Jaké příznaky menopauzy vás mohou překvapit?

Menopauza patří mezi obávané období v životě žen, a to hlavně kvůli řadě nepříjemných příznaků, které ji doprovázejí.

Jaké příznaky menopauzy vás mohou překvapit?
Další 2 fotografie v galerii

Typicky to jsou návaly horka nebo naopak zimnice, změny nálad a přibývání na váze. To jsou symptomy, které v určité míře potkají každou ženu procházející menopauzou. Pak se ale mohou objevit i méně obvyklé změny, které s menopauzou běžně nespojujeme a mohou nás proto pořádně zaskočit.  


Co je to vlastně menopauza? 

Menopauza je pozvolný proces, který u každé ženy probíhá trochu odlišně. Nelze tedy popsat přesný scénář toho, kdy a jak se projeví. V zásadě se odlišují 3 fáze: perimenopauza, menopauza a postmenopauza. 


Slovo menopauza v lékařské terminologii označuje poslední menstruaci ženy. V širším slova smyslu tak nazýváme období od této chvíle až do ustálení hormonální hladiny. Přichází obvykle ve věku 45 až 55 let, ale není výjimkou ani dřívější nebo pozdější nástup. 


Jaká je příčina menopauzy? 

K menopauze dochází poklesem hormonů estrogenu a progesteronu v důsledku utichání funkce vaječníků. Snížené hodnoty hormonů lze zjistit z krevních testů. To ale obvykle nebývá potřeba a menopauza je stanovena po 12 měsících za sebou, kdy se nedostavila menstruace. 


Jak se projevuje? 

Snižování hladiny ženských hormonů během menopauzy může mít různé projevy. Některé z nich, jako jsou návaly horka, noční pocení, změny nálad nebo přibývání na váze jsou relativně známé. O jiných už se tolik nemluví, a proto jejich nástup může pořádně překvapit. Jak mohou také vypadat projevy menopauzy? 


Změny na kůži 

Zvýšené vypadávání vlasů, suchá pleť i slabé a lámavé nehty bývají také jedním z častých doprovodných projevů v období menopauzy. Na místě je zaměřit pozornost na kvalitní stravu s dostatkem vitamínů. Doporučuje se také alespoň jedno jídlo bohaté na bílkoviny denně. S tím, jak se mění potřeby pleti, bude možná vhodné změnit kosmetiku, která by nyní měla poskytovat intenzivnější hydrataci a účinněji působit proti známkám stárnutí. 


Vaginální atrofie 

Stav, kdy se poševní sliznice stává tenčí a neprodukuje normální množství sekretu, nazýváme atrofií. Ženu v důsledku toho trápí nepříjemné pocity pálení a svědění v této oblasti, i problémy v intimním životě, jelikož sex bez přirozeného zvlhčení bývá bolestivý. Řešení se nabízí v podobě volně prodejných přípravků, jako je VAGILACT. Obsahuje laktobacily, které umí obnovit přirozenou vaginální mikroflóru a isoflavonoidy, které podporují elasticitu poševní stěny a zmírňují tak pocity suchosti a napětí. 

Vagilact

Vagilact


Nové alergie 

V důsledku hormonálních výkyvů se mohou objevit i nové alergie. Hormonální a imunitní systém jsou totiž úzce propojené. Nastalou situaci konzultujte s alergologem, který vám doporučí vhodnou léčbu. 


Problémy s pamětí a koncentrací 

Ženy v menopauze mohou potrápit i občasné výpadky paměti. Ty mohou být způsobeny poruchami spánku nebo souviset se změnami nálad a celkovou rozladěností. Není však důvod k obavám, jedná je o krátkodobý problém. Mezitím vám pomůže diář. 


Závratě a nevolnost 

Mrazení po těle, nevolnost a závratě, pocit točení hlavy, to nejsou nejznámější projevy menopauzy, ale nejsou ani úplně výjimečné. Zmírnit je může opět změna životního stylu v čele s pravidelnou pohybovou aktivitou. 


Kdy je na místě návštěva lékaře? 

Žena by měla především chodit na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi a pokračovat v nich i v období menopauzy. Pokud je míra obtíží taková, že zasahuje do běžného života, ale také tehdy, pokud žena chce jen konzultovat některé příznaky, je na místě návštěva lékaře. „Ke každé ženě je potřeba přistupovat individuálně. Možností úlevy od příznaků je mnoho, od lokální léčby jednotlivých symptomů, přes celkovou hormonální terapii, “ vysvětluje MUDr. Klára Braunová. 


Zdroj: Gynella

Foto: Gynella, shutterstock

DISKUZE K ČLÁNKU

3

tak to je fajn u mě také ok

ODPOVĚDĚT

2

V menopauze bez problémů a za 20.let pocení ve dne a hlavně v noci.A neví se proč?

ODPOVĚDĚT

2

U mně to také proběhlo v pohodě.

ODPOVĚDĚT

1

neměla jsem potíže

ODPOVĚDĚT

2

Také nevím o čem je řeč. Žádné tyto problémy jsem neměla.

ODPOVĚDĚT

4

už nic ..neměla jsem potíže

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout menopauzu: pomohou i bylinky Foto: iStock

Jak zvládnout menopauzu: pomohou i bylinky

Období přechodu čeká dříve či později na každou ženu. Toto období bývá spojeno s mnoha...

Titulka pro: Hormonální jóga proti neplodnosti i bolestivé menstruaci

Hormonální jóga proti neplodnosti i bolestivé menstruaci

Trpíte hormonální nerovnováhou? Musíte polykat hormonální tablety nebo se snažíte užívat bylinky? Vyzkoušejte hormonální jógu?...

Titulka pro: Muži a přechod: co je trápí?

Muži a přechod: co je trápí?

Ať se nám to líbí či ne, léta přibývají. A s nimi nastupují také změny...

Menopauza: jaké má příznaky

Menopauza: jaké má příznaky

Menopauza, klimakterium či lidově řečeno přechod, kdy vyhasíná funkce vaječníků a ženy přestávají být plodné,...

Nebojte se přechodu!

Nebojte se přechodu!

Pro většinu žen je klimakterium strašákem. Obávají se jeho příznaků a zároveň je pro ně...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz