Zdraví

Jak žít déle a šťastněji – 2. díl

Sbírání kytiček

Opět přicházíme s řadou nových tipů, které můžou přispět k prodloužení života, který vás bude bavit. A je jenom na vás, zda opatrně vyzkoušíte jen jeden, anebo se do změny životního stylu „pořádně opřete“.

Napadlo by vás, že když budete v práci určitou dobu stát nebo posílíte svaly aspoň o procento – zkvalitníte a prodloužíte svůj život?

Pohyb zpomaluje demenci 

Přemluvit pecivála k akci půjde patrně rychleji s tímto argumentem: jakýkoliv druh pohybu obecně snižuje riziko chorob až o čtyřicet procent. Podle některých studií si tak lze prodloužit život dokonce až o osm let. Chce to ovšem vytrvat, pohyb si nemůžete ‚napracovat‘, ani schovat do zásoby. Aby vás fyzická aktivita bavila, neměli byste se k ní nutit. Dělejte to, co vám přináší radost. Kromě dobré nálady a pozitivnějšího pohledu na svět potěší také zpráva, že pohybem se dá zpomalit vývoj demence, protože omezuje stárnutí cév a podporuje paměť.

Záněty a rychlé cukry 

Zamyslete se nad tím, co jíte, i z pohledu glykemického indexu. Ten říká, jak rychle (či pomalu) se po konzumaci určité potraviny zvedne hladina krevního cukru. Čím to bude větší kvapík, tím spíš se zvyšuje míra vzniku zánětu v těle. A zánět urychluje stárnutí a zkracuje život. Obecně se proti nim dá bojovat dobrou imunitou a dostatkem antioxidantů, které drží na uzdě produkci volných radikálů. Jistě ne nadarmo si připíjíme na zdraví, nejlépe pak červeným vínem. Mimo jiné obsahuje antioxidant resveratrol působící příznivě na geny, jež chrání zdravé buňky (nejen) před stárnutím.

Jedno procento – jeden rok 

Posilovat svaly by měl každý člověk od 30. roku věku. Podle průzkumů právě tehdy začíná docházet ke zmenšování svalové hmoty. Uvádí se, že s každým dalším procentem svalové hmoty máte šanci prodloužit svůj život o jeden rok. Pozor, nejde o to stát se kulturistou, ale přispět k dobré kondici. Vhodným posilováním svalů se snižuje riziko úrazu při různých fyzických aktivitách i v běžném životě.

Snižte laťku 

Možná jste přílišní perfekcionisté, kteří neustále zdokonalují každý svůj krok. Dokonce i ten zpáteční (když máte tendenci vracet se k vyřízeným záležitostem). Což je nadmíru stresující a vyčerpávající. Zkuste alespoň u některých aktivit nejet na sto procent a uvidíte, že se vám bude lépe žít. Budete spokojenější, usměvavější a s největší pravděpodobností se také dožijte vyššího věku.

Mějte rádi masáže 

Hormon oxytocin se vyplavuje nejen zamilovaným, ale ti těm, kterých se někdo dotýká, hladí je, objímá… A oni to přijímají s potěšením. Ovšem i to se lze naučit. Trénujte například docházením na masáže, jež jsou příjemné pro tělo i pro duši.

Méně seďte, více stůjte 

Trávíte práci v sedě? Pak určitě znáte doporučení, že se máte minimálně jednou za hodinu zvednout a protáhnout se. Sedavý způsob života podporuje riziko vzniku celé řady vážných zdravotních problémů, cukrovkou počínaje a kardiovaskulárními chorobami konče. Dokonce ani popracovní fyzická aktivita nedokáže zcela vykompenzovat neblahé následky dlouhodobého sezení. Nejen ženy potěší, že když každý den budou dvě hodiny v práci stát, za rok lze shodit prý až deset kilogramů.

Prodýchejte se k imunitě 

Tahle rada je sice troch nadsazená, ovšem pravdou zůstává, že uvědomělé pomalé dýchání, až do břicha, hodně zmůže. Jde o rychlou berličku pro stresové situace. Pravidelným klidným dýcháním podporujete také svou obranyschopnost.

Sluňte se (samozřejmě s mírou) 

Na podzim a v zimě hodně lidí odjíždí někam za sluncem a teplem, aby načerpali vitamin D. A dělají dobře. Podle nejmenovaného profesora z Harvardské univerzity totiž na jedno úmrtí v důsledku rakoviny kůže připadá třicetinásobek těch, kteří zemřeli na nedostatek vitaminu D. Jiná studia tvrdí, že lidé žijící v „slunečných“ zemích méně často trpí na různé formy rakoviny a další, jež proběhla ve Švédsku, slunění z pohledu omezení kardiovaskulárních chorob dokonce doporučuje. Respektive – „neslunění“ staví v této souvislosti na stejnou úroveň jako například v kouření. Další praktické informace se dozvíte v publikaci 10 tipů, jak prodloužit život o 10 let, kterou vydalo nakladatelství Esence.

Připravila: mar 

Foto: iStock   

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků