Nezařazené

Jaké ovoce můžete nabídnout svému psovi: běžné jsou jablko a banán

Ačkoliv vám váš čtyřnohý parťák často rád vymete talíř od kde čeho, ze zoologického hlediska není všežravcem, ale masožravcem. Přesto to neznamená, že by musel baštit výhradně maso, v rozumném množství do jídelníčku psa patří také rostlinná strava, zejména ovoce a zelenina. Ovoce je pro mnoho psů vítaným sladkým a osvěžujícím zpestřením jejich menu. Jaké ovoce můžete bez obav svému chlupáči dát a kterému se rozhodně vyhnout?

Asi jste se už potkali s tím, že z vás váš chlupáč dlouhými pohledy loudí kus jablka, hrstičku jahod nebo plátek melounu. Klidně se s ním podělte.  Dopřejete mu tak nejen vítané zpestření jídelníčku, ale také řadu prospěšných látek.

I tak by ale pes neměl nikdy sníst najednou větší množství ovoce, protože obsahuje cukr. Pokud s podáváním ovoce u psa teprve začínáte, vždy nejprve psovi nabídněte jen kousek. Jeho citlivý trávicí systém by totiž mohl na větší množství nového druhu stravy reagovat průjmem. Má-li váš pes problémy s trávením nebo sklony k alergiím, vždy raději konzultujte podávání ovoce s veterinářem.

Které ovoce je pro psa vhodné?

Banán

Kromě velkého množství vlákniny prospěšné pro střeva obsahují banány i draslík nebo vitamíny A a C. Ve větším množství ale mohou psům způsobit zácpu. Nikdy psovi nedávejte banánovou slupku.

Jablko

Je plné vitamínů, například C a A, fytonutrientů a antioxidantů. Rovněž obsahuje vlákninu, která napomáhá trávení. Pejskovi ale nikdy nedávejte stonek, semínka nebo střed jablka.

Borůvky

Borůvky patří díky vysokému obsahu antioxidantů mezi nejzdravější ovoce. Kromě nich obsahují draslík, hořčík, železo a vitamíny A, B, C, D, E a K.

Jahody

Obsahují velké množství vitamínu C, dokonce daleko více než citróny či pomeranče. Jsou velkou pochoutkou i pro psí miláčky. Jahody ale řádně omyjte a zbavte stonků a lístků.

Broskve

Obsahují vitamíny, vlákninu a antioxidanty. Je v nich ale hodně cukru, takže pozor na množství. Nikdy je psovi nedávejte i s peckou, ta je toxická.

Maliny

Jsou plné živin a vitamínů, v menším množství mohou být se svými protizánětlivými účinky skvělé hlavně pro staré pejsky, kteří trpí záněty kloubů. Nikdy jich nedávejte psovi více než hrneček denně. Obsahují totiž xylitol, přírodní cukr, který může ve větší dávce chlupáčům přivodit onemocnění jater nebo hypoglykémii.

Ananas

Obsahuje velkou nálož vitamínů, minerálů a vlákniny. Navíc mimo jiné obsahuje bromelin, látku, která psům pomáhá zpracovat bílkoviny. Pokud budete ananas podávat, vykrojte střed a oloupejte ho.

Vodní meloun

I když meloun správně nepatří mezi ovoce, ale zeleninu, stejně ho zmíníme, protože i on je pro psa skvělou letní svačinkou. Obsahuje velké množství vody a pomůže tak udržovat správný pitný režim pejska. Nikdy ale chlupáčovi nedávejte semínka ani kůru.

Které ovoce je pro psa jedovaté?

Vedle druhů ovoce, které jsou pro psy při správné přípravě (oloupání, odstranění jader a pecek a tak dále) zcela bezpečné, existují i druhy nebezpečné. Které ovoce v žádném případě psovi nedávat?

Hroznové víno a hrozinky

Je prokázáno, že požití hroznů a hrozinek může u psů vést k selhání orgánů, a to hlavně ledvin. Přesné důvody, proč tomu tak je, nejsou dosud známé, a někteří psi dokonce s hrozny žádné problémy nemají, ale riskovat se v tomto případě rozhodně nevyplatí.

Rybíz

Někteří psi ho strávit dokážou bez obtíží, pro některé je ale podobně jedovatý jako hrozny a hrozinky.

Rajče

Ano, i rajče je z botanického hlediska ovoce, jak ostatně napovídá název rajské jablko. Dávejte pozor, aby pes nejedl nejen plody, ale ani neokusoval listy nebo stonky. Rostlina obsahuje solanin, který může podráždit trávicí trakt a přivodit svalové křeče, ztrátu koordinace a další potíže.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: https://pets.webmd.com/dogs/what-are-safe-fruits-for-dogs-to-eat, tiskové materiály PetExpert
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků