Jdeme do školky

Měsíc září přináší velké změny do života nejen předškoláků, kteří půjdou poprvé do školy, ale i našich tříletých ratolestí, které čeká jejich první den v mateřské škole. Pro všechny je to velká změna v jejich životě a zároveň i v životě celé rodiny. Mnohé děti budou poprvé bez maminky, bude se o ně starat paní učitelka, děti se budou pohybovat v neznámém prostředí, budou navazovat první kontakty s jinými dětmi, ve školce je čekají nové rituály a nová pravidla.

Titulka pro: Jdeme do školky
Zobrazit fotografii v galerii

Právě u malých dětí je velmi důležité, jak je na nástup do školky připravíme. Pokud dítě dopředu ví, co ho ve školce čeká, a na školku se těší, bude nástup do školky pro něj i celou rodinu jednodušší.


Je velmi důležité s dítětem o školce mluvit tak, aby o ní vědělo co nejvíce. Vždy bychom se měli vyjadřovat pozitivně a zdůrazňovat věci, na které se dítě bude těšit: „Ve školce poznáš kamarády“, „budeš si s nimi společně hrát a chodit na výlety“. Rozhodně bychom se měli vyhnout jakémukoliv vyhrožování – větám, jako: „Počkej ve školce, tam si s tebou poradí“ nebo „Tam vědí, jak na zlobivé děti“. Informace, které dítěti podáváme, by měly být vždy pravdivé. Dítě by nemělo předpokládat, že ve školce je vše růžové a všichni se na něj budou celý den usmívat. Mělo by vědět, že se vždy může obrátit na paní učitelku, která mu s těžkostmi pomůže. Také o ní bychom měli mluvit pozitivně, aby se dítě paní učitelky nebálo. Pokud dítě vycítí, že rodiče učitelce důvěřují, bude se i ono na ni moci spolehnout.


Dítě, které nastupuje do školky, by mělo mít pravidelný denní režim takový, aby nástup do školky neznamenal například dřívější vstávání, než na které bylo dítě zvyklé doposud. Před nástupem do školky je také dobré trénovat odloučení od rodičů – kdy ho pohlídá kamarádka nebo stráví den u babičky. Stejně tak by se dítě mělo učit se samo najíst lžící, obléknout, dojít si na WC, umýt ruce, vyjádřit potřebu a domluvit se.


Je dobré s dětmi školku navštívit například v rámci dne otevřených dveří a vše mu ukázat a vysvětlit. S dítětem můžeme také chodit na procházku kolem školky a dívat se, jak si děti třeba hrají na zahradě. První den ve školce by měl proběhnout klidně a bez zbytečného stresu. Můžeme ho pojmout slavnostně tak, že budeme s dětmi počítat dny do nástupu do školky nebo tento den zvěčníme fotografií. Při cestě do školky bychom rozhodně neměli dát najevo obavy či nejistotu, které se mohou velmi jednoduše přenést na dítě. Dítěti můžeme dát do školky například malý kamínek nebo papírové srdíčko, které mu dá pocit, že na něj myslíme. Dítě bychom měli pravdivě informovat o tom, kdy si jej ze školky vyzvedneme.


Některé mateřské školy dokonce umožňují, aby rodiče dítě při jeho prvních chvílích ve školce doprovázeli. V naší česko-německé školce může maminka dokonce strávit první dny ve školce s dítětem. První den může zůstat po celou dobu a v dalších dnech po domluvě s paní učitelkou odchází na postupně delší časové úseky tak, že nakonec ve školce dítě zůstane samo bez problému. Pokud si dítě při ranním loučení zvykne plakat, neměli bychom tuto chvíli zbytečně protahovat. Dítě se velmi často uklidní, většinou hned ve chvíli, kdy se za maminkou zavřou dveře. Je důležité komunikovat s paní učitelkou a získat tak přehled o tom, jak se dítěti ve školce daří. To zvláště v momentech, kdy máme pocit, že něco není v pořádku nebo se objeví nějaká změna v chování dítěte. Vždyť dítě ve školce stráví mnohdy velkou část dne a my bychom měli mít jistotu, že se mu daří dobře. V zájmu dobré mateřské školy je úzký kontakt a spolupráce s rodiči.

Autor: Zuzana Podruhová, ředitelka Mateřské školy KIDS Company Praha, http://kidscompany-praha.eu/
Foto: iStock
28.  8. 2014
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE

Holky, co plánujete na vánoce pro své chlapy? :) Docela bych ...

ŠICÍ STROJ JAKO DÁREK

Zdravím maminky, moje máma by si přála nový šicí stroj, ...

ŠICÍ STROJ

Poraďte jakou značku šicího stroje je nejlepší ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz