Játra nebolí, o to víc potřebují naši péči.

Aktuální odborné průzkumy prokázaly, že dokonce 40% naší populace mí problémy s játry. Mnoho pacientů o tom však nemá tušení a odhalí to až ve chvíli, kdy se projeví jiné závažné zdravotní potíže. Nemocná játra totiž zpravidla nebolí. Tento varující fakt bychom neměli brát na lehkou váhu, protože játra patří mezi nejdůležitější orgány našeho těla a mají zásadní filtrační a detoxikační funkci.

Zobrazit fotografii v galerii

Jsme rozdílní, co se týče genetické výbavy, stravovacích návyků a vůbec v celkovém přístupu k životosprávě, a tak reakce každého z nás na stres, léky a alkohol je odlišná. Proto ne každý pravidelný konzument alkoholu má poškozená játra. Existuje ovšem vypočítané množství alkoholu, které s vysokou pravděpodobností způsobí vážné poškození jater u většiny osob. Příjem 80 gramů alkoholu denně, tj. přibližně 0,7 litru vína, po dobu 20 let vyvolá u mužů vazivovou přestavbu jater, tzv. cirhózu jater. U žen je to ještě o dvě třetiny méně, tedy už něco přes 2 dcl vína denně.

Alkohol a cirhóza

Podle posledních údajů se např. ve Francii, zemi vína a koňaku, diagnostikuje asi 3000 případů alkoholové cirhózy na 1mil. obyvatel, přičemž muži jsou tímto onemocněním postiženi třikrát častěji než ženy. Při denní konzumaci 80 g alkoholu u mužů a 40 g žen se zvyšuje prevalence cirhózy jater na 25 000 případů na 1 milion obyvatel. Podle jiných údajů byla průměrná konzumace alkoholu u mužů s alkoholovou cirhózou jater průměrně 160 g v průběhu 8 let. Pro vznik cirhózy je velmi důležitý i časový faktor. Cirhóza se nevyskytuje u pacientů, kteří pijí kratší dobu než 5 let, naopak u těžkých alkoholiků se po 21 letech pití cirhóza vyskytuje přibližně u poloviny. Denní pití alkoholu je samozřejmě nebezpečnější než střídavá konzumace alkoholu.

Ztučnění jater

Steatóza neboli ztučnění jater se při konzumaci alkoholu vyvine poměrně rychle. Už 8 - 10 denní intenzivní pití (300 - 600 ml 86 % alkoholu) vede k ztučnění jater. V tuto chvíli lze ještě tuto situaci přísnou abstinencí zvrátit. Při pokračující konzumaci alkoholu se steatóza prograduje až do mnohem vážnější steatofibrózy, odkud už je jenom krok ke zmiňované cirhóze jater. U žen se přitom, poněkud nespravedlivě, alkoholová hepatitida a cirhóza vyskytne při konzumaci alkoholu častěji než u mužů.

Je důležité vědět, že na poškození jater při chronickém nadužívání alkoholu se podílí nejen toxický vliv etanolu a jeho metabolitů. Výrazný podíl na nedostatečné odolnosti jaterní buňky má i přetrvávající nedostatečná výživa s výrazným podílem chybějících tzv. lipotropních látek. To jsou látky, které snižují obsah tuku v játrech. Jejich nedostatek vyvolává v játrech nahromadění tuku, který ztrácí schopnost být transportován a zapojen do dalšího metabolismu.

Očista a prevence

V tuto chvíli přichází ke slovu nutná očista jater. Je nutná úprava jídelníčku (tzv. jaterní dieta) a okysličování krve pomocí pravidelného pohybu. Vhodným pomocníkem je rovněž přípravek Liporacin obsahující čistou formu silymarinu 140mg v 1 tabletě, což je extrakt z ostropestřce mariánského, jenž se používá léta v medicíně jako prevence před ztučněním jater a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater, kdy se využívají jeho antioxidační a antifibrotické účinky. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout těmto potížím je ovšem rozumný přístup nejen k alkoholu, ale i ostatním látkám, které naším játrům škodí, jako jsou například léky, éčka v nekvalitních potravinách a další.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
19. 5. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Ten již zmíněný ostropestřec je naprosto skvělý, používáme jej také celá rodina a každý, kdo má zkušenosti s nějakými jaterními testy, potvrdí, že při jeho pravidelném užívání se játra, a posléze i žlučník, krásně regenerují. Dovedly mě k němu problémy se žlučníkem, takže asi.. všechno zlé k něčemu dobré. Musela jsme nějakou dobu být na speciální dietě, v té mi pomohl zorientovat se tento článek

ODPOVĚDĚT

0

Na pročištění jater používám už dlouho Lipovitan S resp. kdysi jen Lipovitan. Má vysoký obsah silymarinu v DDD 420, což se doporučuje.

ODPOVĚDĚT

0

To mi káplo do noty, jsem ráda, že to dělám správně:) Ostropestřec je už léta můj "kamarád". Zkouším ho v různých formách, i jako čaj, ale to mi moc nechutnalo. Liporacin vyzkouším!

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz