílým jogurtem, proteinové palačinky, vaječné omelety na sladko i na slano… Dopřejte si také kolem 50 g ovoce. Obecně platí, že největší příjem sacharidů by měl nastávat v ranních, dopoledních a poledních hodinách,“ říká Eva Havelková.


Jezte často

Možná to už máte vyzkoušené - jíte málo, třeba i jen dvakrát denně, a váha stále neklesá? Jde o jeden z paradoxů hubnutí. Postupně se naučte jíst nejlépe pětkrát denně. Až si zvyknete na snídani, přidejte také dopolední a odpolední svačiny, na něž se často zapomíná. Podstatné je mezi jídly ponechat pauzu asi tři hodiny.


O jídle přemýšlejte

Nic není zakázané, jen některé potraviny si můžete dopřát ve větším množství (zelenina) a jiné občas a jen trošku (čokoláda). Zásadní je vyvážený jídelníček. „Přijímejte dostatek bílkovin, kvalitních tuků a sacharidů z různých zdrojů. Neomezujte se pouze na jeden druh masa, přílohy nebo zeleniny. Mnohé studie prokázaly, že pestrost ve stravě našemu organismu velmi prospívá," dodává odbornice. Rovněž nezapomínejte na pravidelný pitný režim, jinak si nejen „koledujete“ o zdravotní potíže, ale také dochází ke zpomalení metabolismu.


Hýbejte se. Ale různě.

Mezi pohybové aktivity zařazujte jak ty určené přímo pro spálení tuků (aerobní činnost), tak i silový trénink, který kromě ještě většího rozeběhnutí metabolismu zajistí i vytvarování postavy,“ říká Eva Havelková. Před každým cvičením či pohybovou aktivitou se nezapomeňte protáhnout. A pokud nechcete chodit do fitka, cvičte doma. „V současnosti jsou nejpopulárnější crossové trenažéry. Oblíbené jsou hlavně proto, že se na nich procvičí celé tělo a pohyb na nich je pro většinu lidí zábavnější, ve srovnání s rotopedem,“ uvádí Martin Homolka ze společnosti KETTLER.


Příště můžete pro změnu posilovat s gymnastickým míčem nebo činkami, a aerobní pohyb zase nabídne nordic walking, plavání nebo třeba in-line bruslení. Co je nejdůležitější? Aby vás cvičení bavilo.

Protože nedílnou součástí vašeho nového životního stylu je regenerace, myslete také na odpočinek. Každou z nás potěší něco jiného, vyberte si tedy to, co vám spolehlivě udělá dobře. A dopřávejte si to s železnou pravidelností. Mít se na co těšit a pak si oddechnotu třeba na manikúře nebo při masáži je totiž stejně důležité, jako správné stravování a pohybová aktivita.

Připravila: Marcela
Foto: KETTLER
10. 3. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Jak už jsem zmínil minule, pro začátek je velmi důležité vytvořit si reálný plán zdravého...

Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden...

Jak se projíst k sexy tělu

Jak se projíst k sexy tělu

Toužíte po sexy postavě a dodržujete zdravý životní styl, ale stále se vám nedaří obléknout...

Titulka pro: Soutěž o balíček produktů od Nutrendu

Soutěž o balíček produktů od Nutrendu

Pustili jste se do hubnutí.

Mám hubnout s odborníky nebo na vlastní pěst?

Potřebujete zhubnout, nejlépe ihned a nevíte si rady. Je lepší se do hubnutí pouštět na...

Titulka pro: Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Léto láká k vodě a to nás, zástupkyně ženského pohlaví pomalu bez ohledu na věk,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE

Holky, co plánujete na vánoce pro své chlapy? :) Docela bych ...

ŠICÍ STROJ JAKO DÁREK

Zdravím maminky, moje máma by si přála nový šicí stroj, ...

ŠICÍ STROJ

Poraďte jakou značku šicího stroje je nejlepší ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz