Jdete na operaci: nepodceňujte rozhovor s anesteziologem

Anesteziologie je velmi důležitá část každé operace. Pokud budete postupovat jakýkoliv operativní zákrok je důležitá individuální konzultace právě s anesteziologem.

Jdete na operaci: nepodceňujte rozhovor s anesteziologem Foto: iStock
Zobrazit fotografii v galerii

Toto by mělo být pravidlo i menších klinik, které se specializují například na operace estetické medicíny či zubní zákroky. Vždy je dobré si právě konzultaci u anesteziologa vyžádat. A zjistit si, zda daná nemocnice či klinika má svého zkušeného anesteziologa. 


Lékař, který bude u operace jako anesteziolog by se totiž měl seznámit s výsledky předoperačního vyšetření klienta a jakékoliv nesrovnalosti nebo nedostatečné anamnestické údaje při pohovoru s pacientem doplnit. „Často narazíme na důležité věci, které ani v předoperačním vyšetření od praktického lékaře zmíněny nejsou. Výborně se nám osvědčil i anesteziologický dotazník, kde cílenými dotazy zjišťujeme, co je pro nás anesteziology zásadní. Dále je třeba klientovi vysvětlit, co ho čeká bezprostředně před zákrokem – příprava, premedikace před výkonem a co se bude odehrávat přímo po příchodu na sál. A v neposlední řadě klientovi vysvětlit, co může očekávat po návratu ze sálu zpět na oddělení, kdy bude moci po operaci vstávat, pít a jíst a jak bude vypadat léčba pooperační bolesti. A samozřejmě odpovědět klientovi na otázky, které se anestezie týkají,“ říká anestezioložka MUDr. Milena Stuchlíková. 


Při operaci jsme naprosto odkázaní na anesteziologa

Anestezie je stav, kdy operovaný člověk o sobě vůbec neví, má ovlivněné základní životní funkce, nemůže o sobě rozhodovat, je naprosto a plně odkázán na přítomnost zkušeného anesteziologa – jednoduše řečeno – svěřuje se mu kompletně do rukou. Proto by mu měl důvěřovat, a naopak anesteziolog za klienta zodpovídá. Chirurg musí dobře provést svůj zákrok, ve své oblasti, ale anesteziolog zodpovídá za životní funkce, integritu klienta a musí ho opět přivést k vědomí. 


Díky anestezie nás při operaci „nic nebolí“ 

Všechny operace, které nelze provést v lokálním umrtvení (které často samo o sobě řadě lidí působí dyskomfort), se musí kvůli rozsahu operované oblasti provádět v celkovém znecitlivění. Během operace pacient musí spát a nesmí ho nic bolet. Uspání musí být profesionální a přizpůsobené dané operaci a od toho je tu právě anesteziolog. Není tedy možné člověka jen laicky řečeno něčím „uspat“ a pak do něj říznout. To by spustilo ohromnou celkovou stresovou reakci organismu s fatálními komplikacemi až do rozvoje šokového stavu. Vědomí a nocicepce (vedení bolesti) jsou vedle dýchání a oběhu základními vitálními znaky. Během anestezie se musí vědomí a vnímání bolesti vlastně vyřadit. Na to se používají různé léky a důsledkem jejich podání je nejen „spánek“ a bezbolestnost, ale jako vedlejší efekt i ovlivnění dýchání a ovlivnění krevního oběhu. 


Je důležité číst pokyny anesteziologa

Velmi často se setkáváme, že klienti předoperační dokumenty jen podepíší bez toho, že by si je vůbec přečetli. Jedná se ale nejen o důležitý právní dokument – informovaný souhlas, ale i pokyny, které je třeba respektovat. Například minimum klientek respektuje naše doporučení na odstranění gelového laku alespoň na jednom nehtu ruky. Pro nás je to místo, kam přikládáme čidlo pro sledování saturace krve kyslíkem. Pokud jsou nehty velmi dlouhé, čidlo nelze ani přiložit. Také některé barvy gelových nehtů interferují s vlnovou délkou světla oxymetrického čidla, a to pak buď nesnímá, nebo hodnoty neodpovídají skutečnosti. Klienti také často nerespektují doporučení o sejmutí piercingu. Pokud je piercing v jazyku, jsme nekompromisní a je rozhodně třeba ho odstranit, protože při jeho náhodném uvolnění hrozí vdechnutí a život ohrožující komplikace. To samé pro jeho náhodné spolknutí. Ostatní kovové ozdoby mohou být zdrojem peroperačních popálení, protože při stavění krvácení se během operace používá elektrokoagulace, nebo mohou být třeba i zdrojem pooperační infekce," říká anestezioložka MUDr. Milena Stuchlíková. 


Důležité je také informovat anesteziologa o přítomnosti zubních implantátů, korunek, faset, fixních ortodontických aparátů, nebo zda se neviklají některé zuby. Při zajišťování dýchacích cest po úvodu do celkové anestezie může totiž dojít i při maximální opatrnosti typicky právě k poškození horních řezáků.


Před operací je důležité zjistit, kdo je anesteziologem 

Toto platí především u menších klinik. Ty, které se specializují na jednodenní chirurgii. U těch platí naprostá nutnost mít ve svých řadách pouze zkušené anesteziology s dlouholetou praxí a s výhodou i se zkušenostmi z oblasti intenzivní lůžkové péče. Na rozdíl od fakultních klinik, kde je zaměstnanců hodně a kolegové si mohou v neočekávané krizové situaci rychle vypomoci, na malých pracovištích tomu tak není, tam je anesteziolog sám a musí si rychle poradit a nastalou situaci samostatně vyřešit. Kliniky jednodenní chirurgie musí mít zajištěnou službu přes noc přítomným lékařem (chirurg) a anesteziolog musí být též nepřetržitě dostupný na telefonu pro konzultaci a ev. rychlý dojezd pro případ operační revize.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Perfect Clinik


DISKUZE K ČLÁNKU

2

Mohu jen potvrdit. Před deseti lety jsem byla na operaci hlavy - meningeomu. Anesteziolog se mnou večer pŕed operací sice hovořil, ale operace byla pak o dva dny odložena pro nutné akutní zásahy po nějaké havárii.Vyměnil se jak operující neurochirurg, tak anesteziolog, což jsem nevěděla. Po mnoha pŕedchozích zápalech plic (již od dětství, také asthma bronchiale atd.) mě po operaci dýchání zradilo, byla jsem dlouho pod kyslíkem a musela jsem se podrobit bolestivému pneumothoraxu. Následky po ném byly paradoxně nepříjemnější a bolestivější, než craniotomie, vyjmutí většího meningeomu včetně infiltrované tvrdé mozkové pleny. Věřím, že kdyby mi byla dána možnost s nově určeným anesteziologem před operací informativně pohovořit, proběhlo by vše lépe. Doporučuji proto po této svojí zkušenosti v každém případě absolvovat pŕedoperační pohovor s anesteziologem.

ODPOVĚDĚT

2

na operaci jsem ještě nebyla

ODPOVĚDĚT

3

Zajímavé čtení.

ODPOVĚDĚT

2

Prodělala jsem už 9 operací a říct vše anesteziologovi, se mi vyplatilo. Od třetí operace mám takové anestetikum, po kterém mi není špatně, dobře se probouzím a nepociťuji žádné vedlejší účinky.

ODPOVĚDĚT

2

Zjišťovat si před operací, kdo je anesteziolog, to mě fakt nenapadlo. Předpokládala jsem, že bude mít přinejmenším roky praxe. A že bych se neprobudila. o tom jsem taky nepřemýšlela, naco se stresovat nadmíru.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Pár kosmetických zákroků, které se vámi udělají divy

Pár kosmetických zákroků, které se vámi udělají divy

Toužíte po mladistvém vzhledu a není vám proti srsti estetický chirurgický zákrok? Podzim a zima...

Titulka pro: Vyhrajte plastickou operaci očních víček!

Vyhrajte plastickou operaci očních víček!

Oční víčka jsou jednou z částí těla, na níž nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti....

Titulka pro: Na kolo s dioptrickou vadou

Na kolo s dioptrickou vadou

Jízda na kole patří mezi nejrozšířenější sportovní aktivity. Jezdí mladí, staří, malí, velcí. Někteří však...

Titulka pro: Vše co potřebujete vědět o plastice prsou

Vše co potřebujete vědět o plastice prsou

Na světě je jen málo žen, které jsou spokojeny se vzhledem prsou. Nejde jen o...

Co stojí za touhou vypadat jako Barbie?

Co stojí za touhou vypadat jako Barbie?

Nafouklé kačeří rty, extrémně velká ňadra, uměle prodloužené vlasy, zúžený pas i za cenu vyoperování...

Víte, jaké mýty kolují o laserových operacích očí?

Víte, jaké mýty kolují o laserových operacích očí?

Laserová operace očí je dnes již běžnou záležitostí, která vás zbaví za několik minut brýlí...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz