Jarní očista je tu!

Začátek jara je ideální příležitostí pro očistu a regeneraci těla. Po dlouhé zimě se můžeme nadechnout svěžího vzduchu, nastavit tvář slunečním paprskům a pochutnat si na čerstvých bylinkách. Co všechno můžete pro své tělo udělat?

Titulka pro: Jarní očista je tu!
Zobrazit fotografii v galerii

Pozornost zaměřte zejména na svá játra, která jsou nejdůležitějším deetoxikačním orgánem těla. Naordinujte si proto užívání tabletek či čajů s obsahem ostropestřce mariánského nebo smetanky lékařské. Pro dobrou funkci ledvin, které filtrují krev a škodliviny odvádějí močí, si kopřivy a lopuch. Pro očistu tlustého střeva, jež zbavuje tělo zbytků potravy a zpátky propouští vodu a minerály, jsou ideální potraviny s vysokým obsahem vlákniny, lněné semínko, listy senny a lusky. Rozproudění lymfatického systému podpoří nejen speciální masáže, ale také bylinky jako jsou jetel luční a echinacea purpurea.

Už žádné jedy
Během detoxikačního režimu se vyhýbejte smaženým a tučným jídlům, uzeninám a polotovarům. Vyloučit byste měli také alkohol, kofein a zpracovanou bílou mouku a cukr v jakékoli podobě. Jako koření používejte jen mořskou sůl, a to v omezeném množství. Na talíř si také nakládejte menší porce. Nezapomínejte ani na pitný režim! Denně musíte tělu dodat alespoň 2,5 až 3 litry tekutin. Vhodné jsou vody pramenité a pro zpestření i minerální, ale vždy neslazené a nesycené. Doplnit je můžete o bylinné a ovocné čaje.

Jasná volba
Do svého jídelníčku zařaďte čerstvé potraviny, ale také tinktury, zeleninové, ovocné a rostlinné šťávy, bylinné čaje a sirupy.  Základem tradičních očistných jarních kúr jsou čerstvé listy pampelišky, jetele, řebříčku, rdesna a samozřejmě kopřivy. Hodí se jak do salátů, tak hlavně do nápojů. Vyzkoušejte třeba kopřivový nálev, na který vám postačí tři hrsti kopřivových špiček, které rozmixujete v půl litru vody, necháte hodinku odstát, pak přecedíte a pijete třikrát denně, a to nejlépe 7 dní. Samozřejmě si vždy připravte nápoj čerstvý! Elixírem zdraví je i čerstvá šťáva z červené řepy, která detoxikuje, podporuje metabolismus, působí na snižování hladiny cholesterolu i krevního cukru a posiluje nervovou soustavu. Začněte zhruba s půl litrem šťávy denně a pak postupně dávky zvyšujte.

Chce to porci vitaminů
V zimě obvykle přijímáme méně vitaminů, než naše tělo potřebuje. Právě proto je jejich, zvýšený přísun na jaře více než žádoucí. V jídelníčku by neměl chybět vitamin A, který obsahují játra, mrkev, zelené a žluté papriky, špenát, kapusta, petrželová a kedlubnová nať, zelí, brokolice či vaječný žloutek. Nezbytný je vitamin C, jež najdeme v citrusech, kiwi, bramborách, brusinkách a zelí. Abychom tělu dodali vitaminy řady B, které jsou důležité nejen pro psychickou pohodu, ale také pro správné fungování metabolismu, nervů a svalů, je nejlepší jíst oříšky, luštěniny, brambory a vejce. Jedním z nejdůležitějších antioxidantů je vitamin E, který tělo získá z pšeničných klíčků, burských oříšků, salátů či sóji.
 

Připravila: redakce

Foto: iStock

11.3. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Detoxikace dětí s poruchami učení

Detoxikace dětí s poruchami učení

Máte doma malé dítko s některou z poruch učení? Poruch učení je mnoho a často...

Vliv detoxikace na imunitu

Vliv detoxikace na imunitu

Imunita, to je pojem s velkým „P“. Jen si zkuste toto slovo zadat do interetového...

Titulka pro: Detoxikace před otěhotněním

Detoxikace před otěhotněním

V dnešní době se většina dětí rodí po zralé úvaze rodičů, kteří probírají, zda vše...

Titulka pro: Řízená detoxikace 2. díl: řešení zdravotních problémů z celostního pohledu

Řízená detoxikace 2. díl: řešení zdravotních problémů z celostního pohledu

Dnes vám přinášíme druhý díl reportáže o řízené detoxikaci malé Vandy, která přišla do ...

Titulka pro: Detoxikace podle ročních období - Jaro

Detoxikace podle ročních období - Jaro

Metoda C.I.C. je založená na tom, že každé onemocnění (až na nečetné výjimky) provází výskyt...

Řízená detoxikace: řeší zdravotní problémy z celostního pohledu

Už nějaký čas se věnujeme řízené detoxikaci. Zjistili jsme, že jde o systém velmi komplexní...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

E-SHOP DROGERIE

Ráda bych tip na e-shop kde bych koupila kvalitní prací ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz