Rodina

Jaký je přínos adrenalinu pro naše zdraví?

Někdo ho aktivně vyhledává, jiný ho zase úplně nemusí. Řeč je o adrenalinu, hormonu, který má každý v nás v těle. Jak celý tento proces funguje a v čem je pro naše tělo adrenalin přínosný?

Každý už někdy zažil strach před důležitou schůzkou, bungee jumpingem nebo třeba před zkouškou ve škole. V těchto chvílích se s naším tělem děje spousta věcí, v nichž hlavní roli hraje adrenalin. 

Pojďme si funkci adrenalinu ukázat na konkrétním příkladu. Váš blízký vám daroval adrenalinový dárek v podobě bungee jumpingu. Nastane den D a vy stojíte na mostě, ze kterého máte skočit. Jenže vy nejste úplně člověk, který by pravidelně skákal z mostu po hlavě dolů a máte velký strach. V tu chvíli se dá do pohybu hypotalamus (část mezimozku), který aktivuje váš nervový systém a nadledvinky. Tohle se děje, aby vaše tělo bylo připraveno na nebezpečnou situaci, kterou moc často neprožíváte. Nadledvinky vyloučí do krve přes 30 různých hormonů, mezi kterými je i adrenalin. Toto je přirozený obranný systém, který pronásledoval už naše předky, když utíkali před nebezpečím. 

Za pomoci noradrenalinu a kortikoidů se vám rozbuší srdce, zpotí ruce a zčervenají tváře. Do krve se uvolní více glukózy, aby tělo mělo dostatek energie na zvládnutí náročné situace. Pokud tohle všechno překonáte, dostane se vám odměny. Zaplaví vás endorfiny, které jsou také známé jako hormony štěstí. Tyto hormony se vyplavují po skvělých zážitcích, sportu a udržují nás zdravé a hlavně šťastné. Jestliže tedy chcete vidět své blízké více uvolněné a šťastné, dejte jim zážitek jako dárek. Uvidíte, že to ocení!

KP
Zdroj a foto: adrop.cz


Diskuze: příspěvků