Jak žít déle a šťastněji

Jak vypadá takový antiaging života? Tady je pár originálních tipů, jak se dožít co nejvyššího věku. Tušili jste, že svůj život můžete prodloužit odpoledním šlofíkem, bouřlivou salvou smíchu nebo díky mořským řasám?

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Solte mořskými řasami

Když snížíte svůj příjem soli o třetinu, přidáte k délce svého života až sedm let. Můžete ji nahradit kelpem v prášku. To je mořská řasa se slanou příchutí, která obsahuje méně sodíku. Zároveň z ní načerpáte řadu minerálů a vitamínů a až desetkrát více jódu než z jodizované soli Právě jód zabraňuje tomu, aby se do našeho těla trávicím traktem vstřebávalo radioaktivní stroncium. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou – zmenšíte příjem soli a zároveň se budete preventivně bránit vzniku rakoviny.


Nedávejte ovoce do ledničky

Italové žijí v průměru o dva roky déle než národy ze středu a severu Evropy. Ze středomořské stravy totiž přijímají mnohem větší množství anitoxidantu, který zabrańuje vzniku rakoviny – lycopenu. Když budete skladovat ovoce a zeleninu mimo ledničku, zabráníte tomu, aby v nich chlad zničil lycopen. Melouny uchovávané při pokojové teplotě mají až o 28% lycopenu než ty, které leží v ledničce. Totéž platí například i pro broskve či banány.


Buďte hraví

Zdravý sexuální apetit je velice zdravý pro vaši psychiku i tělo. Když se budete věnovat postelovým hrátkám 350 krát za rok, budete žít o osm let déle. Nemáte čas ani energii na tak intenzivní milostný život? Nahraďte kvantitu kvalitou. Nedávná studie dokázala, že ženy, které mají kvalitní sex, jsou mnohem zdravější než ty, které se sice milují často, ale necítí se při tom dobře.


Najděte si nové přátele

Dobré přátelství znamená až deset let života navíc. Jestliže jste už ztratili kontakt se spolužáky ze školy a s kamarády z dětství, snažte se nové vztahy navázat na jazykovém kurzu či na cvičení. Snažte se být otevření hned od začátku a bavit se na běžná každodenní témata, která vás spojují. Psychologové však doporučují dodržovat „pravidlo tří“. To říká, že kdo třikrát odmítne schůzku, nemá o přátelství opravdový zájem.


Prolévejte si hrdlo čajem

Pijáci čaje žijí až o pět let déle než ti, kteří čaji neholdují. Patrně proto, že mají dostatek antioxidantů. Nechávejte svůj čaj vylouhovat čtyři minuty, to je totiž ideální čas proto, aby měl na váš organismus co nejpříznivější účinky. A nepřidávejte si do něj mléko, které by část antioxydantů zlikvidovalo. A nezapomínejte, že jemně nahořklý zelený čaj je ještě zdravější, než čaj černý. Pokud vám jeho chuť svírá hrdlo, pořiďte si směs čaje ochucenou mátou či jasmínem.


Prospěte se do růžova

Studie dokazují, že krátký šlofík odpoledne snižuje riziko srdečních onemocnění až o 34%, a to dokonce i v případech, kdy se na kutě dostanete jen o víkendech. Právě proto se španělské ženy dožívají o tři roky vyššího věku než my. Potřeba nočního spánku je individuální a pohybuje se mezi šesti a osmi hodinami denně. Pokud si nejste jistí, za jak dlouho se cítíte dostatečně vyspalí a odpočinutí, odhodlejte se během dovolené k menšímu testu. Několik dní spěte o něco méně než jste zvyklí, například pět hodin, a pozorujte, nakolik odpočatí se cítíte během dne. Pak postupně dobu spánku prodlužujte a hledejte svou ideální dobu spánku.


Nezanedbávejte duchovno

I náboženství může ovlivnit délku a kvalitu vašeho života. Ti, kteří nalezli útočiště ve víře, žijí o sedm let déle. To proto, že nábožensky založení lidé se lépe vyrovnávají s negativními emocemi, jako je strach, pocit viny a žalu. Pokud vás žádné náboženství neoslovilo, věnujte se alespoň duchovnímu cvičení – meditaci. Ta totiž zlepšuje fungování imunitního systému a mozku a také pomáhá potlačovat pocity nadměrného hladu.


Vyměňte hamburger za tofu

Když budete jíst maso maximálně třikrát týdně, zvýšíte délku svého života až o 13%. To proto, že živočišné bílkoviny umožnují karcinogenům, aby provázaly svou DNA s vašimi buňkami. Nenapadá vás, jak nahradit šunku a vaši oblíbenou svíčkovou? Inspiraci hledejte v orientální kuchyni. Výrazné koření a nápaditě upravená zelenina umlčí váš hlad po pořádné flákotě masa.


Nebuďte workoholik

Trávíte v práci 51 hodin týdně či více? Tím zvyšujete riziko vysokého krevního tlaku o čtvrtinu a připravujete se o tři roky života. Méně než 39 hodin za týden je nejzdravější pracovní režim. Když nebudete workholikem, budete mít mnohem víc volného času na přípravu zdravých jídel a sportování, což se také odrazí na délce vašeho života.


Típněte poslední cigaretu

Propadli jste nikotinové vášni? Pokaždé, kdy si cigaretu odepřete, získáte 11 minut života navíc. Zbavit se tohoto zlozvyku jednou provždy by znamenalo, že se dožijete o pět let vyššího věku. Je alarmující, že právě kouření je v Evropské unii nejčastější příčinou úmrtí, které lze zabránit.


Nebojte se bílého pláště

Využívejte své možnosti nechat se preventivně vyšetřit svým lékařem a nebojte se ani návštěvy u specialistů. Věděli jste například, že i váš oční lékař může při kontroly odhalit první příznaky cukrovky, mozkového nádoru či vysokého tlaku? Rozpozná je z nervů na očním pozadí. Pravidelné kontroly a včasná léčba nemocí může znamenat až 12 let navíc.


Poslouchejte v autě pomalou hudbu

Nejrozšířenější příčinou úmrtí Evropanů pod pětačtyřicet let je dopravní nehoda. Pokud za volantem posloucháte skladbu s rychlostí vyšší než 120 bpm (počet úderů za vteřinu), zdvojnásobujete tím riziko, že havarujete. Pouštějte si v autě raději pomalejší melodie mezi 60 až 70 bpm a podvědomě budete jezdit bezpečněji.


Zrychlete své reflexy

Dobré reflexy signalizují, že máte zdravý mozek a to je synonymem dlouhověkého života. Nevědomky je trénujete při každém sportu, ale můžete je zlepšit i speciálním jednoduchým cvičením. Požádejte některého člena své rodiny, aby po vás házel měkkým míčkem na líný tenis a snažte se uhnout. Jakmile se vytrénujete, zkuste totéž s jedním zakrytým okem.


Přestěhujte se na venkov

Vesničané se dožívají o osm let více, než obyvatelé měst, obzvláště těch velkých. Všudypřítomný stres, znečištěný a hektický životní styl udělají své. Ideálním místem pro život je horská víska. Pobývání ve vysokých zeměpisných šířkách totiž posiluje vaše srdce. Pokud vám práce nedovolí uprchnout před hlukem velkoměsta, dopřávejte si alespoň pravidelně dlouhou dovolenou na horách.


Mluvte o svých pocitech

Obyvatelé řeckého ostrova Symi mají ve zvyku hovořit o svých pocitech velmi otevřeně. Díky tomu se dožívají ještě vyššího věku než ostatní obyvatelé Středomoří, které je proslulé zdravým životním stylem. Zkuste je následovat a neduste v sobě svoje radosti ani trápení. Jakmile začnete o svých problémech mluvit nahlas, přestanou vás zevnitř užírat. Zkuste se svými přáteli nejdříve promluvit o některých menších starostech. Uvidíte, kteří z nich vás dokážou pozorně vyslechnout a podpořit. Těm se pak můžete bez obav svěřit se všemi splíny své duše.


Spřátelte se se zubní nití

Péče o chrup je mnohem důležitější, než se většina lidí domnívá. Když si budete pravidelně čistit mezizubní prostory, zbavíte se bakterií, které zapříčiňují vznik srdečních chorob. Nemáte energii a čas na to, abyste večer hned po čištění zubů trávili čas se zubní nití v koupelně? Pak vězte, že tyto dvě bohulibé činnosti nemusejí nutně následovat hned po sobě. Svůj chrup si nití můžete čistit například odpoledne u televize.


Lečte se smíchem

Smích pomáhá snižovat hladinu stresu, takže smíškové žijí o sedm let déle než ostatní. Ne nadarmo se o něm někdy mluví jako o vnitřním joggingu, který procvičuje bránici, břišní svaly, srdce a dýchací systém. Deset minut salv smíchu se prý vyrovná půl hodině aerobiku. Smích je navíc přírodním anestetikem, které vám výrazně může pomoci snášet bolesti i bez pomoci prášků. Když se vydržíte řehtat deset minut, po dvě hodiny budete bolest vnímat mnohem slaběji. Jak se trénovat v této hojivé emoci? Masírujte své břišní svaly, už tím dosáhnete určitého uvolnění.


Jezte méně než 2000 kalorií denně

Japonci, kteří obývají ostrov Okinawa, se dožívají o šest let vyššího věku než Evropané z vyspělých zemí. Konzumují totiž o 40% méně kalorií. Když přijímáme až příliš mnoho kalorií, vpouštíme do svého těla volné radikály. Ideální je denní příjem kolem 1900 kalorií. Ne nadarmo už naši předkové hlásali: jez do polosyta, a obžerství považovali za hřích. V dnešní době, která nabízí tolik kalorických lákadel, jsme na to už k vlastní škodě pozapomněli. To, že je nadváha, obzvláště v oblasti pasu, rizikovým faktorem pro vaše zdraví, určitě dobře víte. Máte-li nadváhu, pak platí, že každý kilogram, který zhubnete, znamená přes dva měsíce života navíc.


Připravila: Eva

Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

4

žiju tak aby mě to bavilo a hlavně s vědomím, že je to jen jednou

ODPOVĚDĚT

3

souhlasím, pokud život nebaví a člověk se trápí, k čemu aby byl dlouhý??!

ODPOVĚDĚT

4

je třeba na všem najít něco pozitivního, život je přece krásný ...

ODPOVĚDĚT

3

to je sice pravda, ale na trápení nic pozitivního nic nevidím

ODPOVĚDĚT

5

Souhlasím.

ODPOVĚDĚT

5

tak ještě ten spánek a mořské řasy a mám to jistě do 100 let ... hihihi

ODPOVĚDĚT

3

dobře se vyspat, to je vážně zázrak ...

ODPOVĚDĚT

2

některé rady jsou opravdu dobré.jinak žiji docela zdravě

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

ilustrační obrázek

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

ilustrační obrázek

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

ilustrační obrázek

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

PLASTIKA

Ahoj uvažuji o zvětšení prs,mám už po dětech,tak se ...

BATOH DO ŠKOLY

Dobrý den, budu dceři kupovat nový batoh do školy a chci se ...

DĚTSKÝ KOUTEK

Čau holky,zařizuji dětem v obýváku dětský koutek a ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz