Jak zvolit správný jídelníček podle profese?

Když se hovoří o zdravém stravování, často se tím myslí vyloučit či omezit příjem určitých potravin a jiným dát přednost. Ale to není všechno, na co je třeba myslet.

Titulka pro: Jak zvolit správný jídelníček podle profese?
Zobrazit fotografii v galerii

Existuje mnoho doporučení jak se zdravě stravovat. Kromě „(ne)povolených“ potravin byste měli řešit také svou tělesnou konstituci, pohlaví, dědičné dispozice, fyzickou aktivitu a v neposlední řadě rovněž profesi, kterou vykonáváte.


Právě na zaměstnání jsme si obrazně řečeno posvítili s odborníky na zdravé stravování PestryJidelnicek.cz. Vybrali jsme několik běžných skupin profesí. Najdete se v nich?
 

Ti, co pracují rukama

Základní pravidlo zní: manuálně pracující člověk má vyšší výdej energie. Proto je třeba hlídat si také příjem, aby byl s výdejem v rovnováze a nedošlo k vyčerpání organismu. Pozor však na to, co bude dotyčný jíst. Pokud například manželovi připravíte ke svačině salát s majonézou a tři kusy bílého pečiva, určitě se nají, avšak výživová hodnota bude takřka nulová. To samé platí pro ženy - prodavačky, které stojí za pultem, a za den ujdou i několik kilometrů. Opatrně nakládejte rověnž s časem, který máte k dispozici v rámci obědové přestávky. Vhodnější je připravit si jídlo doma, abyste nemuseli využívat rychlého občerstvení.

Doporučujeme: K obědu si doma nachystejte například celozrnné těstoviny s bazalkovým pestem, vařeným hráškem a kozím sýrem.
 

Ti, kteří sedí u stolu

Ač se to nezdá, administrativní profese netrápí jen bolavá záda nebo namožená zápěstí a krční páteř, ale také zažívání. Na druhou stranou - lidé těchto profesí většinou mají v práci kuchyňky, kde si lze v relativním klidu připravit svačiny a oběd. Energii doplňujte pravidelně, alespoň v pěti porcích za den, po menších dávkách. A pokud potřebujete být celý den ve formě, vyvarujte se kalorických bomb v podobě hodně tučných a smažených pokrmů, po nichž výkonnost spolehlivě klesne.

Doporučujeme: Oblíbená káva nebo zdravější zelený čaj vám dodají potřebnou energii. Ale jde to jinak. Na svačinu si dopřejte smoothie z několika druhů ovoce, například
avokáda, banánu a grapefruitu.
 

Ti, kteří pracují na směny

„Stále platí, že je třeba dodržovat pravidelnost. Vstáváte-li na denní směnu, hned po probuzení nastartujte zažívání sklenicí vody s citronem a snídejte během půl hodiny. S dalším jídlem pokračujte po celý den v intervalech 2,5 až 3 hodin. Pokud jdete na noční a nespíte před ní, stravujte se jako obvykle až do půlnoci. Po půlnoci dodržujte intervaly mezi jídly, ale snažte se jíst převážně bílkoviny,“ uvádí Petra Skalská, poradkyně pro výživu PestryJidelnicek.cz.

Doporučujeme: Neřešte, kolik je hodin. Když pracujete, organismus potřebuje dodat energii, takže ani na noční směně jídlo nevynechávejte. A myslete na pitný režim.
 

Ti, kteří jsou na vedoucích pozicích

Někdo má svou firmu, jiný velí menší či větší skupině lidí. Bez ohledu na konkrétní profese platí – jejich práce je dost stresující. A právě stres působí i na zažívání. „Šéfové“ si to ještě zhoršují, když ráno spěchají a ani se nenasnídají nebo si dají oblíbenou kávu a cigaretu. V tomto případě je více než u jiných skupin zaměstnání nutné dbát na pravidelnost. Potřebujete mít energii na jasný úsudek a složitá rozhodnutí, a v tom vám nepomůže ani sebedokonalejší povzbuzující nápoj.

Doporučujeme: Ovesná kaše představuje osvědčený a dobrý zdroj energie, který vás spolehlivě nabudí na celé dopoledne. Příchutě lze každý den obměňovat jiným ovocem, semínky (zkuste třeba chia), medem či domácí marmeládou.

Připravila: red
Foto: iStock
26. 4. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Tak s tím vám poradí poradci na www.hubnuti-ostrava.cz. Dokáží sestavit jídelníček přímo pro vás na míru. Mně moc pomohli, mám sedavé zaměstnání, takže jsem fakt potřebovala radu, jak se správně stravovat, protože už to bylo opravdu neúnosné...

ODPOVĚDĚT

1

už jsem o tom taky slyšela

ODPOVĚDĚT

0

Nevím, jestli jídelníček krom toho žebych v službách nejedle cibuli ale co se týče sedavého zaměstnání, určite doporučuju stavit na bederník http://www.matracetropico.cz/bedernik.html je to neskutečná úleva a pomoc

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Show Jana Krause – Jana Kánská, Tomáš Maštalír a Cecílie Jílková

Show Jana Krause – Jana Kánská, Tomáš Maštalír a Cecílie Jílková

Dcera Milady Horákové Jana Kánská, herec Tomáš Maštalír a výživová poradkyně Cecílie Jílková se představí...

10 tipů, jak trvale zhubnout

10 tipů, jak trvale zhubnout

Trápení dietami a mučení sportem možná přinese nějaké to „vydřené“ kilo dolů – ale z...

Titulka pro: Inspirace pro zdravý jídelníček - obiloviny I.

Inspirace pro zdravý jídelníček - obiloviny I.

Obiloviny by měly tvořit základ našeho jídelníčku. Ale víte proč a také jak je nejlépe...

Titulka pro: Krabičková dieta na dva týdny zdarma

Krabičková dieta na dva týdny zdarma

Éra popularity striktních a nevyvážených redukční diet je naštěstí již za námi a čím dál...

Titulka pro: Vyhrajte diář dietář

Vyhrajte diář dietář

Chcete mít pod kontrolou svůj čas i svou hmotnost a zároveň zdravě žít? Pořiďte si...

Titulka pro: Máte doma cvalíka?

Máte doma cvalíka?

Dětská obezita je jedním z největších strašáků naší civilizace. Přitom se tomuto závažnému zdravotnímu problému...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

BATOH DO ŠKOLY

Dobrý den, sháním školní batoh pro dcerku, která je ve ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz