Jak zorganizovat svatbu krok za krokem?

Pan dokonalý vás požádal o ruku, vy jste přijala a plánování dne s velkým D tak může začít. Lidé sní o báječné svatbě, která nezruinuje účet a všechny úspory, ale zároveň bude tou vysněnou, se vším všudy. Jenomže pro nezasvěcené je příprava svatby poměrně náročná. Ale kdy opravdu začít s přípravami, co je důležité a co nesmíte neopomenout?

Zobrazit fotografii v galerii

1. Začínáme s přípravami!

Na začátku všech příprav je důležité ujasnit si - KDY, KDE a KOHO pozvete.
Od těchto tří bodů se vše odvíjí.

 • KDY – Datum určujte nejenom podle kombinace šťastných čísel, ale také s ohledem na roční dobu a možné rozmary počasí. Většina matrik vypisuje termíny na následující sezónu v měsíci říjnu a listopadu, proto je lepší zavolat s předstihem, aby ta nejlepší data nebyla obsazená.
 • KOHO – Zkuste se na chvíli odpoutat od euforie ze svatby a zamyslete se nad počtem a výběrem svatebních hostů. Podle počtu hostů budete objednávat svatební oznámení, porce k jídlu při svatební hostině, apod.
 • KDE – Určení místa je základním kamenem stavby. Pokud jste si s partnerem určili místo, kde byste chtěli mít svatební obřad a kde se má uskutečnit svatební hostina a večírek, zavolejte tam a zarezervujte si termín. 


2. Stanovte si rozpočet

Nejprve si stanovte základní částku, kterou máte k dispozici a kterou jste do svatby ochotni investovat. Poté si rozepište jednotlivé body v rozpočtu a připište si k nim cenové rozpětí, s kterým u každé položky počítáte. Tak budete mít jisté mantinely a neocitnete se v nepříjemné situaci, že za jednu z položek utratíte polovinu rozpočtu.

Co by tedy v rozpočtu nemělo chybět?

 • poplatek za obřad + správní poplatek na matrice
 • svatební šaty a boty pro nevěstu a ženicha
 • snubní prsteny
 • svatební oznámení a další tiskoviny
 • květiny pro nevěstu a maminky, korsáž pro ženicha, myrty
 • výzdoba obřadního místa a svatební tabule
 • kadeřnice a vizážistka
 • fotograf a kameraman
 • svatební dort a koláčky
 • auto pro nevěstu
 • hudební doprovod k obřadu a na svatební party
 • program na večer
 • svatební hostina a večírek (jídlo a pití, případně částka za pronájem)


3. Zařizujeme a zamlouváme

Tři měsíce před svatbou byste tedy měli mít stanovený termín svatby, místo konání a seznam hostů, které pozvete.

 • Ubytování - Podle seznamu hostů budete vědět, zda je potřebné pro někoho zajistit ubytování. 
   
 • Hudba a zábava - Zajistěte také kapelu, DJ a kohokoli dalšího, kdo bude pozván v rámci vašeho svatebního programu a bude vám zajišťovat zábavu. Na svatbu si můžete pozvat také různé tanečníky, herce, apod.
   
 • Fotograf + kameraman - Další z věcí, kterou nezapomeňte zajistit s předstihem je objednání fotografa a kameramana. Ověřte si jeho reference ukázkami jeho prací a požádejte o ohodnocení také páry, kterým svatbu fotografoval a natáčel.
   
 • Svatební oblečení - Také se dostáváme k výběru svatebních šatů pro nevěstu a oblečení pro ženicha. Výběr svatebních šatů je jedním z nejpříjemnějších úkolů většiny nevěst. Svatební šaty si můžete zapůjčit ve svatebním salonu, zakoupit si je nebo si je nechat ušít.

  Výběr obleku pro ženicha je o něco jednodušší nežli výběr šatů, přesto také důležitý. Nepsaným pravidlem je, že by mělo oblečení ženicha ladit se šaty nevěsty. Nezapomeňte také na výběr šatů pro družičky a družby, případně pro svědky nebo rodiče, které by také měly ladit s nevěstou.
   
 • Prstýnky - Zajděte do zlatnictví a zařiďte výrobu snubních prstýnků, které jsou jednou z mála vzpomínek, kromě fotografií a videí, které vám zůstanou jako památka na váš svatební den.
   
 • Svatební oznámení - Navrhněte, vyberte a objednejte svatební oznámení, pozvánky ke svatebnímu stolu a kartičky pro potvrzení účasti na svatbě. Dále si nechte vyrobit svatební menu a kartičky se jmény ke stolu.
   
 • Svatební kytice + květinová dekorace - Také přišel čas na výběr svatební kytice, která by měla odpovídat barvenému ladění svatby. Společně se svatební kyticí vyberte zbytek květinové dekorace.
   
 • Svatební dekorace - Společně s květinovou dekorací zajistěte zbytek svatební dekorace (svíčky, ubrusy, ubrousky, mašle, stuhy, ale dokonce i stoly, židle, potahy na židle, svatební stany, koberce, atd.).
   
 • Svatební dort, cukroví a koláčky, krabičky na výslužky - Vyberte a objednejte svatební dort, svatební koláčky a cukroví a také krabičky na výslužky.
   
 • Příprava svatebního menu – Také se domluvte s restaurací či firmou, jež zajišťuje svatební catering na finální podobě svatebního menu. Catering na svatbu je dnes velmi oblíbený a zajišťuje ho spousta firem po celé ČR. Nezapomeňte na případné vegetariány, alergiky nebo děti.


4. Svatba nanečisto

Asi měsíc před svatbou rozešlete svatební oznámení a pozvánky ke stolu. Nejvýznamnější hosty je slušné pozvat osobně. Pokud odesíláte pozvánky na svatební hostinu, měli byste mít doladěn zasedací pořádek u svatebního stolu.

Objednejte si termín u kadeřníka a vizážisty a dohodněte se s nimi na termínu zkoušky, abyste si mohla vyzkoušet svatební účes „naostro“. Naplánujte rozlučkový večírek. Pokud máte svatební diář, najděte seznam dodavatelů a postupně si odškrtávejte, co vše máte zařízeno.


5. Poslední dny před svatbou

Asi týden před svatbou si naposledy vyzkoušejte svatební šaty a ženichův oblek. Oblečení si vyzvedněte den před svatbou. Nezapomeňte mít připravené všechny potřebné dokumenty. Většina objednaných věcí by měla již být připravena. Také je třeba vyzvednout prstýnky.

Máte-li napečené svatební koláčky, můžete je roznést po známých, kamarádech a sousedech. Asi den před svatbou vyzvedněte svatební dort, zákusky a další pohoštění a vše převezte na místo konání. Také zkontrolujte výzdobu a případně ji dolaďte. Pokud jste si objednali určité služby – catering, hudební vystoupení, apod., ujistěte se, že vše platí.


6. Svatební den = den D

Ve svatební den vyzvedává ženich květiny pro nevěstu, svědkyně, družičky a maminky. Nevěsty se věnují vlastním přípravám – kosmetika, kadeřnice, vizážisti, apod. Ozdobte auta, aby bylo vidět, že jede svatba. No a užijte si svůj den! 

 

KP
Foto: 123rf.com
9. 9. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Super, hezky propracované. Z vlastní zkušenosti musím říct, že je obzvlášt důležitý dobrý svatební fotograf. Když se něco pokazí během svatebního dne, není to až taková tragédie, protože se na to po letech zapomene, nebo z toho bude vtipná historka. Ale fotky, ty jsou napořád.

ODPOVĚDĚT

0

Já jsem si chtěla svatbu comožná nejvíce užít, takže jsem si na organizaci a všechny věci kolem vždycky někoho našla. Dokonce jsem si objednala přes https://fotokoutek.fun/poznej-nas/ fotokoutek, takže jsem si mohla užít i spoustu super okamžiků s rodinou, které jsou díky němu parádně zachycené na fotografiích.

ODPOVĚDĚT

0

Super článek. Přesně něco takového potřebuji. My se budeme brát v červenci, tak máme přípravy v plném proudy. Čtu si různé články z https://www.svatby.net/ , abych měla inspiraci a měli jsme krásnou svatbu.

ODPOVĚDĚT

3

já bych určitě za cateringovou firmu peníze nevyhazovala

ODPOVĚDĚT

2

Rozhodně souhlasím s názorem ze článku, že je dobré vzít si cateringovou firmu nebo si zapůjčit cateringové vybavení z půjčovny inventáře, mobiliáře a cateringu. Cateringové firmy jsou prakticky v každém větším městě, zejména v Praze a v Brně. Mám dobrou zkušenost s NFCP - půjčují zahradní nábytek, svatební dekorace, svatební židle etc. http://www.nfcp.cz/

ODPOVĚDĚT

2

Mne se to netýká, takže zatím o tom nemám zdání .

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Titulka pro: Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Potkat v mládí člověka, s nímž strávíme celý život, je výhra. Ne každé z nás...

Opice

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy jsou velmi důležitou součástí vašeho života.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ŠPERKY

Znáte někdo e-shop https://www.hotdiamonds.cz/ moc se mi ...

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz