Volný čas

Jak získáte to, co chcete

Sbírání kytiček

Nastavte si smysluplný cíl, který vám umožní významnou a kvalitní změnu ve vašem životě.

Co byste chtěli ve svém životě změnit? Je to vaše kondice? Chcete ovládat nějakou novou dovednost? Chcete zlepšit váš vztah? A co například vaše kariéra či podnikání – chcete zde něčeho významného dosáhnout? V čem chcete být opravdu dobří?

Pokud chcete dosáhnout opravdu trvalé a kvalitní změny v životě, musíte mít dobře nastavené cíle a plán, jak těchto cílů dosáhnout. A protože vládne Zajíc, jedním z aspektů tohoto plánu musí být pevné zázemí a pomoc od ostatních. Nesnažte se zvládnout v životě všechno jen sami. O cílech a plánech jste toho již určitě četli hodně, ale i přes to drtivá většina lidí stále nemá žádné cíle, ani plány. Proto se ve svém životě nikam neposouvají.

V roce 1953 byla na univerzitě Yale provedena rozsáhlá studie, kdy byli dotazováni právě absolvující studenti, zda mají jasný cíl, čeho chtějí v životě dosáhnout. Pouhá 3 % odpovědělo „ano“. Po 20 letech v roce 1973 se stejných studentů ptali, čeho v životě za těch 20 let dosáhli. Bylo prokázáno, že ta 3 % studentů, kteří měli svůj cíl, dosáhli v životě velkých úspěchů a obecně se cítili šťastnější než ti ostatní. I finančně si ti tito studenti vedli daleko lépe, než jejich kolegové. Tento výzkum není ojedinělý. Stejné výsledky prokázali i mnohé další studie. A v tom je právě ta síla cílů a plánů. Cíle a plány nás učí směřovat náš život tím správným směrem. Když víme, CO chceme a PROČ to chceme, vždy umíme také najít odpověď na otázku JAK toho dosáhnout.

Aby i vás cíle posouvaly dopředu, musí mít pro vás smysl a inspirovat vás. Správně nastavený cíl musí vzbuzovat emoce a vycházet z vašeho nitra. Mozek s tím nemá co dělat. Ten využijte až v době, kdy budete vytvářet své plány.

Při stanovení cílů a plánů využijte této techniky:

1. Napište si je 

Napište si svůj cíl – ale ne na počítači či na tabletu. Napište je na papír nebo do svého deníku. Když si takto svůj cíl napíšete, váš mozek i vaše srdce začne tento cíl vnímat jako váš výtvor. Stanete se tak „tvořitelem“. Tím se tento cíl také „zapíše“ do vašeho vědomí i podvědomí. A právě podvědomí je ta velká síla, která řídí naše životy. V tu chvíli si uvědomíte, CO chcete, ale také to, že to nemáte. A když nám něco chybí, mozek začíná být nespokojený. Chce tuto mezeru mezi tím, CO CHCETE a tím, CO MÁTE zaplňovat.

Začíná vytvářet plán a sílu, která vás k cíli povede. Právě nespokojenost je jedním z největších motivátorů. Pokud se cítíte spokojení, tak nechcete nic měnit. Ale v případě nespokojenosti začnete konat. Pocit diskomfortu nás vede ke změně. Když je vám zima, hledáte možnost, jak se zahřát, když máte hlad, hledáte něco k jídlu. Mozek nás vede k tomu, abychom se opět cítili dobře.

2. Jasně si definujte PROČ 

Zde buďte opravdu pečliví. Přesně si popište, jaký to bude pocit, až dosáhnete svého cíle. PROČ je o pocitech a emocích. A ty nás ženou kupředu. Právě PROČ dává vašemu cíli smysl. A právě účel a smysl je silnější, než výsledek samotný. Všichni chceme dělat smysluplné věci. To je pro nás naplňující. Uvažujte o tom, kým se stanete, až svého cíle dosáhnete. Jak tím přispějete ostatním, jakou stopu tady zanecháte. 

Čím silnější smysl svého cíle stanovíte, tím snadněji svého cíle dosáhnete. Když znáte své PROČ, drží vás to soustředěné, zaujaté a pomůže vám to překonat i velké překážky. Když nevíte, proč něco děláte, většinou vás odradí první překážka. Proč je „palivo“, které vám dodává energii.

3. Mějte naprostou jistotu 

Říká se: víra hory přenáší. A je tomu skutečně tak. Henry Ford řekl: „Ať již věříte, že to dokážete, nebo nedokážete, vždy máte pravdu.“ Ano, dokážete vždy to, čemu bezpodmínečně věříte. Není to již víra, ale je to fakt, je to VĚDĚNÍ. V tu chvíli víte, že svého cíle dosáhnete. Jakmile to víte, nic vás nemůže zastavit. I když na začátku třeba vůbec netušíte, jak cíle dosáhnout, nevadí. Stačí, když víte, že cíle dosáhnete. Jakmile získáte tuto jistotu, JAK se začne postupně objevovat. Když víte, jak cíle dosáhnout, víte také, jak –jen si to možná na začátku ještě neuvědomujete. Ale plán se ve vás již vytváří.

4. Akce a opakování 

Mistr umění říká: až to uděláte 1000 krát za sebou správně, budete také mistry. J. A. Komenský říkal: opakování je matkou moudrosti. A je to přesně tak. Pokud si chcete osvojit novou dovednost, musíte stále zkoušet, stále opakovat to samé. Opakováním se vám tato činnost „zarývá“ do mozku. Vytváří tam dráhy, které se opakováním prohlubují. Čím hlubší jsou, tím snadněji vás pak vedou. Ze cvičení se stává zvyk. A zvyk je železná košile. Jakmile získáte návyk, pak tuto činnost již děláte automaticky, bez přemýšlení. Najednou to jde „samo“, bez vašeho úsilí. 

Mnoho lidí se vzdá příliš brzy. Myslí si, že když po x-tém pokusu opět selhali, nikdy to nezvládnou. Ale jedno moudro říká: jdi dál, výsledek je možná už za dalším rohem. A když ne hned za dalším, tak za nějakým určitě. Angličané říkají: Keepgoing – jdi dál. Když jdete, když pokračujete v cestě, musíte dojít k cíli. Jinak to nejde. Pokud opravdu chcete být mistry v tom, co děláte, vyžaduje to každodenní praxi, trénink. Zeptejte se např. Jaromíra Jágra nebo Ester Ledecké, kolik času tráví tréninkem, kdy opakují stále to samé pořád dokola. Až jednoho dne jsou Mistry

Pokud budete dodržovat tento systém, je jisté, že svých cílů dosáhnete. I když se zprvu bude zdát, že jsou možná nemožné. Podobně nám mohli znít sny prezidenta Kennedyho, když vyhlásil cíl vyslat člověka na Měsíc. Podobně bláznivě mohl znít cíl Billa Gatese, že budou počítače v každé domácnosti. A dnes? Na Měsíci jsme byli již několikrát a počítače nemáme jen v každé domácnosti, ale téměř v každé kapse.

Autor: Jiří Čerňák cernakinteriordesign.webs.com

Photo: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků