Jak zvládnout první lásku vaší ratolesti

Umění naslouchat, pochopení, ale i pravidla od vás bude vyžadovat období, kdy se vaše pubertální dítko poprvé vážně zamiluje.

Titulka pro: Jak zvládnout první lásku vaší ratolesti
Zobrazit fotografii v galerii

Puberta je samo o sobě náročné období jak pro jejího nositele, tak pro jeho okolí. Vedle všech vzdorů a radikálních názorů je puberta také časem objevování. Naše ratolesti zjistí, že nejsme tak úžasní rodiče, jak si o nás dosud mysleli. Dostaví se i osten pochybnosti o důležitosti vzdělání a navštěvování školy. Na obzoru jsou ale také první, rozumějte, vážné a jistě osudové, lásky, které už mají mnohem příjemnější nádech příslibů odhalení něčeho nového a dosud nepoznaného, než bylo handrkování se o bábovičku v mateřské škole, či naprosté ignorance opačného pohlaví na prvním stupni základní školy. Tato nová situace si bude žádat i z naší strany značkou dávku pochopení, tolerance a posléze možná i dostatečný nákup kapesníků.


Vítejte ve světě hormonálních výkyvů

Jednou je na pořadu dne láska až za hrob, ale za pár dní se od svého dítěte dozvíte, že z lásky se stal „totální blbec“. Není to jednoduché a možná i těžko pochopitelné. Proto je načase vzdát hold našim rodičům, jak trpěliví a chápaví byli, když jsme tento emocionální kolotoč roztáčeli my sami. Byli jsme naprosto stejně pod vlivem hormonálních výkyvů, a tak rozhodně měnící se city dítěte nijak neshazujte. Zkuste na chvíli zapomenout, že jste moudrý rodič, který přece ví, jak to na světě chodí a vžijte se do kůže své ratolesti a zkuste jí být dobrým průvodcem, či lépe řečeno parťákem.


Zachovejte klid

Klasická modelová situace: váš syn nebo dcera se odebírá kamsi a na otázku s kým tam kamsi míří, vám odpoví, že s XYZ. Na vaši doplňující otázku pátrající po původu onoho neznámého, se vám dostane odpovědi, že to je přece ten nebo ta, se kterou chodí. Hlavně nepanikařte, nepromítejte si v hlavě katastrofické scénáře o blížící se roli mladého prarodiče, kterou vám jistě ti mladí dnes v noci napíšou přímo na tělo. S kamennou tváří hráče pokeru popřejte hezkou zábavu, ale nezapomeňte na určení času, kdy se má vaše dítě vrátit domů a jen tak mezi řečí prohoďte: „budeš mi pak vyprávět, jak jste se bavili“. Získáte body a budete vypadat jako vcelku IN rodič.


Vyzvídejte....ale nenápadně!

Jen co se naskytne vhodná příležitost, pokuste se odhalit roušku tajemství, kterou je neznámý zahalen. Jde-li o spolužáka, spolužačku nebo sourozence některého z přátel, jak je starý a tak dále a tak dále. Nesmí to ale v žádném případě vypadat jako výslech! To byste se toho moc nedozvěděli. Prostě si jen tak povídejte. Zavzpomínejte na svojí první lásku. Bez obav se přiznejte k nějaké té pikantnosti, jako například jaká byla první pořádná pusa nebo milostný dopis, který jste dostali. Rozhodně lásku vašeho dítěte neshazujte ani nekomentujte rádoby chytrými ironickými poznámkami o pomíjivosti citů. Příště už vám nic neřekne a zcela logicky začne lhát. Pokud máte v rodině přátelské vztahy, věřte, že se rozpovídá a vy se dozvíte přesně to, co potřebujete vědět.


Není chození jako chození

I když se vše zrychluje, dospívání nevyjímaje, mělo by mít chození určitá pravidla odvíjející se od věku vašeho dítěte. Do čtrnácti, patnácti let by se „schůzky“ měly odehrávat ve větší skupině vrstevníků. Jistě si pamatujete na „kolektivní“ chození párů ze třídy do kina nebo do parku. Trvejte ale na tom, že chcete vědět, s kým a kam vaše ratolest jde. Držte se zavedené hodiny, kterou jste určili pro návraty domů. Ty platí láska neláska. Přijde však okamžik, kdy dojde na randění pouze ve dvou. Jednejte se svým synem nebo dcerou jako se svéprávnými bytostmi! Domluvte si pravidla, která budou pro vás určitou zárukou, že máte dítko pod kontrolou, kdežto u něj budou budit dojem svobody. Ta s sebou samozřejmě nese jistá rizika, která musíte podstoupit, ale pokud jste opravdu rozumný rodič, jistě jste už na ně sebe i svého potomka připravili.


Sex nesmí být tabu

Jestli jste si mysleli, že na poučení o sexu je stále brzy, tak už je ve vašem případě asi hodně pozdě a tento odstavec patří spíše těm rodičům, jejichž děti mají pubertu teprve před sebou. Uvědomte si, že sexualita se u dětí projevuje už od útlého dětství! Kromě prozkoumávání a hraní si se svými genitáliemi cítí děti dokonce erotické vzrušení, ač nechápou, oč jde. Důležité tedy je nebát se odpovídat na otázky, kterými vás dítě bombarduje. Sexuální informovanost u dětí rozvíjí schopnost komunikovat s opačným pohlavím, ale také udržovat přátelské vztahy. Jedním z nejdůležitějších bonusů je, že vám dítě bude důvěřovat, a tak v okamžiku, kdy se zamiluje a bude to láska s velkým „L“, nebude mít problém svěřit se vám nejen se svými pocity, ale i eventuální touhou vyzkoušet sex. Díky tomu můžete společně zařídit antikoncepci či pomoci dobrými radami ohledně bezpečného sexu.


Nechceme sýčkovat

Ale ať je to jak chce, první láska povětšinou brzy, či jednou skončí. Ať už konec přijde za měsíc, půl roku nebo rok, bolí to vždy stejně. Tedy hodně. Teď vás dítě, pokud je v roli odvrženého, bude opravdu potřebovat. Vaši láskyplnou náruč, ve které se bude moct vybrečet, zanadávat si. Objímejte ho, poslouchejte, a i když vám nebude věřit, že to přebolí a že na světě čeká plno dalších lásek, neustále mu to říkejte. Je-li však vaše dítko na opačném pólu, tedy v pozici toho, kdo dává kopačky, měli byste také být tak říkajíc po ruce. Říkat pravdu, která toho druhého bude bolet, je těžké v každém věku. Za každé situace, tedy od období plamenné lásky až po eventuální rozchod, buďte tím nejlepším přítelem, jakého si může vaše dítě přát.


Pravidla, jak se chovat k zamilovanému puberťákovi:

  • Vztah neshazujte ani nebagatelizujte
  • Snažte se získat co nejvíc informací o příteli či přítelkyni a charakteru jejich vztahu
  • Než je pustíte na rande, chtějte partnera osobně poznat
  • Nebojte se mluvit o sexu a hlavně svému dítěti vysvětlete všechny možnosti chráněného sexu
  • Trvejte na dodržování pravidel
  • Pečlivě naslouchejte
  • Buďte připravení kdykoli pomoci s trápením, které vztah doprovází

 

A co Vy? Jak vzpomínáte na svou první lásku?

Připravila: Katka G
Foto: iStock
30. 3. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Titulka pro: Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Potkat v mládí člověka, s nímž strávíme celý život, je výhra. Ne každé z nás...

Opice

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy jsou velmi důležitou součástí vašeho života.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DETOX TĚLA

Dobrý večer, jak nejlépe detoxikovat tělo, nemáte ...

ZDRAVÉ SVAČINKY

Zdravím, máte tipy na zdravé svačinky pro dítě (1 rok). ...

NAFUKOVACÍ PANNA

Ahoj nevíte kde bych mohla svému kamarádovi koupit ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz