Zdraví

Sezónní potraviny na jaře: ředkvičky i chřest skvěle doplní vlákninu i vitamíny

Sbírání kytiček

V době přeplněných hypermarketů jsme si zvykli, že máme kdykoliv k dispozici vše, na co si vzpomeneme. Někdy ale není špatné zkusit přijímat to, co nám aktuálně nabízí příroda v našem okolí.

Má to hned několik výhod. Tou zásadní je fakt, že lokální potraviny, nabízené v dané sezóně, jsou čerstvé a nezatížené náročnou přepravou. Všude kolem je jich spousta, takže jejich cena zpravidla klesá. A hlavně – stravovat se sezónně je pro tělo přirozené. Aktuálně máme před sebou jaro a léto, a to jsou období, která toho nabízejí opravdu hodně.

Jaro je obdobím růstu, slunce a zeleně. „Tělo potřebuje po náročné zimě doplnit vitamíny a minerální látky. K tomu se skvěle hodí sezónní zelenina,“ vysvětluje výživová poradkyně Mgr. Alena Přídová.

Ředkvičky

Podle webu webmd.com obsahují ředkvičky vlákninu, antioxidanty, vitamín C, díky němuž jsou schopné chránit tělo proti virovým onemocněním. Mimo to díky kyselině listové umí podporovat krvetvorbu, draslík se stará o zdraví srdečního svalu, vápník o tvorbu kostí a chrupavek. Ředkvičky není těžké si vypěstovat na vlastní zahradě a vzhledem ke své nízké kalorické hodnotě si najdou své místo v jarním dietním jídelníčku.

Salát

Další vitaminovou bombou jarních zahrádek je salát. „Pyšnit se může bohatým zastoupením vitamínů C a E. Také jeho kalorická hodnota je velmi nízká. Jeho výhodou je, že jej můžete připravit snad na tisíc způsobů v kombinacích s další zeleninou,“ doplňuje výživová poradkyně Mgr. Alena Přídová.

Chřest

Podle webu healthline.com je chřest zelenina bohatá na vlákninu a minerály. Obsahuje také vitamíny K, C a E. Díky tomu dokáže například čistit cévy přirozenou cestou. Snižuje krevní tlak a brání vzniku krevních sraženin. Z chřestu si můžete například připravit polévku či salát. Výborně chutná vařený, zakápnutý lžičkou olivového oleje a posypaný nastrouhaným sýrem.

Mrkev

Podle webu webmd.com je nejznámější složkou mrkve beta-karoten, který je významným antioxidantem. Dále je mrkev plná vitamínů B, C, D, E a K. Mrkev je skvělým zdrojem vlákniny a pomáhá snižovat cholesterol.

Zelí

Ani hlávkové zelí nezůstalo o vitaminy ochuzeno. Podle webu healthline.com prospívají látky v zelí v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním. Zelí obsahuje vápník, hořčík, draslík, vitamíny C, K a E, a karotenoidy. Zelí obsahuje také velké množství kyseliny listové a je bohaté na vlákninu. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají snižovat chronický zánět. Důležité látky vám dodá hlavně v syrové podobě, ale čas od času si jej můžete dopřát vařené nebo kysané.

Špenát

Díky pohádkám už i malé děti vědí, že špenát dodá sílu. A v tomto případě se pohádky nemýlí. Podle webu webmd.com se ve špenátu nachází velké množství železa a také vápníku, mangan a antioxidanty. Špenátové listy v sobě skrývají vitamíny K, C a E.

Na jaře si s chutí dopřejte také různé bylinky. Na chleba si nasypejte čerstvou pažitku, polévku ochuťte voňavou petrželkou, hlavní jídlo oživte několika lístky bazalky a zakuste aromatickou chuť medvědího česneku.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-radish, www.healthline.com/nutrition/asparagus-benefits, www.webmd.com/food-recipes/benefits-carrots, www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cabbage, www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-of-spinach
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků