Jaké jsou vaše dietní slabosti?

Toužíte zhubnout, a tak toužíte najet na zdravý životnís tyl. Jenže někde vzadu v hlavě stejně toužíte po čokoládovém dortu. Co s tím? Naučte se podle nové britské teorie udržet svoje rozmary pod kontrolou!

Jaké jsou vaše dietní slabosti
Zobrazit fotografii v galerii

Už jste někdy po dni kalorického odříkání zmařili svou celodenní snahu o zdravý životní styl tím, že jste se místo dlouho plánované lekce cvičení natáhli na gauč a vrhli se na misku chipsů? V tom případě dobře víte, jak to vypadá, když zaúřaduje „vaše horší já“. Britský odborník na lidskou duši Steve Peters, který se mimo jiné zabývá psychologickou přípravou vrcholových sportovců, tuto temnou složku lidské osobnosti nazývá „šimpanzem“. Jak se dá nad tímto záškodníkem zvítězit?


Dva v jednom

Podle Petersovy teorie se v našem mozku v podstatě skrývají dva různí jedinci – evolučně pokročilejší „člověk“, který používá logiku, staví na faktech a chová se rozumně, a primitivnější „šimpanz“ neboli vaše „horší já“, což je část mozku, která vás směruje k jídlu a sexualitě, jinými slovy k přežití a pokračování další generace. Je impulzivní, ztřeštěný a neslyší na rozumné argumenty. Vždycky, když se cítíte nebo chováte iracionálně, je za tím tato temná složka vaší osobnosti. Vaše „horší já“ veškerá snaha o dodržování zdravého životního stylu obtěžuje, jde mu jen o okamžitou odměnu. Chce potravu hned teď a v co největším množství, aby se zásobilo na případné hladovění v budoucnu.


Poznejte nepřítele

Většina diet staví na vůli, potlačení chutí na tučné a sladké pamlsky a na ochotě převléknout se do sportovního oblečení a vyrazit běhat do parku. Jenže vaše „horší já“ je velice silné a vůlí se mnohdy prostě zvládnout nedá. Místo nasazení vůle do nerovného boje je lepší naučit se toho „šimpanze“ v sobě dostat chytrými triky tam, kde ho potřebujete mít. Prvním krokem je, že kdykoli vás přepadne neodolatelná chuť na smažený sýr s hranolky nebo na bojkotování pravidelného cvičení, uvědomíte si, že ve vás právě převzal vládu váš osobní „šimpanz“. Když svého nepřítele poznáte a dokážete ho spolehlivě identifikovat, naučíte se s ním lépe zacházet. Můžete si pro něj dokonce i vymyslet vlastní přezdívku.


Ochočte si svoje „horší já“

Vaše „horší já“ strašně rádo vyhrává a živelně se raduje z každého viditelného pokroku. Sestavte si barevnou tabulku, na kterou zaznamenáte své cíle od těch nejmenších až po ty vzdálenější. Tento motivační nástroj pak připevněte na dobře viditelné místo – například na dveře ledničky. Pamatujte na to, že vaše „horší já“ miluje rychlé výsledky. Proto si dávejte předsevzetí na co nejmenší časové úseky. Namísto všeobecného „odteď se budu stravovat zdravě“ si naplánujte „během příští hodiny si místo kalorických bomb dám něco zdravého“. Když bude i přesto pokušení nesnesitelné, místo nerovného boje se svým „horším já“ ho odkliďte do bezpečí. Odejděte z jídelny, na večírku se vzdalte od švédského stolu a v hypermarketu se přesuňte co nejdál od zóny se sladkostmi a lahůdkami.


Cesta strojem času

Během obzvlášť silného útoku svého „šimpanze“ si představte, že cestujete strojem času na závěr dne. Vžijte se do představy, že jste celý den jedli zdravě a užijte si ten pocit spokojenosti a lehkosti. Pak se vraťte zpátky do přítomného okamžiku. Uvidíte, že vaše „horší já“ bude o poznání poslušnější. Co však na něj v žádném případě neplatí, jsou negativně formulované zákazy. Tváří v tvář takovým omezením se chová jako tvrdohlavé dítě – prosazuje si svou. Zkuste příště klidně přitakat i svým nejdivočejším chutím a místo „sladkosti nesmím jíst“ si řekněte „ano, pokud se tak rozhodnu, můžu si klidně dát dort se šlehačkou“. Možná vás překvapí, že jakmile pamlsek přestane mít příchuť zakázaného ovoce, najednou už nebudete mít tak silnou potřebu si ho naložit na talíř.


Připravila: Eva

Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

2

na sladkosti moc nejsem, spíš tak na klobásu, na oříšky... ale nijak to nepřeháním

ODPOVĚDĚT

2

nějaké kilo by chtělo shodit, ale není to tak strašné a když mi tak chutná sladké i maso

ODPOVĚDĚT

4

To jsme na tom stejně.

ODPOVĚDĚT

5

Zhubnout nepotřebuji a klidně si i zahřeším, hlavně čokoládou apod.

ODPOVĚDĚT

2

čokoládu, hlavně Milka a Lindt, tu miluji

ODPOVĚDĚT

2

mám to stejně

ODPOVĚDĚT

4

Mám to stejné...čokoláda je můj šimpanz a hlavně večer...

ODPOVĚDĚT

3

Váhu mám stabilní ke své výšce. Zhubnout nepotrebuji. A to co jim se mne povede spolehlivě spálit. Mít dost pohybu a problém vyresen

ODPOVĚDĚT

3

Asi na tom něco bude.

ODPOVĚDĚT

3

já bych potřebovala dát dolů nějaké to kilo, ale vyhrává "moje horší já", které je děsně lenivé. Chystat jídlo jiné pro manžela a jiné pro mě po návratu z práce se mi nechce. I když mám vyzkoušené, že jídlo dělá divy, manžel odmítá jíst to moje, zdravé...

ODPOVĚDĚT

1

Stačí přidat pohyb a váha se upraví sama

ODPOVĚDĚT

2

no ono je to někdy těžké, když se každý v domácnosti stravuje jinak , ale všechno chystá ženská.... to se těžko odolává, chápu, mám to taky tak

ODPOVĚDĚT

1

to dá rozum, všem servírovat dobroty a sama být na zelenině? to nejde

ODPOVĚDĚT

3

zhubnout nepotřebuji a každý si zahřeší

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (14 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden...

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Jak už jsem zmínil minule, pro začátek je velmi důležité vytvořit si reálný plán zdravého...

Jak se projíst k sexy tělu

Jak se projíst k sexy tělu

Toužíte po sexy postavě a dodržujete zdravý životní styl, ale stále se vám nedaří obléknout...

Mám hubnout s odborníky nebo na vlastní pěst?

Potřebujete zhubnout, nejlépe ihned a nevíte si rady. Je lepší se do hubnutí pouštět na...

Titulka pro: Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Léto láká k vodě a to nás, zástupkyně ženského pohlaví pomalu bez ohledu na věk,...

Hubnete do plavek?

Hubnete do plavek? Zázračné pilulky nestačí

Ano, je to zase tady. Přichází období, kdy začínáme řešit hubnutí do plavek. Všechny totiž...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz