Jaký vztah máte se svým šéfem?

O vedoucích, manažerech, ředitelích, prostě našich nadřízených kolují neskutečné historky. Někdy k pláči, jindy k pobavení. Jak k němu ale přistupovat, abyste nešlápli vedle?

Titulka pro: Jaký vztah máte se svým šéfem?
Zobrazit fotografii v galerii

Je hezké mít šéfa jako kamaráda, ale ne vždy. Jak dojde na krizové situace, šéf se prostě chová jako šéf, a přátelství jde stranou, Stejně tak ale nikdo nechce mít svého nadřízeného za nepřítele. Na co si dát pozor?

Drobné pozornosti

„Měla jsem kolegyni, která šéfce neustále nosila dárky. Ale drahé, prostě na to měla. My ostatní v oddělení byly rády, že vyjdeme s korunou. To víte, že jsme Olgu nemusely, a šéfová ji přitom pořád vychvalovala. Dopadlo to tak, že dříve jsme byly jeden tým a tahle kolegyně nás doslova rozložila. Některé jí záviděly, že si může šéfku kupovat, jiné byly naštvané, a stejně držely pusu,“ říká čtenářka Anežka.

Odborníci na etiketu radí: šéfům byste neměli průběžně dávat dárky jen sami za sebe, a pokud na tom trváte, ostatní by to neměli vidět a vy byste se tím neměli prezentovat. A totéž má zohlednit i sám šéf.
Kdy dárek nevadí? Když ho kupujete společně, jako tým, za všechny kolegy.

Přidat si šéfa k přátelům?

V některých firmách je běžné, že jsou všichni zaměstnanci na facebooku; ať jde o nováčky nebo top manažera. Pak je možné a i v pořádku, abyste také vy měli svého šéfa mezi přáteli. Ale pozor – vážně chcete všechny svoje příspěvky dávat na odiv tomu, kdo je vaším chlebodárcem? Nebudete se snažit je spíše korigovat? Nenechte si tedy vnutit to, co nechcete. A když vám ostatní tvrdí, že se držíte stranou, odpovězte: o soukromý život se nemusím dělit s ostatními.

Nebo si na facebooku založte dva profily, jeden „pro firmu“ a druhý jen pro vás a lidi, kteří vám jsou blízcí.

Šéf je můj kamarád. Napořád?

Donedávna dvě kolegyně, náhle nadřízená a podřízená. Může to fungovat? „Kamarádka Helenka mi začala šéfovat před rokem. Podotýkám, moje nejlepší kamarádka. Od té doby do práce chodím nerada. Já mám dojem, že po mně dupe, ona zase, že bych ji měla chápat a dělat víc než ostatní. Před měsícem jsem si řekla dost a dala výpověď. A představte si, Helenka byla ráda. Prý bude mít raději kamarádku než kolegyni. A právě ona mi dohodila místo jinde. Já teď jen doufám, že se naše přátelství vrátí,“ říká Renata.

Když se dostanete do podobné situace, chce to hodně taktiky a trpělivosti. A také si s přítelem či kamarádkou jasně vymezte hranice – co se týká práce, a co soukromí. Aby druzí neměli pocit, že díky přátelství máte jako podřízená výhody. Ovšem stejně vadí i opak; jen proto, aby ostatní neřekli, vás kamarádko-šéf začne stírat. Monopol na jeden správný názor v této situaci však nikdo nemá.

Povinná zábava

Někteří vedoucí jsou nudní patroni, jiní preferují veselí a dobré očko u nich mají ti, kteří se dokážou bavit stejně bujaře. Ale na to nejsme všichni stavění, tak co teď? „Když o práci stojíte, podřídíte se. Tedy do té míry, do jaké to dokážete snést. Moje šéfová měla ráda mejdánky a večírky, často zvala ostatní podřízené na akce, které si – mimochodem - stejně sami platili. Neuplynul týden, aby něco nevymyslela. Vážně se mi ulevilo, když otěhotněla, a začala mít jiné zájmy,“ svěřuje se čtenářka Alena.

Vyjít vstříc požadavkům nadřízených v práci je běžné, nemusíte však s nimi trávit večery. Ať už kvůli své rodině nebo tomu, že to leze do peněz či vás to prostě nebaví. Neříkejte vše na rovinu, ale jasně naznačte, že máte jiné plány pro trávení svého volného času. A pokud to šéf nepochopí, a pak vás dusí, protože nejste zrovna společenský typ, lepší je poohlédnout se po jiné práci. Přesněji, po jiném šéfovi.


Připravila: Marcela
Foto:
25. 5. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

0

my zase letos poprvé budeme dávat kolegům dárky, každý si vvylosoval nějakého kolegu a tomu máme tajně dát dárek... no a já jsem samozřejmě v koncích protože na mě zůstal náš nový šéf... NETUŠÍM co mu dát. asi to bude něco užitečného jako tu http://blog.reda.cz/9-vychytavek-ktere-vam-pracovnim-stole-chybi/ ale vůbec ho neznám! :(

ODPOVĚDĚT

4

moji šéfové byli perfektní,měla jsem na ně štěstí

ODPOVĚDĚT

4

já myslím ze velmi dobrý, dokud ho budu ctít a respektovat :)

ODPOVĚDĚT

5

Mít dobrého šéfa se určitě rovná malému zázraku.Ten náš nepřipouští naprosto žádné diskuse,a když už na ně přistoupí,tak má pravdu jen on a běda,když má někdo jiný názor.

ODPOVĚDĚT

3

Zásada č. 1 - Šéf má vždycky pravdu.
Zásada č. 2 - Když jí náhodou nemá, platí zásada č. 1... :o) :o)

ODPOVĚDĚT

3

Na šéfy jsem měla štěstí, ale když nám, ženským šéfovala žena, bylo to hodně náročné. Taky jsem si zkusila, že jsem šéfovala já deseti chlapům, řidičům a na ty časy vzpomínám úplně nejraději. Problémy se řešily hned, drby neexistovaly.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Práce o svátcích a o víkendech

Práce o svátcích a o víkendech: co je vaše povinnost a na co máte nárok?

Vloni na podzim, přesněji na státní svátek 28. 10., měly poprvé zavřeno velké obchody. Což...

Titulka pro: Novinky v zákoníku práce

Novinky v zákoníku práce

Jaké výhody a nevýhody můžete očekávat od ledna 2012? Novela zákoníku práce přináší řadu změn,...

Titulka pro: Martin Sobotka – Herec, který chodí poctivě na konkurzy!

Martin Sobotka – Herec, který chodí poctivě na konkurzy!

Herec Martin Sobotka je známý především z dabingu. Účinkuje také v muzikálech. Aktuálně ho můžete...

Titulka pro: Léto a brigády: na co si dát pozor?

Léto a brigády: na co si dát pozor?

Přivydělat si pár korun se hodí každému. A kdo má v létě více času nebo...

Pracovní kolektiv

Tipy pro úspěšný start v nové práci

Prošli jste úspěšně výběrovým řízením, získali nové místo, ale čeká vás ještě jeden stresující zážitek...

Titulka pro: Víno v sukni

Víno v sukni

Víno jako nápoj je dodnes stále ještě více spojováno se světem muže, o kterém...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SEXSHOP

Holky, koukala jsem se na net a hodně se mi líbí tento erotic ...

CVIČENÍ

Ahoj holky, jaké cvičení preferujete? Doma nebo chodíte ven ...

TEST OTCOVSTVÍ

Holky, prosím o rady... ASAP... řešila jste některá test ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz