Jak zorganizovat svatbu krok za krokem?

Pan dokonalý vás požádal o ruku, vy jste přijala a plánování dne s velkým D tak může začít. Lidé sní o báječné svatbě, která nezruinuje účet a všechny úspory, ale zároveň bude tou vysněnou, se vším všudy. Jenomže pro nezasvěcené je příprava svatby poměrně náročná. Ale kdy opravdu začít s přípravami, co je důležité a co nesmíte neopomenout?

Zobrazit fotografii v galerii

1. Začínáme s přípravami!

Na začátku všech příprav je důležité ujasnit si - KDY, KDE a KOHO pozvete.
Od těchto tří bodů se vše odvíjí.

 • KDY – Datum určujte nejenom podle kombinace šťastných čísel, ale také s ohledem na roční dobu a možné rozmary počasí. Většina matrik vypisuje termíny na následující sezónu v měsíci říjnu a listopadu, proto je lepší zavolat s předstihem, aby ta nejlepší data nebyla obsazená.
 • KOHO – Zkuste se na chvíli odpoutat od euforie ze svatby a zamyslete se nad počtem a výběrem svatebních hostů. Podle počtu hostů budete objednávat svatební oznámení, porce k jídlu při svatební hostině, apod.
 • KDE – Určení místa je základním kamenem stavby. Pokud jste si s partnerem určili místo, kde byste chtěli mít svatební obřad a kde se má uskutečnit svatební hostina a večírek, zavolejte tam a zarezervujte si termín. 


2. Stanovte si rozpočet

Nejprve si stanovte základní částku, kterou máte k dispozici a kterou jste do svatby ochotni investovat. Poté si rozepište jednotlivé body v rozpočtu a připište si k nim cenové rozpětí, s kterým u každé položky počítáte. Tak budete mít jisté mantinely a neocitnete se v nepříjemné situaci, že za jednu z položek utratíte polovinu rozpočtu.

Co by tedy v rozpočtu nemělo chybět?

 • poplatek za obřad + správní poplatek na matrice
 • svatební šaty a boty pro nevěstu a ženicha
 • snubní prsteny
 • svatební oznámení a další tiskoviny
 • květiny pro nevěstu a maminky, korsáž pro ženicha, myrty
 • výzdoba obřadního místa a svatební tabule
 • kadeřnice a vizážistka
 • fotograf a kameraman
 • svatební dort a koláčky
 • auto pro nevěstu
 • hudební doprovod k obřadu a na svatební party
 • program na večer
 • svatební hostina a večírek (jídlo a pití, případně částka za pronájem)


3. Zařizujeme a zamlouváme

Tři měsíce před svatbou byste tedy měli mít stanovený termín svatby, místo konání a seznam hostů, které pozvete.

 • Ubytování - Podle seznamu hostů budete vědět, zda je potřebné pro někoho zajistit ubytování. 
   
 • Hudba a zábava - Zajistěte také kapelu, DJ a kohokoli dalšího, kdo bude pozván v rámci vašeho svatebního programu a bude vám zajišťovat zábavu. Na svatbu si můžete pozvat také různé tanečníky, herce, apod.
   
 • Fotograf + kameraman - Další z věcí, kterou nezapomeňte zajistit s předstihem je objednání fotografa a kameramana. Ověřte si jeho reference ukázkami jeho prací a požádejte o ohodnocení také páry, kterým svatbu fotografoval a natáčel.
   
 • Svatební oblečení - Také se dostáváme k výběru svatebních šatů pro nevěstu a oblečení pro ženicha. Výběr svatebních šatů je jedním z nejpříjemnějších úkolů většiny nevěst. Svatební šaty si můžete zapůjčit ve svatebním salonu, zakoupit si je nebo si je nechat ušít.

  Výběr obleku pro ženicha je o něco jednodušší nežli výběr šatů, přesto také důležitý. Nepsaným pravidlem je, že by mělo oblečení ženicha ladit se šaty nevěsty. Nezapomeňte také na výběr šatů pro družičky a družby, případně pro svědky nebo rodiče, které by také měly ladit s nevěstou.
   
 • Prstýnky - Zajděte do zlatnictví a zařiďte výrobu snubních prstýnků, které jsou jednou z mála vzpomínek, kromě fotografií a videí, které vám zůstanou jako památka na váš svatební den.
   
 • Svatební oznámení - Navrhněte, vyberte a objednejte svatební oznámení, pozvánky ke svatebnímu stolu a kartičky pro potvrzení účasti na svatbě. Dále si nechte vyrobit svatební menu a kartičky se jmény ke stolu.
   
 • Svatební kytice + květinová dekorace - Také přišel čas na výběr svatební kytice, která by měla odpovídat barvenému ladění svatby. Společně se svatební kyticí vyberte zbytek květinové dekorace.
   
 • Svatební dekorace - Společně s květinovou dekorací zajistěte zbytek svatební dekorace (svíčky, ubrusy, ubrousky, mašle, stuhy, ale dokonce i stoly, židle, potahy na židle, svatební stany, koberce, atd.).
   
 • Svatební dort, cukroví a koláčky, krabičky na výslužky - Vyberte a objednejte svatební dort, svatební koláčky a cukroví a také krabičky na výslužky.
   
 • Příprava svatebního menu – Také se domluvte s restaurací či firmou, jež zajišťuje svatební catering na finální podobě svatebního menu. Catering na svatbu je dnes velmi oblíbený a zajišťuje ho spousta firem po celé ČR. Nezapomeňte na případné vegetariány, alergiky nebo děti.


4. Svatba nanečisto

Asi měsíc před svatbou rozešlete svatební oznámení a pozvánky ke stolu. Nejvýznamnější hosty je slušné pozvat osobně. Pokud odesíláte pozvánky na svatební hostinu, měli byste mít doladěn zasedací pořádek u svatebního stolu.

Objednejte si termín u kadeřníka a vizážisty a dohodněte se s nimi na termínu zkoušky, abyste si mohla vyzkoušet svatební účes „naostro“. Naplánujte rozlučkový večírek. Pokud máte svatební diář, najděte seznam dodavatelů a postupně si odškrtávejte, co vše máte zařízeno.


5. Poslední dny před svatbou

Asi týden před svatbou si naposledy vyzkoušejte svatební šaty a ženichův oblek. Oblečení si vyzvedněte den před svatbou. Nezapomeňte mít připravené všechny potřebné dokumenty. Většina objednaných věcí by měla již být připravena. Také je třeba vyzvednout prstýnky.

Máte-li napečené svatební koláčky, můžete je roznést po známých, kamarádech a sousedech. Asi den před svatbou vyzvedněte svatební dort, zákusky a další pohoštění a vše převezte na místo konání. Také zkontrolujte výzdobu a případně ji dolaďte. Pokud jste si objednali určité služby – catering, hudební vystoupení, apod., ujistěte se, že vše platí.


6. Svatební den = den D

Ve svatební den vyzvedává ženich květiny pro nevěstu, svědkyně, družičky a maminky. Nevěsty se věnují vlastním přípravám – kosmetika, kadeřnice, vizážisti, apod. Ozdobte auta, aby bylo vidět, že jede svatba. No a užijte si svůj den! 

 

KP
Foto: 123rf.com
9. 9. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já jsem si chtěla svatbu comožná nejvíce užít, takže jsem si na organizaci a všechny věci kolem vždycky někoho našla. Dokonce jsem si objednala přes https://fotokoutek.fun/poznej-nas/ fotokoutek, takže jsem si mohla užít i spoustu super okamžiků s rodinou, které jsou díky němu parádně zachycené na fotografiích.

ODPOVĚDĚT

0

Super článek. Přesně něco takového potřebuji. My se budeme brát v červenci, tak máme přípravy v plném proudy. Čtu si různé články z https://www.svatby.net/ , abych měla inspiraci a měli jsme krásnou svatbu.

ODPOVĚDĚT

3

já bych určitě za cateringovou firmu peníze nevyhazovala

ODPOVĚDĚT

2

Rozhodně souhlasím s názorem ze článku, že je dobré vzít si cateringovou firmu nebo si zapůjčit cateringové vybavení z půjčovny inventáře, mobiliáře a cateringu. Cateringové firmy jsou prakticky v každém větším městě, zejména v Praze a v Brně. Mám dobrou zkušenost s NFCP - půjčují zahradní nábytek, svatební dekorace, svatební židle etc. http://www.nfcp.cz/

ODPOVĚDĚT

2

Mne se to netýká, takže zatím o tom nemám zdání .

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Titulka pro: Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Potkat v mládí člověka, s nímž strávíme celý život, je výhra. Ne každé z nás...

Opice

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy jsou velmi důležitou součástí vašeho života.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

KOLOSTRUM

Četla jsem o kolostru a jeho účincích na podporu ...

KRYT NA MOBIL

Ahoj potřebuji akutně nějaký kvalitní kryt na telefon, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz